Gamescom 2021 — najważniejsze premiery, projekty CSR i marketingowe ciekawostki

Gameset
Gameset
Published in
6 min readSep 9, 2021

Gamescom już za nami. Niewątpliwie było to jedno z najważniejszych wydarzeń gamingowych 2021 roku. Po stosunkowo mało atrakcyjnym E3 gracze byli spragnieni nowości, trailerów, next genów oraz innych nowinek ze świata gier. Powstał już niejeden artykuł na temat gier zapowiedzianych podczas tego eventu. Chcę jednak skupić się na czymś innym. W tym tekście podsumowuję kilka zapowiedzi (zwłaszcza tytułów z naszego rodzimego kraju), ale też najciekawsze elementy Gamescomu w kontekście marketingu, inicjatyw CSR w świecie gier czy łączenia światów gier i muzyki.

POLSKIE PREMIERY GIER

Dying Light 2: Stay Human — premiera nowego dziecka Techlandu coraz bliżej. Na Gamescomie zobaczyliśmy nowy gameplay trailer, ale też mieliśmy okazję obejrzeć obszerny wywiad z twórcami gry, którzy przedstawili produkcję od środka, aby jeszcze bardziej nastawić graczy na nową przygodę. Bardzo dobra otoczka wokół prezentacji wyraźnie pokazuje, jak dużym studiem jest Techland. Sposób, w jaki pokazali tytuł na targach, plasuje ich w światowej czołówce deweloperów gier. Pomimo dużego urazu do epidemii w ostatnim czasie, z niecierpliwością czekamna premierę nowego Dying Light’a.

Midnight Fight Express to tytuł zdecydowanie wart uwagi co najmniej z jednego powodu — tworzy go jedna osoba. Jakuba Dziwnel to twórca świetnie prezentującego się brawlera, który został zapowiedziany podczas Opening Night targów. W moich oczach fenomen — bardzo ciekawie wyglądająca gra oddająca w pełni wizję jednego twórcy. Śmiało mogę stwierdzić, że cały zespół Games Marketing mocno wyczekuje tego tytułu.

Rustler — produkcja przez wielu (w tym samych twórców, czyli Jutsu Games) nazywana “Grand Theft Horse”. Tytuł ten już jakiś czas temu narobił sporo zamieszania. Bardzo ciekawe połączenie mechanik i setupu zaciekawiło wielu graczy, którzy na polską produkcję ostrzyli zęby od momentu pierwszych zapowiedzi. Na Gamescomie poznaliśmy datę premiery (31.08.2021), co oznacza, że grę możecie już wypróbować. Koniokrady naprzód!

Chernobylite — Czarnobyl, tajemnica, strach i Polska. To wszystko łączy nowy tytuł od naszego rodzimego The Farm 51. Tytuł, który od ponad miesiąca gości na PC doczekał się kolejnej zapowiedzi wersji konsolowej — fabułowego trailera pokazującego żonę głównego bohatera, Tatyanę. Dla mnie jako fana gier o tematyce postapokaliptycznej (Metro, S.T.A.L.K.E.R., Fallout) jest to jeden z najważniejszych tytułów tego roku. Świetny zarys fabularny, mnogość wyboru własnej ścieżki podczas rozgrywki — to wszystko sprawia, że Chernobylite w wersji konsolowej zapowiada się bardzo dobrze. Recenzje na PC są bardzo pozytywne, więc jeśli port konsolowy zostanie wykonany poprawnie, to zdecydowanie uplasuje się on wysoko na mojej liście gier w 2021 roku. 28 września już bardzo blisko.

The Medium — szczerze przyznam, że byłem realnie rozgoryczony, gdy The Medium miało swoją oryginalną premierę. Jako użytkownik konsoli z Kraju Kwitnącej Wiśni i wielki fan zarówno gier z gatunku horroru, jak i twórczości polskiego Bloober Team zwyczajnie nie mogłem w The Medium zagrać. Wtedy twórcy gry posłuchali mojego wewnętrznego płaczu i ogłosili, że gra jednak ukaże się na PlayStation 5. Można śmiało powiedzieć, że Bloober Team zrobił mi rok. The Medium jest najbardziej wyczekiwaną przeze mnie polską grą. Jej wersja na PlayStation 5 miała premierę chwilę temu (3.09.2021), co promowano właśnie na Gamescomie. W mojej opinii tytuł jest, krótko mówiąc, fenomenalny — fabularnie, pod względem mechanik, świetnej “gry” aktorów (w tym Marcin Dorociński) oraz klimatu, który aż wylewa się z telewizora podczas rozgrywki. Zdecydowanie zachęcam każdego, komu nie straszne są chwile grozy — wypróbujcie The Medium, ponieważ naprawdę warto.

GRY MOBILNE

Jednym z ciekawszych aspektów tegorocznego Gamescomu były gry mobilne. Od dłuższego czasu wielu graczy ma mieszane odczucia odnośnie gier mobilnych i ich pozycji w tym świecie (pamiętny Blizzcon oraz zapowiedź Diablo Immortal). Jednak nie możemy odmówić im popularności — gry mobilne to jeden z najmocniejszych segmentów w branży gier. Obecnie jest on ogromny, ciągle się rozwija, a co najważniejsze — ma ogromną rzeszę użytkowników. Dlatego tylko kwestią czasu było ich mocniejsze wejście w świat konferencji branżowych.

MARVEL Future Revolution — podczas pierwszego dnia (Opening Night) mieliśmy okazję zobaczyć zapowiedź polaunchową gry z kuźni koreańskiego developera Netmarble. Sam tytuł jest w naszej ocenie bardzo dużym skokiem technologicznym na rynku gier mobilnych — jest to produkcja wyglądająca prawie jak gry AAA. To kolejny dowód na to, że mobile gaming nie zamierza zwalniać tempa, a każdy kolejny rok będzie zwiększał ich zasięg oraz poszerzał grono użytkowników.

MARVEL Future Revolution możecie sprawdzić tu:

Tales of Luminaria — produkcja od Bandai Namco to kolejny ciekawy tytuł mobilny zapowiedziany podczas ONL. Kolejna odsłona serii “Tales of” tym razem została wydana na urządzeniach mobilnych (następca Tales of Crestoria). To pełnoprawny reprezentant gatunku RPG — questy, drużyna oraz ekwipunek to elementy, które umiejscawiają grę jako jeden z ciekawszych tytułów dla fanów mobile gamingu. Każdy, kto jest fanem japońskich animacji walki, powinien wyczekiwać premiery. Na pewno będzie to tytuł, który zbierze szeroką rzeszę fanów.

Tales of Luminaria możecie sprawdzić tu:

GRY DLA SPOŁECZEŃSTWA I KLIMATU

Bardzo ciekawe jest to, że w tym roku Gamescom mocniej zaangażował się w promowanie gier w kontekście CSR oraz docierania do mniejszości społecznych lub osób z niepełnosprawnościami.

CSR — inicjatywa Gamescom Forest wraz z partnerem Treemer. Świetna akcja, której celem odbudowa odpornego na zmiany klimatu lasu mieszanego w pobliżu Bayreuth. Treemer jest znany jako ekspert w dziedzinie ponownego zalesiania i zrównoważonego leśnictwa. Każdy może pomóc, więc odsyłamy was do wsparcia inicjatywy:

Mniejszości społeczne — mowa tutaj o projekcie “Diverse Games”, którego misją jest implementacja większej ilości mniejszości społecznych do gier. Promocja ruchu pokazuje, jak ważna jest różnorodność w grach oraz to, jak gracze utożsamiają się z postaciami w grach. Ruch I Need Diverse Games pomaga w tym, aby każdy mógł znaleźć tytuł, z którego bohaterami się utożsamia. Pamiętajmy, że gry są dla wszystkich — ten świat nie wyklucza nikogo! Zapraszamy do wspierania inicjatywy:

Gry przyjazne osobom z niepełnosprawnościami — coraz więcej deweloperów i firm sektora gamingowego angażuje się w tworzenie rozwiązań przyjaznych dla graczy, którzy borykają się z różnymi niepełnosprawnościami. Ruch CIPT (Can I Play That?) dostarcza zarówno rozwiązania, jak i wspiera osoby niepełnosprawne, dla których gaming to coś więcej. Po raz kolejny mocno podkreślamy, że gry są dla wszystkich! Dlatego też Gamescom podczas transmisji konferencji wyemitował spot promujący CIPT i uświadamiał odbiorców w tej kwestii, dzięki czemu zwiększał świadomość tego problemu wśród graczy.

PRZENIKANIE ŚWIATÓW GIER I MUZYKI

Bardzo ciekawym oraz innowacyjnym sposobem promocji podczas targów było połączenie świata gamingu oraz muzyki. Cztery marki — Wargaming, Core Games, Bandai Namco oraz MiHoYo promowały swoje tytuły właśnie przy użyciu muzyki oraz dużych artystów, takich jak Deadmau5, Sabaton, Lindsey Sterling czy nawet Flanders Symphony Orchestra.

Wargaming x Sabaton

Core Games x Deadmau5

Tales of Arise x Lidnsey Sterling

Bandai Namco x Flanders Symphony Orchestra

Niestandardowe sposoby promocji gier to nasz konik! Dlatego zwracamy uwagę na ciekawe połączenia na pozór różnych światów. Ale tylko na pozór, bo czym byłyby gry bez muzyki?

MARKI NIEENDEMICZNE NA TARGACH

Coraz częściej możemy zauważyć, że marki spoza branży gamingowej chcą się z nią utożsamiać. Powód jest wbrew pozorom bardzo prosty — gracze i gry tworzą ogromny rynek, który generuje równie wielkie przychody. Dlatego promocja różnych marek właśnie w sektorze jest dla nich obecnie bardzo atrakcyjna. Nie ominęło to również targów Gamescom. Głównym sponsorem była marka Red Bull, co było bardzo dobrze widoczne.

Oprócz lokowań produktu (puszki oraz charakterystyczne mini lodówki) mogliśmy obejrzeć tematyczne spoty w klasycznym rysunkowym stylu, który znamy z innych reklam marki. Były one jednak osadzone w tematyce gamingowej. W mojej ocenie były to przemyślane reklamy, które zostały zaadresowane do graczy w sposób nie generyczny, a nawet wywoływały na twarzy lekki uśmiech. Red Bull oprócz tego jest też obecny jako marka w nowym tytule od Ubisoft — Riders Republic (tytuł o tematyce sportów ekstremalnych, których Red Bull jest najczęściej sponsorem). To pokazuje, że nawet największe marki z sektora FMCG widzą coraz większy potencjał w promocji swoich produktów w świecie gamingu, a co najważniejsze — robią to w odpowiedni i przyjemny dla odbiorcy sposób.

Liczę na to, że była to ostatnia edycja Gamescomu online, a w przyszłym roku relację zdamy z serca wydarzeń w Kolonii!

Autor: Michał Znajewski, Sales Manager Games Marketing w Gameset.
Sales Manager z 3 letnim doświadczeniem w świecie gamingu. Aktualnie w zespole Games Marketing w Gameset odpowiada za działania new business w zakresie planowania i realizowania kampanii dla marek z branży gamingu.. Wcześniej, również w grupie LTTM odpowiadał za koordynację kampanii z zakresu influencer marketingu.

--

--

Gameset
Gameset
Editor for

Gameset is a gaming and metaverse marketing agency that provides engaging and effective communication connecting brands with gamers and metaverse users.