Úvod do GIS

Jaromír Landa
Geografické informační systémy
3 min readSep 7, 2020

Vítejte na úvodním cvičení do Geografikcých informačních systémů (GIS). Dnes se podíváme na to, co je GIS, kde lze najít geodata, tedy data používaná v GIS a vytvoříme si první mapu pomocí Google Map.

Zdroj: https://vcrma.org/divisions/rma-gis

Než ale začneme, vyzkoušejte si, jak dobře znáte polohu jednotlivých zemí Evropy: https://online.seterra.com/en/vgp/3007.

Běžné mapové servery:

Získání lokace

Mnohdy se nám stane, že potřebujeme získat přesnou lokaci, resp. přesné souřadnice bodu na mapě. Při práci s GIS také potřebujeme chápat, jak souřadnice vypadají, jaké mají hodnoty a co ty hodnoty znamenají.

Úkol: Zkuste získat lokaci budovy Q PEF MENDELU v souřadném systému WGS 84 (pomocí https://maps.google.com) a v souřadném systému S-JTSK Krovak East North (pomocí https://geoportal.gov.cz/)

Google Mapy

V rámci google map je možné vytvořit jednoduchou mapu, kterou můžete s kýmkoliv sdílet. Stačí jít na https://maps.google.com, přihlásit se a přes kontextové menu (levý horní roh) přejít od nabídky Vaše místa (Your places). V záložce Mapy (Maps) najdete seznam vašich map a zároveň si můžete i vytvořit novou mapu.

Základy práce s mapou:

  • Organizujte si data do vrstev (stromy, budovy, silnice,…).
  • Snažte se ve vrstvách mít pouze objekty stejného typu (např. jen body, polygony,…). Google mapy sice dovolují mít ve vrstvě více typů objektů, ale není to moc dobrá praxe.
  • Použijte styly pro správnou vizualizaci.
  • Nezapomenňte na datovou (atributovou tabulku). V ní jsou uložena data o objektech.
  • Mapu je možné i zveřejnit (slouží k tomu tlačítko pro sdílení)
  • V mapě je možné měřit vzdálenosti.

Úkol

Vytvořte mapu areálu Mendelovy univerzity v Brně. Vytvořte si vrstu budovy a vložte do ní budovu Q. Dále si vytvořte vrstu lavičky a zaneste do ní několik laviček v areálu. Mapu a prvky v ní obarvěte podle vlastního úvážení.

Samostatný úkol

Vytvořte vlastní mapu na Google Maps. Do této mapy zaneste 10 míst, které jsou pro vás, jako studenta nebo studentku Provozně ekonomické fakulty důležité. Zaneste pouze místa mimo kampus MENDELU. Místa zaneste do vrstvy s názvem “Moje místa”.

Vrstva “Moje místa” bude mít následující atributy:

  • hodnocení — hodnocení místa podle vás. Od 1 do 5. Známkování jako ve škole.
  • typ — typ místa podle číselníku (viz níže). Pro vaše místa nemusíte použít všechny typy z číselníku.
  • mhd — pomocí true/false indikujte, jestli je ve vzdálenosti 100 metrů zastávka mhd.
  • public — pomocí true/false indikujte, jestli se jedná o místo veřejné nebo soukromé.

Číselník pro typ místa:

  1. Kultura
  2. Jídlo a pití
  3. Obchod
  4. Příroda
  5. Doprava
  6. Sport
  7. Památka
  8. Finance
  9. Ostatní

Dále si vytvořte novou vrstvu “Turista”. Do této vrstvy zaneste linii reprezentující pěší turistickou stezku pro nového návštěvníka Brna. Představte si, že plánujete procházku Brnem pro svého kamaráda. Dálka cesty je maximálně 10 km.

A to je vše.

Zdroje pro samostudium:

--

--