ArcGIS Online — tvorba online mapy

Jaromír Landa
Geografické informační systémy
5 min readNov 3, 2020

ArcGIS Online je rozšířením desktopových GIS, na které jste již z předchozích kapitol zvyklí. Jedná se o službu, která umožňuje vytvářet online mapy a aplikace. S podobnou službou jste se již seznámili v podobě Google Maps. Nicméně tato je mnohem pokročilejší a nabízí mnohem víc funkcí.

Přihlášení

Přihlášení je jednoduché. Běžte na https://mendelu.maps.arcgis.com/ a přihlaste se pomocí MENDELU účtu stejně jako do ArcGIS Pro. Hned po přihlášení se vám ukáže úvodní portál, který souží pro navigaci v celé službě.

Úvodní portál ArcGIS Online

Úvodní portál obsahuje několik částí:

  • Domů — úvodní portál.
  • Galerie — galerie map, vrstev, scén a dalšího obsahu, který byl vytvořen v rámci organizace.
  • Mapa — vytvoření nové mapy.
  • Scéna — vytvoření nové 3D scény
  • Skupiny — správa skupin v organizaci. Uživatele je možné rozdělit do skupin a pracovat s nimi na tvorbě obsahu.
  • Obsah — obsah uživatele. Zde najdete svoje mapy a aplikace.
  • Organizace — základní informace o organizaci.

Vytvoření nové mapy

Novou mapu vytvoříte na hlavní stránce pomocí tlačítka Mapa. Tím dojde k vytvoření prázdné mapy, která ovšem ještě není uložena.

Nová, prázdná mapa.

Úkol: Vytvořte mapu ČR. Na mapě budou zobrazeny:

  • kraje ČR,
  • mezinárodní letiště,
  • dálnice D1,
  • hlavní město Praha (použijte vrstvu World Cities),
  • pivovary — především se soustřeďte na zobrazení pokrytí ČR pivovary.

Celou mapu publikujte online a získejte veřejný odkaz pro její zobrazení.

Úkol zní jasně. Kde začnete? Nejdříve u vrstev. Potřebujeme všechny vrstvy nahrát do ArcGIS Online.

Máme následující možnosti formátů:

  • Shapefile (archiv ZIP obsahující všechny soubory shapefile).
  • Soubory typu CSV nebo TXT s volitelnou adresou, místem nebo souřadnicemi (oddělené čárkami, středníky nebo tabulátory).
  • GPX (formát GPS Exchange).
  • GeoJSON (formát otevřeného standardu pro jednoduché geografické funkce).

Tím pádem musíme požadované vrstvy konvertovat do příslušných formátů a následně nahrát do ArcGIS Online (kromě World Cities, tu tam jen připojíte).

Kraje, dálnice a letiště získejte z ArcČR 500. Ale co pivovary. Ty najdete zde: https://pivni.info/mapa.php. Jedná se přímo o Google Mapu, kterou si můžete otevřít a data z ní uložit do KML formátu. ArcGIS Online ale KML nepodporuje. Proto ji uložte do GeoJSONu.

Když máte vrstvy hotové, přidejte si je do mapy. Data do mapy přidáte pomocí tlačítka PřidatPřidat vrstvu ze souboru. Tímto způsobem přidáte vše, kromě vrstvy World Cities. Tu přidáte pomocí Vyhledat.

Přidání vrstvy World Cities
Import souboru

Při importu souboru pozor. Je zde možnost generalizovat prvky nebo ponechat původní. Generalizací se optimalizuje geometrie pro zobrazení na web. Ale může tím pádem dojít ke zkreslení. U vrstvy krajů je to jedno, ale třeba u vrstvy budov už může být rozdíl velký.

Importované všechny vrstvy

Nyní si postupně projděme úpravy všech vrstev. Než je ale začnete upravovat, přejmenujte si je. Po kliknutí na tři tečky u vrstvy vyberte položku Přejmenovat.

Hlavní město Praha

Chceme zobrazit jen hlavní město. Nicméně vrstva obsahuje všechny větší města na světe. Proto si nejdříve její obsah vyfiltrujeme. Přímo u vrstvy najdete tlačítko Filtr. Tím se dostanete do možnosti filtrovat vrstvu. Nastavte si filtr tak, aby jste získali jen města v ČR která mají zároveň více jak 1 000 000 obyvatel.

Nastavení filtru

Nyní si nastavíme u vrstvy symbologii. Symbologii nastavíme opět u vrstvy a to tlačítkem Změnit styl. V první kroku zvolte atribut Zobrazit podle umístění. Tím si uděláte jen jednu značku reprezentující Prahu. Symbol si zvolte podle uvážení v druhém kroku podle polohy tlačítkem možnosti.

Zleva: základní nastavení podle polohy, změna stylu a změna symbolu.

Všimněte si prostředního obrázku. Zde můžete nastavit průhlednost vrstvy a především pak její rozsah viditelnosti. Platí zde stejná pravidla jako v ArcGIS Pro.

Další věcí, kterou u prahy uděláme je zobrazení jejího názvu. Když u vrstvy klikneme na tři tečky, nabídne se položka Vytvořit popisky. Zde je možné nakonfigurovat zobrazení popisků (labelů).

Nastavení popisků

Kraje

Další vrstvou jsou kraje. Kraje si můžeme obarvit podle názvu. Tím pádem získá každý kraj svoji barvu.

Nastavení symbologie krajů.

Všimněte si hlavně pravé části obrázku. Uprostřed vidíte u položky Jiné modrou dvojitou šipku nahoru. Díky ní se nám vybarví všechny kraje. Klikněte na ni.

Dálnice

Dálnice jsou mnohdy zobrazeny červenou barvou. Označme je červenou barvou, trochu širší čarou.

Letiště

U letišť můžeme nechat základní symbologii, ale zkusme jim dát hezký obrázek.

Pivovary

Poslední vrstvou jsou pivovary. U pivovarů máme dvě možnosti. Buď je zobrazíme jako body, nebo jako heatmapu. Zkuste si zobrazení heatmapy. U heatmapy je ale problém v tom, že nemusí moc dobře čitelná. Proto raději zvolme body. Pro lepší čitelnost nastavme popisky, které se zobrazí od metropolitní úrovně.

Vyskakovací okno

Nyní máme vrstvy nejen importované, ale i obarvené. Poslední důležitou částí jsou vyskakovací okna. Když kliknete na pivovar, ukáže se vám vyskakovací okno. V něm je ale spousta zbytečných informací. Zkusme je zredukovat.

Po kliknutí na tři tečky u vrstvy Pivovary vyberte Konfigurovat vyskakovací okno. Nyní je možné nastavit, jak bude vyskakovací okno vypadat. Zkuste si jednotlivé položky projít a nakonfigurovat okno tak, aby se zobrazil název pivovaru a jeho popis (atribut description).

Konfigurace vyskakovacího okna

Sdílení mapy jako webovou aplikaci

Ve chvíli, kdy je aplikace hotová ji můžeme sdílet. Nejjednodušší verze sdílení je vytvořením webové aplikace. Vytvoření webové aplikace najdete přímo pod tlačítkem sdílet.

Tlačítkem VYTVOŘIT WEBOVOU APLIKACI spustí její tvorbu

Při tvorbě aplikaci si můžete zvolit jak vlastně bude vypadat. Existuje mnoho šablon, nebo si vytvoříte celou vlastní v záložce Web AppBuilder.

Záložka Web AppBuilder

Jakmile spustíte Web AppBuilder, můžete nastavovat vzhled mapy a její vlastnosti. Jsou zde 4 položky:

  • Motiv — nastavení vzhledu.
  • Mapa — nastavení vlastností mapy.
  • Widget — nastavení widgetů. V Levém horním rohu jsou políčka pro 5 widgetů.
  • Atribut — nastavení atributů mapy, např. dodatečných odkazů.
Vytvoření aplikace

Když máte hotovo, stačí aplikaci spustit pomocí tlačítka Spustit.

Výslednou aplikaci najdete zde.

--

--