ArcGIS Pro — georeferencování

Jaromír Landa
Geografické informační systémy
3 min readOct 27, 2020

V minulosti, kdy nebyly k dispozici tak dobré ortofotomapy jako dnes bylo potřeba, aby si uživatelé podkladové obrázky georeferencovali sami. Georefencování znamená přiřazení pozice objektům, které ji nemají. Představte si, že letíte v letadle a podaří se vám vyfotit si zemi pod vámi. Tento obrázek chcete dát do mapy jako podklad pro geodata, on ale ve skutečnosti nemá žádnou informaci o poloze. Musíte mu ji dát a tento proces se nazývá georeferencování.

Mimochodem, georeferencování není jen pro rastry, ale je možné georeferencovat i vektorová data, například plány budov.

Georeferencování vždy probíhá pomocí předlohy. Je tedy nutné mít něco, co slouží jako podklad. Tím něčím může být ortofotomapa nebo vektorová vrstva.

První krokem je vložení předlohy a vrstvy, kterou chceme georeferencovat do mapy. Ideálně v tomto pořadí tak, aby jsme nemuseli řešit změnu souřadnicového systému mapy. Zkusme jako předlohu použít už existující podkladovou mapu. Jako souřadnicový systém mapy si nastavte S-JTSK Krovak East North.

Vložený obrázek mapy.png v panelu Content.

Vložený obrázek zatím není vidět, ale víme, že je to obrázek, na kterém je znázorněna univerzita. Proto si ji najdeme v mapě a přidáme si záložku (záložka Map Bookmarks) tak, aby jsme se k ní mohli vrátit.

Tip: Pro bezproblémový posun v mapě mezi předlohou a vrstvou, kterou chceme georeferencovat můžou složit záložky (Bookmarks).

Nyní klikněte pravým tlačítkem na obrázek mapy.png a vyberte Zoom To Layer. Zjistíte, že obrázek je někde v moři a rozhodně ne kdekoliv blízko univerzity.

Georeferencování pak najdete na záložce ImageryGeoreference. Tím se aktivuje záložka pro Georeference.

Záložka Georeference

Georeferencování vždy probíhá v následujících krocích:

  • Najdete si místo, kam chceme georeferencovat.
  • Na záložce Georeference vyberete Fit to Display. Tím se obrázek alespoň částečně napasuje na správné místo.
Výsledek Fit to Display. Obrázek sedí jen částečně (spíše vůbec).
  • Přidání kontrolních bodů (Control points) pomocí tlačítka Add Control Points. Přidávání bodů je vždy v pořadí: 1. Bod na obrázku co georeferencujeme. 2. Bod na předloze.

Výběr bodů: Body vybíráme tak, že najdeme stejné objekty. Např. roh budovy, střed křižovatky atd. Minimálně přidáme 3 body a je záhodné, aby body byly rozmístěné po celém rastru. To znamená, že je neumístíme všechny např. doprostřed. Při přidávání bodů se nám vrstvy kryjí, proto si pomůžeme buď nastavením průhlednosti, nebo změnou viditelnosti vrstvy (ta fajfka vedle názvu).

Přidán jeden bod. Obrázky na sobě sedí ale pouze v tomto jednom bodě.
Přidáno 5 bodů. Na obrázku je vidět i tabulka bodů, kterou je možné otevřít pomocí tlačítka Control Point Table.

Když máme hotovo a jsou přidány všechny kontrolní body musíme georeferencování uložit tlačítkem Save a následně ho zavřít tlačítkem Close Georeferencing.

Když teď zkusíte obrázek odebrat z mapy a znovu přidat, už bude na správném místě.

Samostatný úkol:

Georeferencujte si historickou mapu nad územím, kde bydlíte, tedy nad svým domem. Historické mapy jsou dostupné na mapy.cz. Pokud jste ze Slovenska, použijte tuto mapu.

Zdroje pro samostudium:

--

--