GIS — převody dat

Jaromír Landa
Geografické informační systémy
4 min readOct 27, 2020

Mnohdy se vám stane, že potřebujete převádět data mezi různými formáty. Zde najdete nejběžnější návody, jak to udělat.

Převod z Feature class do Shapefile

V Catalogu kliknete pravým tlačítkem na Feature class, kterou chcete převést, následně Export a Feature Class to Shapefile. Vyplníte potřebné hodnoty a tlačítkem Run spustíte export.

Export feature class do Shapefile.

Pozor!!!!! Před exportem musíte mít všechny změny uložené.

Tímto krokem vám vznikne nový soubor typu *.shp. Nicméně když se podíváte do složky zjistíte, že je tam více souborů se stejným názvem. Pokud chcete exportovaný soubor někomu poslat, musíme mu poslat všechny soubory.

Exportovaný Shapefile. Lock soubory nekopírovat. Zmizí při vypnutí ArcGIS Pro.

Převod Shapefile do feature class

Pokud potřebujete do vaší geodatabáze přidat externí soubor ve formátu Shapefile, je výhodné ho převést na Feature class. Klikněte pravým pravým tlačítkem na vaši geodatabázi → Import Feature class.

V pravém panelu vyberte Input Feature a v prohlížeči najděte shp soubor, který chcete importovat.

Výběr shp souboru pro import.

Následně do parametru Output Feature Class zadejte, jak se má vrstva jmenovat ve vaší geodatabázi.

Pomocí tlačítka Run spusťte převod.

Import Shapefile soubor do geodatabáze.

Převod mezi dalšími formáty

Mnohdy je možné získat data v mnoha různých formátech. Jsou to například KML, GeoJSON a další. Problémem ovšem je, že většinou je chceme mít přímo v geodatabázi, popřípadě ve formátu Shapefile. Díky tomu je lehce dostaneme do ArcGIS Pro a můžeme je dále zpracovávat. Nicméně ArcGIS Pro není pro práci s jinými formáty moc dobře vybaven. Zkrátka a dobře jsou s tím problémy. Nicméně existuje i software, který je zdarma a je možné v něm konverze dělat velice dobře. Jmenuje se QGIS. Je to software, který je v hodně firmách použitý jako primární GISový software. Zkrátka proto, protože je zdarma ale i protože má hodně funkcí.

Stáhněte si ho a nainstalujte.

Převod dat v něm je jednoduchý. Když ho otevřeme, tak na levé straně máte dva panely. Prohlížeč a Vrstvy. V prohlížeči si najděte vrstvu kterou chcete převést a vložte ji do panelu Vrstvy.

Vložení vrstvy do mapy

Vizuálně zkontrolujte, že je to vrstva kterou chcete a následně stačí na vrstvu v panelu Vrstvy kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat Export Uložit prvky jako. Nyní si již vyberte požadovaný formát a kam chcete vrstvu uložit.

Uložení vrstvy do jiného formátu

Pokud se náhodou export nepovede, zkuste projít pokročilejší nastavení. Ale většinou projde bez problémů.

Přidání dat z excelu do feature class

Dalším typem operace, který se vám může hodit je spojení excelovské tabulky s geodaty ve feature class.

Zkusme si následující scénář: Již máte vrstvu krajů ČR (ArcCR500). Do vrstvy potřebujete přidat průměrné ceny nemovitostí, konkrétně domů pro roky 2015–2018.

Co dál? Jaký bude náš postup? Pojďme krok po kroku:

  • Potřebujete vrstvu krajů (máte, super).
  • Potřebujete ceny nemovitostí. Ty získáte na Českého statistickém úřadu. Nicméně zde jsou pouze data v excelu bez jakékoliv lokační složky. Takže je musíte upravit.
  • Úprava excelu. Prostě si tabulku trochu očešeme. Úprava trvala asi 3 minuty.
Učesaná tabulka z ČSÚ.
  • Máme tabulku, nyní ji musíme dát do ArcGIS Pro. Problém ale je, jak spojit existující vrstvu s tabulku. Spojení se děje přes sdílený atribut. Tím atributem bude sloupec s názvem kraje. Ve vrstvě krajů je to NAZ_CZNUTS3, v tabulce je to sloupec Kraj.
  • Námi vytvořenou tabulku importujeme do ArcGIS Pro jednoduše. Stačí ji přetáhnout z Catalogu do mapy. Catalog umí číst soubory Excelu.
  • Nyní už je spojíme tabulky. Klikněte pravým tlačítkem myši na vrstvu krajů, Join and RelatesAdd Join. V pravém panelu nastavte společné atributy (viz obrázek).
Nastavení nástroje Add Join.

Spusťte tlačítkem Run jak spojení proběhne, podívejte se do atributové tabulky vrstvy krajů jestli jsou tam atributy vloženy.

--

--