Gezimingo
Şehir Keşfettirici Gezimingo ile seyahatinize yön verin! Gidiyoruz, geziyoruz ve listeliyoruz 🤍
Image for post
Image for post

Biz de gezginiz, halden anlıyoruz. Bir seyahate başlarken internette yaptığımız araştırmalar, bazen seyahate çıkmaktan bile daha zor olabiliyor. Kullanışsız siteler, Pop-up reklamlar, bilgi kirliliği, yanlış yönlendirmeler…


Image for post
Image for post
Photo by Persnickety Prints on Unsplash

Bir seyahate çıktığınızda eminiz ki çok sayıda fotoğraf çekiyorsunuzdur. Selfie’lerin yanı sıra anı ölümsüzleştirdiğiniz birbirinden güzel manzara fotoğraflarınız olduğundan eminiz.

Peki bu fotoğrafları internet ortamında Instagram ya da Pinterest hesabınızın dışında sergilemeyi hiç düşündünüz mü? Hatta bu yolla para kazanmayı…

Belki daha önceleri para kazanmak amacıyla; Shutterstock, Adobe Stock, ya da Depositphotos gibi stock fotoğraf sitelerine fotoğraflarınızı yüklemeyi denemiş ve koşullarını karmaşık bulmuş olabilirsiniz. Ya da Unsplash gibi platformlara fotoğrafınızı ücretsiz koyarak binlerce kişinin fotoğrafınızı ücretsiz olarak kullanmasını sağlamış olabilirsiniz.

Stock fotoğraf sitelerine yüklediğiniz her fotoğrafla ayrı ayrı ilgilendiğiniz yetmiyormuş gibi bir de hepsinin panellerine ayrı ayrı üye olup bütün…


Image for post
Image for post
Photo by Sara Kurfeß on Unsplash

Çoğu zaman uçak yolculukları sırasında büyük tartışmalar yaşanmasına sebep olan cep telefonu ve radyo sinyali yayan teknolojik aletlerin kullanımına yönelik kısıtlama, bir süre önce biraz daha yumuşatılmıştı. Kalkıştan sonra belirli irtifanın üzerine çıkan uçaklarda uçuş modu özelliği bulunan cihazlar kullanılabiliyordu.

Ama hepimizin aklında merak ettiği bir soru var. O da bu yüzyılda hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olan cep telefonlarını hala neden kapattığımız.

Bu durum teknoloji bağımlıları için kısa süreli uçuşlarda sıkıntılı olmasa da uzun süren uçuşlarda büyük bir sıkıntı haline gelebiliyor. Peki ya telefonu açık unutursak? Gerçekten uçak düşer mi?

Yapılan araştırmalar genelde havada sinyallerin karışmasından dolayı teknik…


Eski Çekoslovakya’nın bir parçası olan Slovakya, Orta Avrupa’da küçük bir ülke. Küçük olması lafta kalır, kendi içinde büyük güzellikler barındıran bir ülke. Slovakya’yı beğenmemek elde değil. Başkenti Bratislava ülkenin en büyük şehri olmasıyla dikkat çekmekte. Bir ülkenin başkentinin bütün ülkeyi temsil etmesini bekleyemeyiz. O yüzden hadi o bilindik, şaşalı hayallere konu olan parıltılı şehirlerin biraz dışına çıkalım. Adına pekte aşina olmadığımız bir şehirden bahsedeceğim. Slovakya’nın Bratislava’dan sonraki en büyük şehri ve Hornad nehri kıyısında yer alan Kösice’den… Bu şehir Doğu Slovakya’nın ekonomik ve kültürel merkezidir. Ülke ki en büyük tarih merkezlerinden biriside diyebiliriz. …


Image for post
Image for post

Kıbrıs eski bir yerleşim yeri olması itibari ile tarih turizmi bakımından ön plana çıkan turizm destinasyonlarından bir tanesidir. Yakın zamanda yaşanan 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı olayları, tarih turizmi konusunda hem Kuzey Kıbrıs’a hem de Güney Kıbrıs’a önemli sayıda turist kazandırmıştır.

Bu yazımda tarih turizmi bakımından oldukça önemli bir nokta olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin şehrindeki ‘ü anlatmak istiyorum. Mavi Köşk hem Türk hem de Kıbrıslı Rumlar tarafından oldukça sık ziyaret edilen bir yerdir. Mavi köşk’ü bu kadar önemli kılan olay ise buranın gizemli bir yer olmasıdır. Hadi gelin bu yazımızda Mavi Köşk’ün gizemini keşfedelim.

Köşkün içinde fotoğraf çekimine izin verilmediği…


Karpuz kabuğu denize düştü mü yaz sezonu başlamış demektir. Peki yaz mevsimi geldiğinde sizin yapmayı en çok sevdiğiniz aktivite nedir? Benim kesinlikle seyahat etmek ve gittiğim şehir ya da ülkedeki bir etkinliğe katılmaktır. İşte size bunu yapabileceğiniz düşük maliyetli bir yer: Batum ve Batum ‘da bulunan Black Sea Arena konserleri.

Gürcistan’ın Harbiye Açık Hava Tiyatrosu diyebileceğimiz Black Sea Arena ‘ya her yıl dünyaca ünlü şarkıcılar gelmekte. Hatta Türkiye’de dahi konser vermeyen çoğu ünlü şarkıcı, Gürcistan’a gelip bu arenada konser veriyor.

Image for post
Image for post

Black Sea Arena, Alman şirketi Drei Architekten tarafından yapılmış olan ve 10.000 kişilik kapasiteye sahip Kafkasya’daki en büyük açık konser…


Image for post
Image for post

Bildiğiniz üzere Ayder Yaylası’nın doğallığının gittikçe bozulması ve bakir kalmış diğer yaylaların da turistler tarafından keşfedilmeye başlaması ile Pokut, Sal, Gito, Badara ve Huser gibi az keşfedilmiş yaylalar ön plana çıkmaya başlamıştı. Karadeniz Bölgesi ‘nde bu yaylaların da dışında da keşfedilecek çok sayıda yayla bulunuyor.

Ben bu yazımda sizlere Rize’nin saklı kalmış yaylalarından biri olan Hazindak Yaylası’nı tanıtacağım. Rize Çamlıhemşin ilçesine bağlı 1967 metrelik rakımda bulunan bu yayla, henüz tam olarak turizme açılmadığından doğallığını korumuş ve bakir kalmış durumda.

Bu yaylanın en güzel özelliklerinden birisi de, kuruluş şekli açısından Pokut Yaylası gibi sırt üzerinden olması. Yaylanın hemen yanındaki manzara tepesine…


İnternet ortamında dahil olduğum tüm gruplarda herkesin aklında tek bir soru ve arkasından gelen yalan yanlış yüzlerce cevap var: Yurt dışından Türkiye’ye ya da Türkiye’den yurt dışına sorunsuz, ucuz ve hızlı bir şekilde nasıl para gönderebilirim?

Bu yazıma başlamadan önce belirtmem gereken bir şey var, o da bu içeriğin asla sponsorlu bir içerik olmadığıdır. Tamamı kendi tecrübelerime dayanmaktadır ve sıralamayı da en mantıklı olan servise göre yaptığımı söyleyebilirim. Belirteceğim tüm yolları kullanmış ve başarılı bir para transferi yapmış biriyim, yani internette gördüğüm bilgilerle bu içeriği hazırlamıyorum, hepsi birer tecrübeye dayanmaktadır.

Image for post
Image for post
Başvuru Linki: https://gezimingo.com/yazarlik-basvurusu/

Aşağıdaki servislerin ağa babası normalde Paypal’dır. Ama yapılan transfer işlemlerinin…


Bugün, Avrupa denilince akla ilk gelen başkentlerden olan Londra hakkında konuşacağız. Çünkü geçtiğimiz yıllarda 2 ay boyunca orda kaldım ve inanılmaz deneyimler topladım. O yüzden bu deneyimleri size aktarmak istiyorum.

Hangi Havalimanı?

Şehre ilk giriş noktanız havalimanları oluyor. Heathrow, City, Gatwick, Luton, Stansted ve Southend gibi 5’e yakın havalimanı var. Bu havalimanlarından istediğinizi tercih edebilirsiniz. Çünkü hepsinden Londra şehir merkezine ulaşmak oldukça kolay.

Image for post
Image for post

Şehir merkezinden trenle gidilen bir havalimanına gidecekseniz biletinizi aylar öncesinden almanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Londra’da da biletinizi ne kadar geç alırsanız, o kadar pahalı ödersiniz.

Canım Oyster Card!

Şehre indiniz. Eğer özel helikopteriniz ya da limuzininiz…


Her gün milyonlarca turistin ziyaret ettiği, geçmişte Bizans ve Osmanlı gibi büyük imparatorluklara başkentlik yapmış olan Sultanahmet; günümüzde geçerliliğini koruyan en önemli turistik destinasyonlarımızın başında geliyor.

Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Türk İslam Eserleri Müzesi (Pargalı Damat İbrahim Paşa Sarayı), Haseki Hürrem Sultan Hamamı, Aya İrini Kilisesi, Caferağa Medresesi, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Sağlık Müzesi ve Basın Müzesi diye uzayıp giden tarihi mekanların yanı sıra Gülhane Parkı gibi önemli bir milli parkımızı da yanı başında bulunduran Sultanahmet semti, İstanbul’da görülmesi gereken çoğu mekanı bünyesinde taşıyor. …

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store