Šta se dešava sa treningom po povratku u kancelariju?

Nikola Velickovic
Gi Group Serbia

--

HR odeljenje vas poziva na trening. Naučićete nešto novo, dobiće alatke za nove veštine, počećete da razmišljate o sebi i svojim poslovnim obrascima ponašanja. Obradovaćete se tom danu jer nećete biti u kancelariji. Utisak sa treninga držaće vas celu nedelju, ali šta se dešava mesec dana ili šest meseci posle treninga?

Pradoksalno rečeno, trening počinje onda kada se završi. Popunjavate evaluaciju, ocenjujete značaj prezentovanog, ali pravi „rad“ treninga nastaje onda kada se vratite u kancelariju, sa svim obavezama, rokovima, klijentima.

Hoćete li moći da se setite ključnih stvari sa treninga, kad vam prethodna tri meseca izgledaju kao bojno polje stresa, rokova i targeta, koje jedva preživeste?! Trening iz te perspektive deluje kao vanškolska aktivnost, ali čemu sve to. Kada će se naučeno i primeniti, to se nikad ne zna.

Menadžer kao trener
Među trenerima važi pravilo: Nemoguće je predvideti kada će se promena u ponašanju desiti. Zapravo, te promene se mogu javiti bilo kada ili nikada. Između zaposlenog i HR službe kompanije, menadžer ima ključnu ulogu u daljem procesu i omogućava da se naučeno postavi u sektoru i u timovima.

Menadžer je zapravo taj koji bi trebalo da nadgleda proces pre i posle treninga. Kada kažemo pre treninga, misli se na to da se odaberu zaposleni koji će biti motivisani za učenje i edukaciju. Menadžer bi pre svega trebalo i sam prethodno da pohađa trening kako bi znao na šta šalje članove svog tima, i kako bi stekao poverenje i kredibilitet kod njih. Zaposleni će biti više motivisani i osećaće se vrednovanim kada im se ponudi trening koji je prethodno prošao menadžerski nivo.

U kompanijama, menadžer dalje radi sa zaposlenima na osvešćivanju i usvajanju onoga što je naučeno, kroz sastanke, radionice i sesije jedan na jedan sa zaposlenima.

Evo 7 pitanja koja mogu pomoći menadžerima da podstaknu zaposlene na primenu usvojenih znanja i veština na poslu:

1. Kako ti je bilo na treningu (ili: da li si dobio/dobila šta si očekivao/očekivala?)

2. Šta ti je najznačajnije sa treninga?

3. Šta možeš da primeniš u poslu, i na koji način ćeš to uraditi?

4. Kako ja mogu da ti pomognem u primeni naučenog?

5. Kako ćemo da pratimo promenu/napredak u praksi?

6. Na koji način ćeš da osiguraš kontinuit u primenjivanju naučenog?

7. Da li ima nešto što bi značilo i ostalima u sektoru, kompaniji? Šta?

Korporativno i kreativno
Trening nije samo jednodnevni događaj, već dugoročan i kreativan proces učenja i ličnog usavršavanja.
Pozitivan feedback, prepoznavanje i vredovanje, više izazovnih zadataka i prilika za one koji su pohađali trening, samo su neki od načina na koji bi menadžer mogao da motiviše zaposlene da koriste nove tehnike i primenjuju novo ponašanje na poslu. Menadžer bi trebalo da napravi follow up plan za narednih 30 do 90 dana posle treninga, kako bi sa zaposlenima imao periodično priliku da proanalizira izazove sa kojima se susreću u primenjivanju naučenog i kako da te izazove prebrode. U kompanijama se na taj način stvara organizaciona kultura učenja: kada proces učenja nije ostao spakovan sa handout-ima i u salama za trening, već kad je učenje postalo deo posla.

Autor teksta: Marina Delić, Head of Learning and Development at Gi Group

--

--