İleri Derece Excel

Neredeyse her iş ilanında aranılan nitelikler arasında, ileri derece Excel bilen maddesini görmüşsünüzdür. Bu yazımda, Excel bilginizi bir tık yukarıya taşıyacak güzel bilgiler anlatacağım. Haydi başlayalım.

Zaman Kazandıran Kısayollar

[highlighted_text]1. Bir tık ile her şeyi seçmek [/highlighted_text]

Çalışma kitabınızdaki her şeyi bir tık ile seçmek için A sütunun hemen yanındaki simgeye tıklayabilirsiniz veya CTRL + A kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

[highlighted_text]2. Sütunları İçeriğe Göre Boyutlandırma [/highlighted_text]

Excel’de sütunlar ve satırlar belli bir yükseklik ve genişliğe sahip olduğundan, girdiğimiz verinin uzunluğuna göre otomatik olarak boyutlanmaz. Girilen verileri boyutlandırmak için ilgili alanlar seçilir ve Biçim sekmesi altında Sütun Genişliğine Otomatik Sığdır seçilir.

[highlighted_text]3. Zaman Ekleme [/highlighted_text]

Güncel tarihi eklemek için CTRL + ; kısayolunu, Saati eklemek içinse: CTRL + Shift + ; kısayolunu kullanırız.

[highlighted_text]4. Hızlıca Açıklama Girmek [/highlighted_text]

Hızlı bir şekilde açıklama girmek için Shift + F2 tuş kombinasyonunu kullanırız.

[highlighted_text]5. Hücre İçinde Yeni Bir Satıra Geçme [/highlighted_text]

Hücre içinde bir alt satıra geçmek için: Alt + Enter

[highlighted_text]6. Hızlıca Satır ve Sütunları Seçme [/highlighted_text]

Sütünları seçmek için CTRL + Spacebar(Boşluk), Satırları seçmek içinse Shift+ Spacebar kombinasyonunu kullanırız.

[highlighted_text]7. Çoklu Seçim Yapma [/highlighted_text]

Satırlar ve sütunlar üzerinde çoklu seçim yapmak için CTRL tuşuna basılı tutarak seçilmek istenilen alanlar farenin sol tuşunla seçilebilir. Seçim süresi boyunca CTRL tuşunu bırakmamak gerekir.

[highlighted_text]8. Çalışma Sayfalarını Hızlıca Seçmek [/highlighted_text]

Çalışma Sayfaları (worksheets) üzerinde hızlı ve toplu işlemler yapmak için CTRL tuşuna basılarak üzerinde işlem yapılacak çalışma sayfaları seçilebilir. Ardından sağ tık ile istenilen işlem yapılabilir.

[highlighted_text]9. Seçili Hücreleri Toplamak [/highlighted_text]

Otomatik olarak seçili hücreleri toplamak için ALT + =

[highlighted_text]10. Satırları ve Sütunları Gizlemek [/highlighted_text]

Sütunları gizlemek için: CTRL+0 Satırları gizlemek için: CTRL+9 kısayolunu kullanırız.

[highlighted_text]11. Formülleri Görüntülemek [/highlighted_text]

Formülleri göstermek için: CTRL+~ kısayolunu kullanırız. Yine aynı kombinasyon ile gizleriz.

[highlighted_text]12. İşlemi Tüm Satırlara Uygulama [/highlighted_text]

Elimizde 1000 adet toplanacak 2 sütun olduğunu varsayalım. Bu sütunları toplamak için her satır için işlem yapmamak için bir kısayol bulunuyor. İlk satırda formülü girdikten sonra, satırın alt köşesine imleçi götürdüğümüzde siyah artı simgesi çıkar. Bu simgeye çift tıkladığınızda bütün sütunlar için otomatik bir şekilde işlem gerçekleştirilir.

Bilinmesi Gerekenler

Kurumsal bir ortamda çalışıyorsanız, büyük olasılıkla excel ile çalışıyor olmalısınız. Excel ile çalışan kişilerin, bilmeden asla olmaz dedikleri püf noktaları inceleyelim:

[highlighted_text]Grafikler[/highlighted_text]

Raporlama yapılacaksa, profesyonel gözükmek için grafikleri kullanılır. Önerilen grafikler, basit arayüze sahip grafiklerdir. Buradaki amaç raporlama yaptığınız kişilerinde grafikleri okuyabilmesidir. Grafik oluşturmak için öncelikli olarak veriler seçilir ardından Ekle sekmesinden Grafikler bölümünde Grafik Türleri arasından isteğe göre uyarlanır.

[highlighted_text]Koşullu Biçimlendirmeler[/highlighted_text]

Koşullu biçimlendirme aracı ile, veri kümesi içinden, belirtilen değere uymayan verileri belirtmek için kullanılır. Aşağıdaki örnekte, 50 sayının altında kalan değerleri biçimlendirdik.

[highlighted_text]Otomatik Doldurma[/highlighted_text]

Büyük bir zaman tasarrufu sağlayan bu araç, el ile satır satır veri girme zahmetinden kurtarır. Bu işlemi yapmak için, çoğaltılmak istenilen verinin olduğu sütun-satır seçilir ve sürüklenir.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere 12 sayısı bir tarafta aynen çoğaltılmışken diğer tarafta arttırılmıştır. Eğer, hücreyi olduğu gibi çoğaltmak istersek, sağ alt köşede beliren artı simgesine tıklayarak hücreleri kopyala, resimin sağındaki gibi arttırmak istersek, Doldurma serisi seçeneği seçilmedir.

[highlighted_text]Power View[/highlighted_text]

Power View, etkileşimli bir veri görselleştirme aracıdır. Power View ile etkili sunum raporları hazırlayabilirsiniz. Excel 2013'te Ekle — Raporlar — Power View yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Excel 2016'da varsayılan olarak gelmeyebilir. Mac için excellerde bu özellik bulunmamaktadır.

[highlighted_text]Pivot Table[/highlighted_text]

Pivot Table demek özet tablo demektir. Excel araçları arasında en çok kullanılan bir araçtır. Ekle — PivotTable yolundan özet tablolar oluşturabilirsiniz.

[highlighted_text]VLOOKUP[/highlighted_text]

Excel’de en çok kullanılan formüllerden birisidir. Türkçesi düşeyara ‘dır. Vlookup fonksiyonu ile aramak istenilen veri içinde bir veya birden fazla arama yapmak için kullanılır. Bu formüllere Formüller sekmesinden ulaşabilirsiniz.