Pařížská lekce marketingu aneb kampaň Duolingo a Emily in Paris

Filip Janouch
Goodkin Prague
Published in
2 min readJun 6, 2022

Jak aplikace pro výuku jazyků využila novou řadu populárního seriálu a nabídla všem ženám se jménem Emily prémiové členství zdarma

Značky se v posledních letech rády spojují s populárními seriály a tyto spolupráce stále častěji zasazují mezi své komunikační aktivity. Globálně oblíbené hity mohou přispět ke krátkodobému zvýšení prodejů, zlepšení sentimentu o značce či nárůstu uživatelů v aplikaci.

Aplikace pro výuku jazyků Duolingo naskočila zkraje letošního roku na podobnou vlnu, kdy při příležitosti vydání nové řady seriálu Emily in Paris nabídla všem ženám z celého světa měsíční prémiové členství zdarma, aby se mohly naučit francouzsky.

Duolingo si osvojilo jednu část zápletky celého seriálu, ve kterém se Emily (Lily Collins) coby mladá Američanka přestěhuje do Paříže a začne pracovat v reklamní agentuře. Kvůli slabé znalosti francouzštiny však zažije tvrdou srážku s realitou města pod Eiffelovou věží a ocitá se v několika nezáviděníhodných situacích.

Reklamní kampaň tak má jednoduchý leitmotiv — naučte se francouzsky s pomocí prémiového členství v Duolingo Plus a vyhněte se trapným situacím, které potkaly hlavní hrdinku seriálu.

Nabízí se otázka, proč právě seriál Emily in Paris? Odpověď je prostá; její první řadu zhlédlo zhruba 58 milionů domácností po celém světě (zdroj: Oficiální Twitter účet Netflixu). Z toho důvodu panovala velká očekávání od její druhé řady. Čekalo se tak “jen” na správnou značku, která by díky svým produktům byla natolik relevantní, aby se s přicházející premiérou druhé řady smysluplně spojila. Duolingo bylo ve správném čase na správném místě, využilo příhodný kulturní moment, stalo se součástí příběhu populární kultury a vtipně nabídlo svůj produkt všem ženám, které se jmenují Emily, přičemž akceptovalo i různé varianty jména jako Amelie nebo Emelie.

Kudos za realizovanou kampaň však nenáleží Duolingu jen za přidržení marketingové prstu na tepu doby. Díky datům, která ve své aplikaci sbírá, se ukazuje, že zájem o výuku cizích jazyků v posledních dvou letech klesá, přičemž jedním z viníků je pandemie onemocnění COVID-19 (zdroj: Duolingo Language Report, 2021).

Jedna z hlavních motivací pro výuku cizích jazyků — cestování — byla poslední dva roky dost bita, proto Duolingo potřebovalo najít vhodný způsob, jak publikum znovu přivést ke studiu cizích jazyků. Nasbíraná data ukázala, že populární kultura a seriály vzbuzují mezi uživateli zájem o studium nových jazyků, ať už se jedná o popularizaci korejštiny díky seriálu Squid Game (česky Hra na oliheň) nebo turečtiny, která je stále populárnější v Brazílii díky “vývozu” tureckých telenovel.

Krátkodobá aktivace v podobě “náboru” nových členek Duolingo Plus trvala 48 hodin a nasbírala více než dva miliony organických zhlédnutí a sedm tisíc nových Emily registrovaných k výuce francouzštiny.

Merci beaucoup, Duolingo!

Kampaň značky Duolingo ke druhé sérii Netflix seriálu Emily in Paris. (zdroj: YouTube)

--

--

Filip Janouch
Goodkin Prague

Kdysi jsem psal o všem možném. Teď píšu o svojí pracovní cestě na volné noze.