İhtiyaçların Ürününü Yaratmak

Girişim dünyasıyla ilgilenen herkes eminim şu cümleyi duymuştur “Harika bir fikrim var x miktar param olsa efsane olacak ama fikrimi sana anlatamam çünkü çalınabilir”

Photo by rawpixel on Unsplash

Eğer siz de bu cümleyi duyduysanız karşınızdaki fikir sahibi, aklındaki iş fikri için potansiyel müşteri ve kullancılarının hiç birinden geri bildirim almamış demektir. Yani ürün/hizmet fikri kendi varsayımlarına dayandırılarak, test edilmeden geliştirilmiştir. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi, girişimlerin başarısız olması altında yatan nedenlerin başında(%42 ile) pazar ihtiyacını karşılamaması yatıyor.

Aklınızda bir iş fikri bulunuyorsa öncelikle bu fikir hangi problem veya ihtiyaca karşılık bir çözüm oluşturuyor sorusunun cevabını verebilmelisiniz. Çünkü ortaya çıkardığınız ürün veya hizmetin değeri çözdüğünüz problemin büyüklüğü ile ölçümlenmektedir. Bu nedenle fikirler üzerine çalışırken, masa başında oluşturulan fikirlerin acı sonları ile karşılaşmak istemiyorsanız sahaya inin ve potansiyel müşteri/kullanıcınıza ulaşın. Masa başından kalkarak gerçek insanlarla iletişime geçtiğinizde elde edeceğiniz deneyim ve iç görüyü size hiç bir araştırma, makale veya istatistik veremeyecektir. Bu deneyimde kişilerin gerçek acı noktalarını, ihtiyaçlarının altında yatan kök nedenleri tespit edebilir, iş fikrinizi bu verilere göre geliştirebilirsiniz.

Biz de Girişimciye Dönüş ‘ü ortaya çıkarırken çalıştaylarımız, mentorluk seanslarımız ve danışmanlık yaptığımız firmalarda konuştuğumuz kişilerin bizlere sıkça yönelttiği 2 sorudan yola çıktık. “Bir fikrim yok nasıl bulabilirim?, Bir fikrim var nasıl hayata geçirebilirim?” Bu iki soru, iş fikri bulmak ve hayata geçirmek isteyen kişilerin kendilerine bir yol gösterici aradığının iç görüsünü bizlere vererek ürünümüzün temellerini atmamızı sağlamıştır.

Sizler de etrafınızdaki ihtiyaç ve problemleri tespit ettikten sonra çözümler geliştirerek başarılı girişimler ortaya çıkarmak isterseniz Girişimciye Dönüş ‘e üye olabilirsiniz. Girişimciye Dönüş 13 adımlık bir süreç olup 2.Adımında problem ve ihtiyaçların tespiti için özel araçlar ile size yol göstermektedir.

Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.