Web Application Firewall i Machine Learning — skutecznie chronią przed cyberatakami

Grey Wizard
GreyWizard
Published in
3 min readDec 14, 2017

Uczenie maszynowe to jeden z najważniejszych i szybko rozwijających się obszarów sztucznej inteligencji. Machine Learning sprawia, że przedmioty i oprogramowania oparte na zaawansowanych algorytmach są w stanie samodzielnie się uczyć.

Właśnie tego typu mechanizmy wykorzystuje zapora Web Application Firewall. A jak wygląda przyszłość WAF?

- WAF i firewall to narzędzia, które cechuje dynamiczny rozwój. Muszą być oparte na sztucznej inteligencji, ponieważ bazują nie tylko na określonych regułkach, ale też na użytkowniku i jego zachowaniu. Dodatkowo wykrywają odchylenia od normalnego zachowania użytkownika, analizują skąd ten ruch pochodzi i jak wygląda. Nie da się tego zrobić przy użyciu statycznych regułek lub pracy ludzkiej — wyjaśnia Radosław Wesołowski, współzałożyciel Grey Wizard. — Regułek jest bardzo dużo, więc jedyny sposób to wdrożenie automatyzacji i Machine Learningu, który szybko i automatycznie wykrywa anomalie w takim ruchu — dodaje.

Analiza ruchu na stronie www

Posiadając Web Applications Firewall mamy możliwość samodzielnego kontrolowania ruchu na stronie. Wystarczy dodać odpowiednie reguły, które pozwolą na odsiewanie złego ruchu.

Pierwszą z reguł jest tzw. “czarna lista” zawierające informacje o niebezpiecznej komunikacji, którą należy zablokować. Druga reguła, którą się tworzy to “biała lista” wskazują na treści, które są przez nas akceptowalne i mogą zostać przepuszczone.

WAF jest w stanie wykryć znane ataki oraz rozpoznać i zapobiec nowym. Jeśli WAF wykryje, że aplikacja zwraca znacznie więcej zapytań niż zazwyczaj, jest w stanie zablokować komunikację pomiędzy naszą stroną, a stroną wysyłająca zapytania. Ochrona warstwy aplikacyjnej pozwala na wykrycie nietypowego i nieznanego ruchu. Zostaje on automatycznie wykryty oraz badany przez WAF, który ostrzega o niebezpieczeństwie i jednocześnie przed nim ochrania.

Czy warto mieć ochronę WAF?

To pytanie powinna postawić sobie każda osoba, która korzysta z aplikacji webowych i rozwiązań chmurowych, w których są przechowywane wrażliwe dane. Niedawno cały świat obiegła informacja o wycieku danych z firmy Exuifax, jednego z największych koncernów w branży kredytowej. Dane osobowe prawie połowy Amerykanów wpadły w ręce hakerów. Exiufax używało starej wersji oprogramowania, które nie posiadało WAF. Prawdopodobnie nie doszłoby do tego wycieku, gdyby firma posiadała ochronę warstwy aplikacyjnej.

Gwarancja bezpieczeństwa WAF

- Nie można nikogo w 100% zabezpieczyć przed wszystkimi atakami. Jeśli haker się uprze to na pewno znajdzie taki payload, moment wejścia, który pozwoli mu ominąć ochronę. Zwykle hakerzy w automatyczny sposób dokonują fuzzowania, czyli uruchamiają 10 czy 1000 programów, które w każdym zapytaniu zmieniają jeden element. Następnie obserwują, w jaki sposób na dane zapytanie reaguje WAF lub inny system ochronny. WAF na pewno wykryje próby i incydenty włamania, ponieważ jest w stanie porównać i rozpoznać zapytania — wyjaśnia Radosław Wesołowski. — W Grey Wizard dajemy klientom dostęp do panelu, w którym mają podgląd na działanie WAF. Są również informowani o tym, że zostały wykryte anomalie. Ochrona WAF od Grey Wizard zawiera również warstwę monitorującą, która pomaga klientom w samodzielnej ocenie ryzyka.

Wybierając ochronę WAF warto postawić sobie kilka pytań: W jako sposób WAF wpłynie na oferowane przeze mnie usługi? Czy w mojej firmie jest osoba, która ma kwalifikacje do zarządzania tym rozwiązaniem? Jakie dodatkowe usługi mogę otrzymać w ramach WAF?

Decydując się na ochronę warstwy aplikacyjnej WAF trzeba wziąć pod uwagę potrzeby naszego serwisu. Odpowiednio dobrane zabezpieczenie WAF będzie w stanie ochronić przechowywane przez nas dane i odpierać zły ruch kierowany na na naszą stronę. Zapora WAF jest w stanie analizować potencjalne zagrożenia i skutecznie przed nimi chronić.

Originally published at blog.greywizard.com.

--

--