Co se mohou velké značky učit od “zlatých českých firmiček”

Jiří Jón
Growth Feed
Published in
8 min readApr 3, 2021

--

Dnešní blogpost začnu trochu osobněji. Před pár lety jsem měl touhu rozjet jeden projekt — blog či platformu. Odjakživa jsem podporoval podnikatelského ducha a obdivoval dobré nápady. V České republice zkombinované i se zlatými českými ručičkami. Hlavním tématem měly být tyto “zlaté české firmičky” a já jim chtěl pomoci s propagací. Doufal jsem, že takových lidí jako jsem já je více a já budu jak tyto firmy, tak i jejich potenciální zákazníky sdružovat na jednom místě. Blog měl pomoci lidem najít značky a produkty, které jsou tvořeny skutečně srdcem. Měl popisovat dobré nápady v rámci malých firem, které jinak mediální prostor nedostanou — v tištěném Forbesu se píše o Vasky, Rohlíku a podobně velkých firmách (v elektronické verzi je obsahu více a kritéria pro článek nejsou tak přísná), ale malým značkám málokdo věnuje prostor. Nikdy jsem neměl ale čas to rozjet pořádně, aby to značkám opravdu přineslo užitek (notabene podobné platformy mezitím vznikly).

Když jsem ale teď nedávno přemýšlel nad těmito “zlatými českými firmičkami”, tak jsem si uvědomil, že pro mě jejich síla není jen v urputnosti a touze něco dokázat. Ale, že dělají několik věcí naprosto správně. A to i takových, že by se od nich mohly velké firmy a značky v rámci Brand experience inspirovat. Těchto pár inspirací chci popsat v dnešním článku. Chápu, že větší značky mají určité dědictví, které musí respektovat. A samozřejmě procesy, které neumožňují takovou flexibilitu jako u malých firem. Spíš mi jde o ten mindset.

Pro účely článku jsem informace rozdělil do 3 hlavních skupin či celků, ale primárním cílem dnešního článku je spíše informovat o různých malých značkách a zpromovat je. Pokud si to někdo přečte a těmto malým firmám dá vydělat, tak budu jedině rád. A jako vždy platí — za dobrou inspiraci budu rád:) A jen říkám předem, s žádnou se značek jsem se nedomluvil na propagaci:)

Unikátní produkt či služba

Tohle je největší bod a zároveň největší inspirace. Všechny malé firmičky totiž musí být nabízet unikátní či originální produkt (alespoň na místním trhu). Nemůžou se spolehnout na silnou distribuci či velké mediální rozpočty. Musí se tedy diferencovat na té nejzákladnější úrovni a to je právě unikátní produkt, resp. unikátní propozice.

Co se unikátních produktů týče, tak těch možností, na kom to ukázat jsou stovky, tisíce, možná desetitisíce. Proto vybírám jen ty nejzajímavější, které mám já osobně velmi rád.

Prvním je určitě můj kamarád Honza Novák, který vyrábí pera ze dřeva pod značkou Pera Novák. Jeho psací potřeby jsou na mininálně českém trhu unikátní, každý z nich je originál a to, jak neustále přichází s novými designy je skutečně neuvěřitelné. Díky tomu, že se známe, tak jsme se domluvili i na speciální zakázce — dodal jsem Honzovi můj skateboard, na kterém jsem dříve jezdil a on mi z něj vytvořil pero. Mám tedy naprostý unikát, se kterým se skvěle píše. A pokud budu někdy tvořit viteály, tohle bude určitě jeden z nich:)

Druhým příkladem unikátního produktu, který využívám je Mindflow. Vyzkoušel jsem snad všechny možné “nakopávače hlavy” na českém trhu — ať už se jedná o Matchu, různé další čaje a nápoje, gingko, či preparáty od farmaceutických firem (samozřejmě jen ty OTC). Ale prášky Mindflow jsou jediné, které mi skutečně zabírají a tím jsou za mě unikátní. Takže za mě určitě doporučuji. Je vidět i jejich neustálý postup dopředu — různé varianty a i packaging se zlepšil. Součástí balíčku je vždy i informační leták s cílem pro každý produkt — takže pokud vám jde o rychlé “nastartování hlavy” nebo o dlouhodobé zvýšení výkonnosti, Mindflow vám k tomu dá další informace.

Dalším unikátním českým produktem, který využívám je Clever Minds. Je pravda, že od té doby co mám Remarkable už klasické bloky moc nepoužívám. Ale to, v čem je Clever minds unikátní je to, že ty bloky jsou vždy vytvářené za nějakým cílem, podle potřeb. Různých bloků je na trhu hodně, ale baví mě jejich široké portfolio právě podle potřeb ale je současně unifikované, že se jejich bloky jednoduše poznají. Ať už chcete plánovat, vymýšlet, mít klasický diář, nakupovat (což je relativně klasické )nebo ale i originální diáře pro fanoušky kávy, zahradníky, cestovatele, vinaře, běžce či filmové nadšence. Vždy ve stejném designu, ale vše stoprocentně funkční.

Skutečně osobní komunikace

Komunikace na sociálních sítích je velmi často dána tak trochu CX přístupem — co nejdříve vyřešit problém. Ale nemusí to tak být. Občas se mi stane, že mě komunikace samotná překvapí, udělá radost a vytvoří z komunikace zážitek.

Malé firmy, podnikatelé a živnostníci se nemohou “schovat za korporát”, jdou se svou kůží na trh. Chápou, že získat respekt potenciálních zákazníků je z dlouhodobého hlediska stejně tak důležitý, jako prodej. Takže je ta komunikace většinou velmi úctivá, příjemná a lidská — ne protože to mají napsané v guidelinech, ale protože jsou oni ta značka. A často jsou rádi za veškerý zájem o jejich podnikání. A neříkám, že další příklady jsou nějak unikátní, spíše to jsou hezké příklady milé konverzace na sociálních sítích.

Nejhezčí konverzaci, i když jen pár zpráv jsem měl s panem Luďkem Serynem, hodinářem ze Seryn Watches. Pokud neznáte Seryn Watches, tak vřele doporučuju se na ně podívat (byl o nich i několikrát článek ve Forbesu). Pan Seryn pracuje tak, že se s Vámi sejde, pozná Vás a na základě toho Vám vytvoří hodinky přesně podle Vás. Jsem fanoušek hezkých hodinek a tak jsem před pěti lety napsal do Seryn Watches na Facebooku jaká je cena a časová náročnost. Dozvěděl jsem se, že hodinky stojí vyšší stovky tisíc korun (a výroba trvá měsíce)a já musel přiznat, že je to mimo mé možnosti a popřál jsem mu hodně úspěchů do budoucna. Namísto klasické odpovědi ve stylu “díky, nashledanou” mi ale pan Seryn napsal, že tomu rozumí, že mi přeje také hodně štěstí do budoucna a že doufá, že se někdy v budoucnu, až pokročím v kariéře, sejdeme u něj v ateliéru. A tato pozitivní, lidská odpověď mě utvrdila v tom, že pokud to aspoň trochu půjde, tak bych rád měl jednou hodinky od něj na ruce.

Ukázka hodinek ROUND ROTATION od Seryn Watches

Druhým příkladem, kde se mi hrozně líbila přímá komunikace na Facebooku, je kavárna Na půdě v Brandýse nad Labem. Jedná se o asi dva roky starou kavárnu, kde skvěle vaří a mají fantastický flat-white. To, čím si mě ale koupili byla krásně lidská komunikace s majitelkou na Facebooku. Udělali jsme si rezervaci (je to populární místo, rezervace je potřeba ) s tím, že se tam stavíme i se psem v rámci procházky. Bohužel ale pes po cestě trochu stávkoval, tak jsme měli zpoždění a já jim po cestě psal. Odpověď, opět od majitelky byla extrémně přátelská, chápající a když jsme dorazili s půlhodinovým zpožděním, tak jsme měli už misku pro psa u stolu a majitelka za námi přišla, aby pozdravila jak nás, tak i psa. Opět, krásný přístup namísto klasického “dobře, bereme na vědomí. Ještě s něčím Vám můžeme pomoci?”.

Pokud budete mít cestu kolem, tak se tam určitě stavte. Personál je velmi milý a jejich pavlovy jsou nadoblačné.

Fantastická experience (nejen Brand)

Posledním bodem, u kterého se mohou velké firmy inspirovat u malých, je celkový pohled na experience. Ať už z hlediska unikátní propozice, provázání brandu do všeho nebo snahy o tvorbu zážitků, následující značky jsou pro mě etalonem v rámci přístupu k experience.

Prvním je určitě Ostrá pošta. Kdo neznáte Ostrou poštu, tak se jedná o D2C brusírnu nožů. Chtěl jsem to vyzkoušet, protože mi to přišlo jako naprosto unikátní propozice. A byl jsem okouzlen tím, jak mají celý proces promyšlený. V rámci objednávky vydefinujete, kolik a jak velkých nožů jim zašlete na naostření. Oni vám pak pošlou velkou obálku s předem připravenými a geniálně navrženými rukávy na nože, které ve stejné obálce zašlete zpět. A v této stejné obálce vám za pár dní přijdou nože nabroušené zpět. Zní to triviálně, ale zkuste si to schválně. Zajímavý zážitek (podrobně popsaný zde).

Další značkou, která krásně pracuje s celým světem své značky je Klub pánů z Ponožkovic. Už kvůli své experience je mám mnohem raději než konkurenční Happy socks — úžasně popisují rozdíl mez prodáváním pestrobarevných ponožek jako produktu a jako zážitku. Celý ten svůj svět propisují do naprosto všeho — na webu mají Ponožkovou klubovnu a každá zásilka je doplněna dopisem popisující svět Klubu a odůvodnění, proč vypadá právě doručený pár ponožek tak, jak vypadá. Ale vždy v jejich stylu. Pamatuji si, jak jsem před několika lety dostal zásilku březnových červeno-žluto-zelených ponožek s vyjádřením, že zasedla Rada pánů z Ponožkovic a aby odlákali zimní duchy, tak se rozhodli pro tuto jarní kombinaci. Jasně, na pravdě se to nezakládá, ale fakt mě bavilo číst tyto dopisy.

Poslední značka, kterou bych rád zmínil je značka mDriver nabízející služby v oblasti luxusního osobního cestování (tady rovnou přiznávám, že značku vede můj kamarád Miloš, který některé věci konzultoval i se mnou). Negativní korona-krizi Miloš využil jako příležitost k rebrandingu z Praguedriver na mDriver. Chtěl se odklonit z relativně anonymní značky, ukázat více ze sebe a doplnit osobní aspekt značky. To, proč ale o mDriver chci mluvit je absolutní zaměření na experience. Bohužel to ještě nemáme všechno otestované (změny jsme udělali teď během korony), ale jakmile se otevřou hranice a budeme se volně pohybovat, tak jsem zvědav na první feedbacky. A co je na využití služby tak mimořádného?

Základem je prvotřídní bezpečná služba s dochvilnými a milými řidiči (pokryté všechny základní CX očekávání). Není to jen ale osobní doprava jako služba — každý touchpoint jsme se snažili povýšit na vyšší úroveň a na základě feedbacku od klientů jsme chtěli vyřešit všechny možné problémy zákazníků, se kterými se během cestování setkávají. Výsledkem je tak uvítací balíček s vodou a mentolkami pro zákazníky (což už je základ, který vidíme i v Uberu). Wifi je samozřejmost, stejně tak jako možnost nabít telefon v autě.

To, kde jsme šli o krok dál, jsou třeba jednorázové klapky na oči, jmenovky na kufr, sluneční brýle nebo deštníky. Všechny tyto věci si nechával vytvořit, protože to byly ty nejčastější problémy, se kterými se jeho zákazníci setkávali — že si doma zapomněli brýle, že si nevzali deštníky, že nemohli v autě na dlouhé cestě dobře spát. Prostě servis nad rámec klasické služby, kdy se snaží předpokládat, co by mohlo být potřeba, co si mohli lidé zapomenout, a předcházet tak možným strastem při cestování.

Pokud tedy někdo sháníte luxusní dopravu, ať už pro své klienty nebo pro sebe, tak můžu mdriver.cz vřele doporučit. Máme i další plány,a až se rozvolní opatření a my je zrealizujeme, tak o tom budu publikovat case study.

A jaké “zlaté české firmičky” máte rádi vy? A co se od nich mohou velké firmy naučit?

--

--

Jiří Jón
Growth Feed

Head of Strategy & Consulting @Ogilvy Praha. Nadšenec do Brand Experience. Fanoušek všeho, co je v marketingu trochu odlišné a současně dává smysl a funguje.