GNOG

Ryszard Piskorski
Gry i komiksy
Published in
4 min readNov 30, 2018

Gra, która od razu przyciąga oko niesamowitymi barwami oraz stroną audio-wizualną. Mimo to, że jest skierowana do młodszych graczy, to na pewno przyciągnie niejednego rodzica i przytrzyma na dłuższy czas.

Oto GNOG. Wydana w 2016 roku na Playstation 4 oraz PC przez studio KO_OP, we współpracy z Double Fine Presents. Lekka, niewytężająca umysłu gra, ale zapewniająca dużo zabawy i przywołująca dziecinną radość.

GNOG jest grą logiczną, puzzlerem z elementami przygodowymi, a podstawą jej działania jest mechanika „point and click”. Przenosi nas w świat zabawek, a dokładniej pewnego rodzaju żywych szkatułek w kształcie głów potworów, radia, pojazdów i innych stworzeń, które czekają na rozwiązanie ich problemu. Każda „głowa” jest oddzielnym poziomem ze swoją historią i unikalnym schematem rozwiązania. Rozwiązując ich problem poprzez pokonywanie łamigłówek, puzzli odkrywamy nie tylko zewnętrzną część głów, ale także ich ukryty wewnątrz świat. W nagrodę za przejście poziomu, stworzenia odwdzięczą się, śpiewając dla nas piosenkę złożoną z ciekawych, przyjemnych dźwięków, którym towarzyszy kolorowa i hipnotyzująca animacja.

Cały świat jest zrobiony z prostych obiektów 3D, w cukierkowych barwach, gdzie przestrzeń uzupełnia tło muzyczne. Poruszanie się w nim jest bardzo proste, wymaga jedynie kursora oraz dwóch przycisków. Jeden służy do klikania, manipulowania obiektami, drugi zaś przekręca głowy o 180 stopni. Większość rzeczy jest interaktywna, przeciągając na nie kursor lub klikając je, będą się poruszać oraz wydawać dźwięki nawet jeśli nie są one potrzebne do rozwiązania zagadek.

W grze nie ma żadnych instrukcji czy napisów, wszystkiego musimy domyśleć się sami. Mimo to gra jest na tyle intuicyjna, że nie ma z tym żadnego problemu. Występują wskazówki w formie rysunków, które są poukrywane wśród obiektów, ale większość czasu będziemy klikać metodą prób i błędów. Nie tylko klikać, ale też przeciągać lub wprawiać je w ruch. Uaktywniając je często nie spodziewamy co się stanie i co się pojawi, dodatkowo niekiedy zaprzeczają zdrowemu rozsądkowi. To wszystko ma charakter świata wyimaginowanego w dziecięcej głowie, który swoją nieprzewidywalnością bardzo wciąga i pozwala się odciąć od rzeczywistości.

Gra pozwala także na podłączenie sprzętu VR. Ta opcja nie występuje jedynie ze względu na modę, mechanika gry symuluje czynności, które wykonujemy rękoma a sam widok z pierwszej osoby sprawia iluzję jakbyśmy trzymali obiekt w rękach przed sobą. Jednak cały ten zabieg jest tylko po to, żeby bardziej się wczuć w rozgrywkę, gdyż gra jest zbyt abstrakcyjna aby była symulatorem czegoś rzeczywistego.

Niestety GNOG nie jest wolny od wad. Jej zdecydowanie największym minusem jest długość dostarczonej zabawy. W grze jest jedynie 9 poziomów przez co przejście jej zajmuje 2 godziny w wolnym tempie. Kolejna sprawa to, że czasem jest za prosta. Jest to raczej kwestia tego, że niektóre rzeczy dziej się zbyt automatycznie, przez co zabiera trochę pola do popisu graczom. Jakby się jeszcze przyczepić to można zauważyć, że niektóre zagadki są podobne i się powtarzają, ale jest to najmniejszy minus. Problem może się wydawać jej jednorazowość. Z drugiej strony czy to nie jest cecha wszystkich łamigłówek? Po co rozwiązywać zagadkę do której znamy odpowiedź.

Ta gra nie należy do tych co walczą o najwyższą pozycję w rankingu. Jednak każdy oceni ją pozytywnie. Jej klimat stworzy przez grafikę, muzykę oraz głowy, które są małymi dziełami sztuki, jest bardzo unikalny i niepodobny do innych tytułów. Na pewno warto dać jej szansę, szczególnie po męczącym dniu. Odpręży i przywróci lekki uśmiech na twarzy.

--

--