Új szabályok az airbnb-kre

Jogszabály-értelmezés egy üzemeltetőtől

Áron Benedek
GuestGuru
3 min readAug 28, 2019

--

(Update: A blogot ezen a felületen nem folytatjuk tovább. Egy újragondolt és kibővített koncepcióval Tudásbázist készítettünk, ahol az airbnb-zéssel kapcsolatos infok teljes köre kereshető már, ám egy másik felületen: https://forum.vendegkonyv.online/)

2019. július 29-től hatályos a szálláshely-szolgáltatási tevékenységet országos szinten szabályozó 239/2009. Kormányrendelet új változata, mely a korábbi rendelet módosítása. Végigböngésztem az új szabályokat nem jogász (merthogy az nem vagyok), hanem üzemeltetői szemüveget viselve és alább megpróbálok egy összefoglalást adni a változásokról. Megijedni nem kell, őrült változásokat nem hozott az átdolgozás, de van azért pár dolog, amit érdemes megemlíteni:

Összefoglalás (TLDR)

  • 2019. december 1. után regisztrálni kell az NTAK rendszerbe. Erről bővebben itt olvashatsz.
  • A legtöbb Airbnb kategóriája egyéb szálláshelyről magánszálláshelyre változik. Ez csak adminisztratív változás, külön teendő nincs vele.
  • Viszont kívülre és belülre tájékoztató táblákat kell kirakni minden szálláson.
  • PMS szoftverrel valószínűleg kiváltható lesz a papíralapú vendégkönyv, de ez önkormányzatonként változik.
Photo by Thought Catalog on Unsplash
  1. Az egyik komoly mozgatórugó, ami hozzájárult a módosításhoz, az az NTAK rendszer bevezetése. Az NTAK-ról bővebben olvashatsz ebben a cikkünkben. Ehhez kapcsolódóan az első komoly érdekesség, hogy a 2019. július 1-től induló szálláshelyek esetén követelmény, hogy az indulástól számított 5 napon belül regisztrálni kell az NTAK oldalán. Ez azért érdekes kérdés, mert ha valaki ellátogat az NTAK honlapjára, akkor ott azt találja, hogy 2019. augusztus 31-ig csak a szállodák számára van lehetőség a regisztrációra. Véleményem szerint ezt a kötelezettséget az airbnb-k esetében csak 2020. január 1-től fogják komolyan venni, mivel elvileg onnantól kötelező az egyéb szálláshelyeknek (és magánszálláshelyeknek, mint új kategóriának) az NTAK-ba az adatszolgáltatás.
    (Egyébként a regisztráció során megadott adatok változását 8 napon belül köteles a szálláshely szolgáltató az oldalon lejelenteni.)
    Sajnos hallottam olyan híreket miszerint volt olyan Önkormányzat, aki már most kérte a szálláshelykezelő szoftver meglétét igazoló dokumentumot új szálláshely bejelentés esetén, amit a szegény kérelmező nyilván nem tudott teljesíteni. Remélem, hogy azóta az Önkormányzat jogértelmezése megengedőbb irányba ment el.
  2. A következő kötelezettség hogy a már működő szálláshelyeknek 2019. november 30-ig a helyi Önkormányzaton be kell nyújtani egy szálláshelykezelő szoftver meglétét igazoló dokumentumot, valamint egy kitöltött megfelelőségi nyilatkozatot. Az előbbi kötelezettség teljesítéséhez fejleszti jelenleg az MTÜ (Magyar Turisztikai Ügynökség) az Én Vendégszobám nevű alkalmazást, melyet ingyenesen bocsájt a szálláshely-szolgáltatók rendelkezésére. Az alkalmazás jelenleg még fejlesztés alatt áll, és semmilyen más piaci szoftver nem áll rendelkezésre a kötelezettség teljesítésére, de remélhetőleg ez a határidő előtt kész lesz (vagy a hatéridőt tolják arrébb). A második kötelezettség, vagyis a nyilatkozat valójában arról szól, hogy a szálláshely-szolgáltató kijelenti, hogy megfelel a 239/2009. Kormányrendelet szálláshelyekre vonatkozó követelményeinek (lásd 6–7. pontot az új követelményekről).
  3. Az Önkormányzatnál tett regisztráció után a következő kötelezettség, hogy a már működő szálláshelyeknek regisztrálni kell az NTAK rendszerében 2019. december 1. és 31. között.
  4. A Kormányrendelet kimondja, hogy a vendégkönyvezést a szálláshely-szolgáltató szálláshelyekezelő szoftverrel is teljesítheti. Sajnos ez csak egy lehetőség, mert ezügyben viszont a helyi Önkormányzat lesz a perdöntő, vagyis hogy ezt ők elfogadják-e, és ha igen akkor milyen feltételekkel. Mindenesetre a rendelet előremutató és talán egyre több Önkormányzat fog eltekinteni a kettős adminisztrációtól és fogja elfogadni a szálláshelyekezelő szoftvereket.
  5. A rendelet egyik igen fontos újítása, hogy az eddigi egyéb szálláshely kategóriát (amibe eddig az airbnb-k tartoztak) két kategóriára bontja. Az új egyéb szálláshely kategória olyan szálláshelyeket jelent, amiket nem magánszemély, vagy egyéni vállalkozó üzemeltet (vagyis praktikusan cég). Az ágyakat külön-külön is ki lehet adni. Valamint a szálláshelyen lévő szobák száma maximum 25, az ágyak száma maximum 100. A másik kategória a magánszálláshely lett, amibe azt hiszem a legtöbb airbnb lakás bele fog tartozni. Ezek olyan szálláshelyek, amiket vagy magánszemély, vagy egyéni vállalkozó üzemeltet. A magánszálláshelyen lévő szobák száma maximum 8, az ágyak száma maximum 16 és a maximális ágyszám szobánként 4.
  6. Új elvárás mindkét kategóriával szemben, hogy lakáson kívül ki kell rakni a szálláshely nevét, a szállás típusát (magyar, angol és/vagy német nyelveken), valamint a lakáson belül a szálláshely nevét, a szállásadó nevét és telefonszámát és üzemeltetésiengedély-számát.

Munkás napok állnak előttünk…

--

--