Az egyéjszakások…

Krasser Tamás
GuestGuru
Published in
2 min readAug 27, 2019

(Update: A blogot ezen a felületen nem folytatjuk tovább. Egy újragondolt és kibővített koncepcióval Tudásbázist készítettünk, ahol az airbnb-zéssel kapcsolatos infok teljes köre kereshető már, ám egy másik felületen: https://forum.vendegkonyv.online/)

Az árazás és foglaltsági beállítások gyakori dilemmája, hogy engedélyezzük-e az egyéjszakás foglalásokat.

Mi szól ellene?

Nagyon könnyen szétszabdalják a naptárat, így nehezebb lesz eladni a fentmaradó napokat. Márpedig minden eladatlan nap 3.3%-al csökkenti a havi elérhető bevételünket.

Ha a takarítási díjunk rosszul van beállítva (neadjisten’ nincs!), akkor adott esetben akár bukhatunk is a foglaláson. Rossz stratégia beépíteni a szállásdíjba, mivel így például a 4 napra érkezők dupla annyit fizetnek a takarításért, mint akik csak 2 napra jönnek (hiszen minden éjszaka után megfizetik a “beépített” takarítási díjat). Így implicit módon a rövidebb foglalásokat részesítjük előnyben, pedig jellemzően 2 rövidebb foglalással több teendő van, mint 1 hosszabbal.

Mi szól mellette?

Egy jóval kisebb részpiacon versenyzünk, hiszen aki nem engedi a rövid foglalásokat, az elesik minden vendégtől, aki ilyen időtartamra keres szállást. Ahogy fent írtam, 1–1 eladatlan nap is sokat ront a potenciális bevételünkön. 3 nap kevésnek tűnik, pedig ez már egy teljes hónap ~10%-a!

A teljes tiltás azt is jelenti, hogyha két “normál” foglalás között kialakul egy 1–2 napos lyuk, akkor azt beállítás-módosítás nélkül mindenképpen bukjuk. Ez pedig éves szinten már nagyon sok pénz!

Mi az ideális?

Photo by Max Delsid on Unsplash

Hogy megakadályozzuk a “naptár-aprítást”, a legjobb megoldás, ha alapbeállításként nem engedünk egynapos foglalásokat — viszont amint kialakul egy lyuk, azonnal megváltoztatjuk a beállításokat azokra a napokra. Ha egy kiemelt időszakban (pl a Sziget idején) minimum 4 éjszakás foglalásokat engedünk csak, akkor ez azt jelenti, hogy már 3 éjszaka is lehet “lyuk”, amit a beállítások módosítása nélkül nem tudunk eladni (az airbnb naptára azt mutatja, mintha foglaltak lennének a napok).

Persze ezt “kézzel” nehéz folyamatosan, a hét minden napján lekövetni. Még 1 lakás esetén is könnyen elfeledkezhetünk róla, de képzeljük el azokat a lakáskezelő cégeket, akik 20–30 vagy akár 100 lakást kezelnek, és automata rendszerek nélkül próbálják lekövetni ezt mindenhol.

Ha viszont profi céget választunk, akkor az ilyen “apróságokkal” akár vissza is tudják hozni a kezelés díját.

További tippekért olvasd el korábbi cikkünket az árazás alapjairól, vagy kövess minket facebookon!

--

--