Parkolóhely megváltás a 7. kerületben
Parkolóhely megváltás több mint 2 milláért?
(Update: A blogot ezen a felületen nem folytatjuk tovább. Egy újragondolt és kibővített koncepcióval Tudásbázist készítettünk, ahol az airbnb-zéssel kapcsolatos infok teljes köre kereshető már, ám egy másik felületen: https://forum.vendegkonyv.online/)
Biztos hallottál az utóbbi időben arról a hírről, hogy most már a 7. kerületben is parkolóhely megváltásra lesz szükség, ráadásul horror áron. A hír csak részben igaz.
Bár az indítási feltételek egy kicsit nehezedtek, de szerencsére a pénzbeli megváltás a legtöbb esetben nem vonatkozik az egyéb szálláshelyekre.
Ami új, hogy ezentúl az engedélyeztetéshez kell egy társasházi határozat arról, hogy a ház engedi a rövid távú szálláskiadást vagy egyéb szálláshely üzemeltetést (a kettő lényegében ugyanaz, csak más szakterületi meghatározásban). Ha már volt a házban korábban ilyen határozat, akkor nincs is szükség semmire, csak kikérni a közösképviselőtől a határozatot, vagy az adott közgyűlés jegyzőkönyvét. Fontos, hogyha a ház se nem tiltja, se nem engedi az airbnb-t (vagyis erről még nincs határozat, vagy egyéb dokumentum), akkor az nem elég az engedélyeztetéshez, ezt kifejezetten engednie kell a társasháznak.
Ha ilyen még nem volt, akkor össze kell hívni a közgyűlést és meg kell szavaztatni az előterjesztést. Ez persze nem mindig egyszerű, de több házban működik az a gyakorlat, hogy az airbnb-kre vonatkozóan magasabb közösköltség hányaddal megszavazza a ház, illetve adott esetben egyéb feltételekhez köti (extra takarítás a lakás előtti részen, a lakás üzemeltető elérhetősége a lakók számára, irányító táblák a vendégek számára, stb.). Bár a bíróság hasonló ügyben kimondta, hogy a rövid távú lakásüzemeléssel a megnövekedett társasházi közös terület használat és ezáltal a magasabb közösköltség nem igazolható, de talán a fentiek költség szempontból is viselhetőek lehetnek a tulaj számára és értelmes kompromisszum lehet a ház airbnb ellen kardoskodó lakói felé is.
Természetesen nem csak a közgyűlési határozat elfogadható ebben az esetben, hanem ennél magasabb rendű dokumentumok is, mint az SZMSZ (szervezeti és működési szabályzat), vagy az alapító okirat. De ellenben a fenti kettővel a határozathoz elegendő a közgyűlésen megjelentek 50% + 1 arányának pozitívan szavazni.
Ha valamiért a közgyűlés összehívása nehézségekbe ütközik, vagy időben csak nagyon távolra ütemezhető, akkor még mindig működhet a “kopogtatós” módszer. Vagyis végig kell kopogtatni a szomszédokat és begyűjteni a teljes lakóközösség 50% + 1 arányának hozzájárulását. Itt fontos, hogy a teljes lakóközösség 50%-át kell alapul venni.
De akkor miről szól a parkolóhely megváltás?
Korábban az egyéb szálláshely üzemeltetéshez elég volt az önkormányzati engedélyt kiváltani (egyébként a legtöbb kerületben ez most is így van). Jelenleg három budapesti kerület van ahol településképi bejelentés előzi meg az engedélyeztetést. A sort 2017-ben az 5. kerület nyitotta, majd csatlakozott a 6. és a 8. kerület is. Ezen kerületekben a településképi bejelentés része a parkolóhely-mérleg számítás és adott esetben parkolóhely pénzbeli megváltása. A részletes menetről majd egy későbbi postban írok.
A településképi bejelentés együtt jár az ingatlan rendeltetésének megváltoztatásával is, amit a Földhivatalnál jegyeznek be. A korábbi lakóingatlan ezentúl szálláshellyé avanzsálódik.
A 7. kerület egy hibrid megoldást alkalmazott az előbbi kerületekkel szemben. A sztenderd bejelentési folyamat mellett mód van rá, hogy azt kikerülve — melynek része a társasházi hozzájárulás — településképi bejelentést tegyünk, ezzel megváltoztatva a lakás rendeltetését, így “megúszva” a társasházi hozzájárulást és végül hozzájutva az engedélyhez. Ehhez természetesen meg kell felelni a településképi bejelentés sokkal szigorúbb szabályainak, melyek a lakás kialakítására vonatkozóan is tartogatnak nyalánkságokat (részletesen az OTÉK-ban találhatóak erre vonatkozóan előírások). Ám ebben az esetben a településképi bejelentés része a parkolóhely megváltás is, ami valóban az idézett cikkben emlegetett 2 millió forint plusz áfa 50 négyzetméterenként. Fontos viszont tudni, hogy ebben az esetben már nem lehet választani a lakásra az igen kedvező tételes átalányadó formát (38400 Ft/szoba/év).
Így talán egy kicsit könnyebb a 7.-ben mint a többi szigorú kerületben. Ha a társasház nem járul hozzá és kijön a matek, még mindig működhet a településképi bejelentés és a parkolóhely megváltás.