První pobyt v USA, Global GDG Summit a Google I/O

Před čtyřmi lety jsem poprvé viděl celý stream z Google I/O. Ptal jsem se tehdy sám sebe, jaké by to bylo být tam? A ejhle, tento rok jsem tu příležitost dostal a nyní je čas sepsat pár dojmů.

Pokud to ještě o mne nevíte, jsem organizátor komunitního uskupení GDG a každý rok několik organizátorů má možnost na tuto akci zavítat se sníženými náklady (cena za lístek a mírná částka na letenky a ubytování). Vzhledem k tomu, že každý rok byla snaha vybrat organizátory, kteří tuto možnost ještě neměli a díky Brnu se mi otevřeli možnosti být více aktivní, předpokládal jsem, že letos tato nabídka se bude týkat i mne. Sice systém byl letos trochu jiný, ale stalo se a já tuto nabídku obdržel.

GDG Summit

Každý rok, před I/O probíhá GDG Summit, což je takový sraz GDG organizátorů z celého světa. Bylo vidět, že nedávný CEE GDG Summit vycházel z tohoto, takže zážitky byly obdobné jako z Varšavy.

Hromadná fotografie

Dan Franc si připravil hru, která prezentovala chování komunit. Každý účastník dostal laserové ukazovátko a celý organizátorský dav dostával jednoduché úkoly jak mířit na plátno, které ale měli prostor pro vlastní řešení problému. Při každém úkolu se pak projevil zajímavý úkaz. Např. jedním z úkolů bylo snažit se udržovat minimální vzdálenost od ostatních laserů. Po chvíli na plátně vznikla bodová síť.

V průběhu summitu také probíhaly prezentace GDG skupin, kterým se něco povedlo. Rozhodně bych chtěl zmínit projekt Reblood, který zde byl také prezentován. Přál bych si, aby GDG Brno realizovalo podobné projekty.

O projektu Reblood

Google I/O

Radost, nadšení, štěstí. Takové pocity jsem zažíval při prvním vstupu do celého areálu, který byl velmi stylově vyladěný. Spousta stánků, hračiček a spousta lidí se zájmem o technologie.

Málokdo ví, že I/O je velmi našlapané přednáškami. Tracků je několik a témat ještě více. Osobně jsem bojoval, kterým tématům dát větší prioritu, jestli mobilním nebo webovým. Ze všech přednášek byl pořizován záznam, takže jsem výběr nakonec dělal až na poslední chvíli podle aktuální chuti.

Selfies everywhere!

Úroveň některých přednášek pro mne byla spíše zklamáním, zvláště během prvního dne. Pokud konference chce mířit přímo na vývojáře, tak je potřeba mít přednášky více praktické a opravdu užitečné. Často se mi stávalo, že polovina přednášky byla o představování funkcí, které daná technologie nabízí, ale tyto funkce byly už dávno známy pokud danou technologii vývojář sleduje alespoň z povzdálí.

Co však na I/O považuji za velmi dobré, byly reviews přímo od Googlerů. Můžete získat cenný feedback třeba na design vaší aplikace.

Oba večery byl připraven zábavný program. To bylo pro mne opravdu překvapením a nečekal jsem jaký kulturní program na I/O zažiji. Měl jsem příležitost si poslechnout několik amerických umělců hrajících různé hudební styly. Druhý večer byl hlavním programem koncert kapely LCD Soundsystem, které jsem do té doby neznal. Nejsem fanoušek podobných hudebních stylů, ale koncert jsem si však velmi užil.

Silicon Valley a San Francisco

Jednalo se o můj první výlet za velkou louži a rozhodně bylo na co se dívat a co obdivovat. Jedete po dálnici a vidíte budovy s logy Evernote, API.ai atd. Procházíte kolem budov Google, všude samá Tesla. Pokud na všech informatických fakultách předních českých univerzit při dni otevřených dveří stále říkají, že Brno/Praha je evropské Silicon Valley, tak tam pravděpodobně nikdy nebyli.

Mnoho lidí to také nazývá technologický rájem. Vzhledem k tomu, že jsem slyšel několik výpovědí, jak to tam zhruba chodí, tak jsem už přijížděl s jistou představou a k mému překvapení ta představa byla identická. Pocit “tady to všechno vzniká” je rozhodně na místě, ale víte, že vše hezké zde s prací končí. Tj. zde se žije jenom v práci a není potřeba jiného prostředí.

Délka, kterou bych zde pracovně chtěl strávit, se ale zvýšila návštěvou Facebooku. Narozdíl od Google, který poskytuje možnost navštívit jen Visitors Center, tak Facebook můžete navštívit bez omezení. U obou firem je ale potřebná znát někoho z firmy. Byl jsem ohromen a s úžasem z dálky koukal pod ruce a sledoval jak zaměstnanci pracují.

Poslední dny v USA patřili čistě USA, konkrétně turistickým atrakcím San Francisca. Nemám moc rád turistiku tímto stylem, ale rozhodně Golden Gate, Twin Peaks a kopcovité uličky stojí za to. Jo a nedivím se problémům s nadváhou, sám jsem tam poprvé pokořil rekord se svou malou váhou. :-D

Opravdu stojí za to…

Hodnocení

Celý tento výlet rozhodně stál za to. Myslím, že minimálně každý GDG organizátor by měl dostat tuto příležitost, tak jako já. Zároveň bych chtěl poděkovat Googlu, konkrétně Jozefovi Vodičkovi, že jsem tuto možnost obdržel.

Nejsem zastáncem nejlepších a nejhorších zážitků, protože si myslím, že každá minuta v jiném prostředí (pozitivní nebo i negativní) tam vám může dát určitou inspiraci a záleží na vaší ochotě tuto inspiraci zachytit a využít ji. Osobně se o to vždy snažím. Potom přijedu domů, jdu do klidného prostředí, poznatky si sepíši a vím dvě věci: Všude dobře, ale doma stejně nejlépe, ale stále existuje možnost, jak sami můžeme náš domov udělat lepším. Tak se toho nebojme a konejme. :-)

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.