İnceleme: Natro Wordpress Hosting

Bir kaç hafta önce yazmış olduğum “Wordpress İçin Hangi Hosting Firmasını Kullanmalıyım?” yazımdan sonra Natro, wordpress hostinglerini incelemem için bana 1 yıllık wordpress hosting hediye ettiler. Doğruyu söylemek gerekirse ilk başlarda biraz ön yargılıydım ama sonrasında haksızlık ettiğimi fark ettim.

En başından söylemek istiyorum bu yazım kesinlikle reklam ya da herhangi bir ücret karşılığı yazdığım inceleme değildir. Memnun kalmadığım hiç bir şeyi sizlere tavsiye etmem.

İncelemeyi Nasıl Yapıcam?

WooCommerce bulunduran bir site ile test edicem. Sitenin temasından eklentisine, sayfasından ürününe kadar tıpa tıp aynı sayılan -tek farkı birisinin para birimi dolar diğerinin türk lirası- bir başka domaine kurdum başka hiç bir ayarını değiştirmeden incelicem.

Hangi Paketi İnceliyorum?

En uygun olan yani “Wordpress Small Hosting” paketini incelicem fiyatı yıllık 130,46TL ancak şuanda %33 indirim ile 86,84TL

* Cache Eklentisi Kullanmanıza Gerek Yok

İlk başlarda anlam veremediğim sonradan destek ile konuştuğumda öğrendiğim bir şey bu. Zaten sunucularında cache özelliği varmış bu yüzden benim kullandığım -Wp Fastes Cache- cache plugini aktif olmuyor.

Natro destek ekibiyle konuşmamızın bir ekran görüntüsü

- Js ve Css Dosyalarını Elle Sıkıştırmalısınız

Sunucularında cache eklentisi olduğundan dolayı pluginler çalışmıyor haliyle de css ve js dosyalarını sıkıştıracak eklentide kalmıyor mecburen ya manuel olarak ya da başka bir eklenti bulup onunla sıkıştırmanız gerekiyor

Natro’da bulunan test sitesinin Gtmetrix analizi

* Gözle Görülür Hız Artışı

Aslında diğer firmalara göre hızı nasıl tam bir şey söyleyemem, bu incelemedeki 1 hosting İsim Tescil firmasında bulunuyor ancak ikisi arasındaki hız farkı gözle görülür derecede ve bunu pingdom ile gtmetrix analizleri ile de gösterebilirim.

Ayrıca Natro’da barınan en baştaki Analiz #1 görselinde ki hız Js ve Css dosyaları sıkıştırılmamış hali, zaten bu sebeple YSlow ve PageSpeed değerlerinde farklılık var.

Analiz #1 https://gtmetrix.com/reports/zuccaci.com/sPnJsQ0W
Analiz #2 https://gtmetrix.com/reports/sayklop.com/vXiSnLgw
Analiz #3 https://tools.pingdom.com/#!/drKazi/zuccaci.com
Analiz #4 https://tools.pingdom.com/#!/d6Jw3c/sayklop.com

- İç Sayfalarda Da Hız Gayet İyi

Anasayfa kadar iç sayfaların hızı da önemli gtmetrix sonuçlarına göre Natro’da barınan Wordpress hostingde ki site İsim Tescildekine göre 2 kat hızlı

https://gtmetrix.com/reports/zuccaci.com/NJslaLsa
https://gtmetrix.com/reports/sayklop.com/hp0kMDm9

* Ticketlara Yanıt Süresi

Normalde bunu hiç katmamayı düşünüyordum ancak aldığınız hizmette bir sorun çıkarsa oturup düzelmesini beklemezsiniz herhalde.

Ticketlara yanıt süreleri ortalama olarak 1 saat diyebilirim benim en uzun bekleme sürem 2 saati bulmuştu en kısa yanıt süremde 20 dakika kadar ama onun haricinde hemen hemen 1 saati bulmuştu diyebilirim.

* Natro’nun diğer hosting paketlerine göre ve günlük yedek alması

Denediğim hosting firmalarında genelde haftada 1–2 kere yedek alınır. Natro’ nun diğer hosting paketlerinin hiçbirinde yedek alınmaz hatta bu yüzden sitesindeki ürünleri tekrardan girmesi gereken bir arkadaşım bile var -150/200 kadar ürünü tekrardan elle girdiğinizi düşünsenize- ancak ticket atarak öğrendim ki haftasonları hariç otomatik olarak wordpress hostinglerde günlük yedek alıyorlar ve panelden direkt olarak istediğiniz günün yedeğini geri yükleyebilirsiniz.

* Dizinlere tam olarak erişiminiz yoktur

Ftp ile girdiğinizde erişebildiğiniz tek klasör wp-content klasörü onun dışında httpacces dosyasına bile erişiminiz yok. Cpanel gibi rahatlık yok Phpmyadmin yok. Natro’nun kendi sitesi üzerinden girerseniz ancak veritabanına erişebilirsiniz.

* Sonuç: Bu Hostingi Kimlere Önerirsin?

Wordpress hakkında yeni yeni bir şeyler öğrenen ya da bilmeyen sadece kullanmak için kullanan kişilere.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.