Hackathon Nedir?

Hackathon kültürü son yıllarda dünyada oldukça popüler hale geldi. Bazı geliştiriciler için ödül, bazıları için ise fikirlerini gerçek hayata geçirebilme fırsatı olarak görülen hackathonu kelime anlamından başlayarak size açıklamaya çalışacağım.

Hackathon, hack ve marathon kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. 1999 Haziran ayında OpenBSD geliştiricileri ve SUN pazarlama ekiplerinin birbirinden bağımsız düzenledikleri etkinlikler ile başladı. Daha sonra büyük teknoloji firmalarının da benzer etkinlikler düzenlemesi ile popülerliğe ulaştı. Facebook’un like butonu, phonegap vb. pek çok ürün hackathonlarda üretilen prototipler sayesinde hayata geçti. Yine Facebook, Spotify gibi öncü teknoloji şirketleri şirket içi hackathonlar düzenleyerek bunu bir şirket kültürü haline getirdiler.

Peki, hackathonlar neden düzenlenir ve yaşam döngüleri nasıldır?

Hackathonlar yeni fikirler/ürünler yaratmak, marka/şirket tanıtımı ya da işe alımlar için düzenlenmektedir.

Olmazsa olmazları arasında zaman sınırı, takım, sunum, jüri, ödülden bahsedebiliriz. Bunlara ek olarak kaynaşma, ana konu, mekân, ulaşım, yiyecek, mentör gibi konulara da değinmek gerekir.

Zaman sınırı olmasının sebebi insanları konfor alanlarından çıkartarak baskı altında yaratıcılıklarını artırmaktır. Genellikle 1–3 gün arası sürse de online düzenlenen bazı hackathonlar 1 ay bile sürmektedir.

Takım olmamızın sebebi birlikten kuvvet doğar sözünün altında yatmaktadır. Çalışan bir ürün çıkarabilmek için ekipte ne kadar farklı yeteneğe sahip insan varsa ekip o kadar avantajlı hale gelecektir. Çünkü olay sadece kod yazmak veya ürün tasarlamak ile bitmemektedir. Tasarlanan ürün iyi bir şekilde sunulmazsa çalışmalar boşa gider. Ya da herhangi bir sorun yaşandığında yardıma koşacak bir takım arkadaşı olaya farklı bir bakış açısı getirebilir.

Sunum belki de en önemli kısımlardan. Hackathonların daha çok teknik alanda kendini geliştirmiş insanlara hitap ettiğini ve toplumda bu insanların asosyal olduklarına dair bir ön yargı oluştuğunu düşünürsek, sunumlara özen göstermek o takımı bir adım öne taşıyacaktır. Etkinliğe katılan ekip adedine göre sunumların süresinde de zaman sınırı bulunmaktadır. Bu süre 2 ile 5 dakika arasında değişmektedir. Sunumda çalışan ürünü jüriye kullandırmak kesinlikle bir avantajdır.

Jüri genellikle alanında yetkin kişilerden oluşmaktadır. Örneğin finans sektöründe yer alan bir firmanın düzenlediği hackathonun jürisinde o sektörde yer etmiş isimlerin yer alması daha adil bir karar mekanizması oluşmasını sağlamaktadır.

İnsanların hackathonlara katılımını sağlamak için ödül en önemli araçlardan birisidir. Genellikle para ödülü ya da hediye çeki olsa da bazen gezi, ürün ya da işe alım da olabilir.

Online hackathonları göz ardı edersek, organizatör firma; katılımcılar için proje geliştirmeye uygun ortamlar hazırlamaktadır (internet-masa vb.). Bunun dışında katılımcıların orada kaldıkları süre boyunca yiyecek-içecek gibi ihtiyaçlarını karşılanmaktadır. Bazı firmalar şehir dışından gelenlerin yol ücretlerini de karşılamaktadır.

Hackathonların başlangıcında keyifli zaman geçirmek için kaynaştırıcı (ice breaker) küçük oyunlar ya da sunumlar yapılmaktadır.

Bazı hackathonlarda konu belirlidir ve o konu hakkında bir çözüm üretilmesi beklenmektedir. Bazılarında ise herhangi konuda yenilikçi bir fikir ve çözüm ile gelinmesi yeterlidir.

Genellikle düzenleyen firma kendi çalışanları ya da sektörden tanınan kişileri etkinliğe mentörlük etmesi için görevlendirmektedir.

Kişisel olarak yazılım geliştirici olsun ya da olmasın herkese en az bir kez katılmalarını öneririm. Kısa bir zamanda bir prototip oluşturarak onu jüriye sunmak farklı bir deneyim. Bunun yanında yeni insanlar ile tanışmak, onların yaptığı projeleri izlemek/dinlemek bakış açımızı genişletmemizi sağlıyor. Ayrıca sandalyede veya yerde uyumak ise unutulmaz :).

Türkiye’de yakın zamanda düzenlenecek olan etkinlikleri https://hackathonturkiye.com/ adresinden takip edebilirsiniz.