Başlık, Alt Başlık ve Bölüm Başlıklarına Gelen Yenilikler

Okunabilirlik cümle yapısından fazlasıdır. Bazen sayfadaki kelimelerle ilgilidir.

Amacımız, yazarların okuyucu kitlelerine ulaşabilmeleri için mümkün olan en iyi yazma deneyimi sağlayan bir alan yaratmak. Bugün, geliştirilmiş başlıklarımızı tanıtmaktan heyecan duyuyoruz. Her yazı yayınladığınızda takdir edeceğinizi düşündüğümüz küçük ama önemli bir değişiklik.

Medium metin düzenleyicisi H1 ve H2 diye adlandırılan iki başlık türünü destekliyor. Bunlar genellikle benzer (ama gerçekten, oldukça farklı) iki amaç için kullanılıyorlar:

  1. Yazının başlığı ve alt başlığı için.
  2. Bir yazıyı çok sayıda bölüm ve alt bölümlere ayırarak şekillendirmek için.

Bundan önce aynı tarz başlıkları iki amaç için de kullanıyorduk ama başlıklar, tarz ve aralık bırakma bakımından yazının en başında en iyi şekilde görünmesi için optimize edilmişti.

Cesur yazarlarımız başlık ve alt başlıkları, başlık ve alt başlıkların ötesinde her durumda iyi çalışmasını sağladılar, ancak bunlar kendi kendine daha iyi çalışabilir duruma getirilebilecek bir araca uygulanan hack’lerdi.

Platformdaki insanların zeka ve yaratıcılığından ilham alsak da yazı başlığı ve yazınızın içinde ölümler oluştururken harika görünmeleri için başlıkları daha iyi yapmanın bir yolu olduğunun farkındaydık.

Karşınızda bağlamsal başlık ve alt başlıklar

Daha iyi okunabilirilik için geliştirildi

Geçmişte olduğu gibi, başlık ve alt başlıklarda tek bir kullanım durumu için optimizasyon yapmak yerine, artık hikayenizin en başında (başlık veya alt başlık olarak) veya yazının içinde (bölüm veya alt bölüm olarak) bir başlık kullanıp kullanmadığınıza bakıyoruz ve başlıkların boyutlarını ve aralıkları yazılarınızla yarışmak yerine onları tamamlayacak şekilde biçimlendiriyoruz.

Başlık ve alt başlık seçtiğiniz araç çubuğundaki seçeneklerini H1 ve H2'den, o biçimlendirme şeklini seçtiğinizde tam olarak ne olacağı konusunda daha net olmak için harflere dönüştürdük — çünkü başlık ve alt başlıklar için HTML terminolojisi kullanmak mesajınızını iletmenin en anlaşılır yolu olmayabilir.

Başlıklardaki bu değişikler şu anda bütün yazılar için yürürlükte ve yazılarınız, siz yazdıkça hikayeleriniz üzerinde daha fazla, biçimlendirme üzerinde daha az zaman harcamanız için otomatik olarak biçimlendirilecek.

Medium sürekli olarak evrim geçiriyor ve biz yazma deneyiminizi iyileştirmek ve güzelleştirmek için inşa etmeye ve geliştirmeye devam edeceğiz. Yeni başlıkların keyfini çıkarın, (başlıklar veya diğer her şey hakkındaki) düşüncelerinizi bize gönderin ve muhteşem yazılar yayınlamaya devam edin.