HOPR ve xHOPR — zincirler arası atlama

Serkan Kaya
HOPR Turkish
Published in
6 min readFeb 27, 2021

Balancer LBP’de topluluk tarafından yönetilen token dağıtımının son aşamalarına ulaşıyoruz. Lansman günü etkinliğimize katılan herkese çok teşekkür eder, çeşitli oyun ve yarışmalarımızın kazananlarını tebrik ederiz. Kazananların tümü ile iletişime geçildi ve çok yakında bunun hakkında daha fazla konuşacağız.

Artık genel dağıtımın 3. Aşamasına yaklaştığımıza göre, Genesis DAO üyelerinin nihayet HOPR’a ulaşma zamanı geldi! Genesis DAO ön satışına katıldıysanız, HOPR tokenlerinizi nasıl talep edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Ödül tokenlerini talep etme hakkında ayrı bir gönderi daha sonra yayınlanacaktır. Ön satış tokenleri 27 Şubat TSİ 16:00 itibarıyla alınabilir.

Satış öncesi tokenlerinizi talep etmek basittir, ancak cüzdanınızdan satış öncesi akıllı sözleşmeye bir çağrı yapılmasını gerektirir. Satış öncesi Https://hoprlaunch.eth.link/ adresindeki satış öncesi widget’ımıza gidin, ön satışa katılan HOPR Genesis DAO hesabınızın adresini kutuya yapıştırın ve widget, içinde kaç token rezerve ettiğinizi bulmak için sözleşmeyi tarayacaktır.

Alabileceğiniz tokenleriniz varsa, “Claim Distribution in Blockscout” düğmesi etkin olacaktır. Tıkladığınızda Blockscout’a yönlendirileceksiniz.

Bir kez orada, satış öncesi akıllı sözleşmeye bir çağrı göndermeniz gerekecek. “1. claimDistribution” seçeneğinin yanında “Write” olarak işaretlenmiş bir kutu göreceksiniz. Buna tıkla. Cüzdanınızdan işlemi onaylamanızı isteyen bir mesaj alacaksınız. Bu biraz benzine mal olacak, bu yüzden cüzdanınızda xDAI olduğundan emin olun. xDai ise, https://xdai-faucet.top/ adresinden temin edebilirsiniz.

Sözleşme çağrısını onayladıktan sonra tokenleriniz cüzdanınıza gönderilecektir. Widget üzerindeki miktarlar bunu yansıtacak şekilde güncellenecektir.

Hepsi bu kadar!

Öyleyse neden bu blogda neredeyse 1000 kelime kaldı?

Her zaman olduğu gibi kriptoda işler istediğimiz kadar basit değil …

Unutulmaması gereken ilk ve en önemli şey, satış öncesi tokenlerin xDAI Zincirinde talep edileceği ve xHOPR olarak adlandırılacağıdır. Bunun birkaç nedeni var. Birincisi, xDAI Chain’de Ethereum mainnet’ten çok daha ucuz olan gazdır.

İkincisi, öngörülebilir bir gelecekte, HOPR’nin wxHOPR adlı xDAI tokeninin sarmalanmış bir sürümünü kullanarak xDAI Zinciri üzerinde çalışacağıdır. Tüm satış öncesi HOPR’yi Ethereum’a aktarmak yalnızca hepsini xDAI Chain’e geri aktarmanızı istemek için büyük bir gaz israfı olur.

ÖNEMLİ: Henüz yeni tokenlerinizle bir HOPR düğümü ÇALIŞTIRMAYIN. Para kaybetmeyeceğinizi garanti edemeyiz. Bir HOPR düğümünü gerçek tokenlerle nasıl ve ne zaman çalıştıracağımız hakkında bir duyuru yayınlayacağız.

Önümüzdeki hafta HOPR, xHOPR ve wxHOPR hakkında çok daha fazla bilgi vereceğiz, ancak şimdilik talep widget’ından xHOPR alacağınızı bilmek önemlidir. Tokenlerinizi bir düğümde kullanmayı planlıyorsanız, hepsi bu kadar. Bunları xHOPR olarak bırakın ve daha fazla bilgi için bekleyin.

Bununla birlikte, HOPR’nizi Ethereum ana ağında istiyorsanız — veya LBP’den HOPR aldıysanız ve xHOPR olarak istiyorsanız — bunları dönüştürmeniz gerekir. Bu yazının geri kalanı nasıl olduğunu açıklayacak.

xHOPR’ı HOPR’a Dönüştürme

Dai ve xDAI gibi, HOPR ve xHOPR, sırasıyla xDAI Zinciri ve Ethereum ana ağında 1: 1 ilişkide bulunur. Aralarında dönüşüm yapmak için köprü adı verilen bir araç kullanmanız gerekir. Birçoğunuz ön satış için xDAI alırken benzer (diğer yönde de olsa) bir şey yapmış olacaksınız.

XHOPR’yi HOPR’ye dönüştürmek için https://omni.xdaichain.com/ adresinde bulunan Omnibridge’i kullanmanız gerekir.

Cüzdanınızın xDAI Chain’e bağlı olduğundan emin olun. Henüz ayarlamadıysanız, ayrıntıları burada bulabilirsiniz. Cüzdanınızda “Özel RPC Ekle” yi seçmeniz ve bilgileri doldurmanız gerekir.

Cüzdanınızı bağlamak için “Connect” düğmesini tıklayın ve görünen istemi kabul edin.

Sağ üstte cüzdan adresiniz ve xDAI ile bunun gibi bir ekran göreceksiniz.

Şimdi takas etmek için jetonlarınızı seçmeniz gerekiyor. Yazma sırasında, xHOPR şu anda varsayılan bir seçenek olarak mevcut değildir, bu nedenle bunu Özel Jeton olarak eklemeniz gerekir. XHOPR eklenmesi için çalışıyoruz. Açılır menüde HOPR olarak listelenen belirteç kafanızı karıştırmasın. Doğru olan bu değil, bu yüzden bakiyeniz 0 olarak gösterilecek.

Köprünün “From” tarafındaki açılır menüyü seçin ve sağ üstteki “Add Custom Token” yi seçin. Sözleşme adresini doğrudan arama çubuğuna da yapıştırabilirsiniz.

Görünen pencerede xHOPR belirtecinin sözleşme adresini yapıştırın: 0xD057604A14982FE8D88c5fC25Aac3267eA142a08

Bunu otomatik olarak tanımalı ve kalan alanları doldurmalıdır.

“Jeton Ekle (Add Token) ” yi tıklayın ve şimdi aşağıdaki gibi görünmesi gereken köprüye döneceksiniz (bakiyenizin farklı olması dışında):

“From” tarafında “HOPR Token on xDAI” yazacak ve “To” tarafında “HOPR Token” otomatik olarak seçilecektir. Omnibridge üzerinden aktarmak istediğiniz miktarı girin. Alacağınız miktar diğer tarafta gösterilecektir. Köprü küçük bir ücret talep ettiği için bu biraz farklı olacaktır.

Aktarımı başlatmak için “Request” e basın.

Transfer için köprü ücretini onaylayan ve ilgili gaz ücretlerini açıklayan bir uyarı alacaksınız. Biri xDAI tarafında ve diğeri ETH tarafında olmak üzere iki işlem olacak. Her biri gaza mal olacak, bu nedenle cüzdanınızda xHOPR’nize ek olarak her iki para biriminin de bulunduğundan emin olun.

Aktarımı başlatmaya hazır olduğunuzda “Continue” e basın

Transfer başlamadan önce 12 blok onayını beklemeniz gerekir. Bu, xDAI tarafında gerçekleşeceği için sadece bir dakika sürecektir.

Mavi bağlantıya tıklarsanız, perde arkasında neler olduğunu göreceksiniz.

Omnibridge sekmesini kapatmayın! İşleminiz kaybolmayacak, ancak manuel olarak işlenmesi biraz daha fazla çaba gerektirecektir. Böyle bir durumda, lütfen yardım için Telegram kanalımızdaki temsilcilerle iletişime geçin.

İşlem 12 blok onayına ulaştığında, otomatik bir multisig işlemi ETH tarafında işleyecektir. Yedi doğrulayıcıdan dördü, transferi onaylamak için imza vermelidir. Bu biraz zaman alabilir.

Tokenlerinizin köprünün diğer tarafında talep edilmesi gerekecek. Bunu yapmak için, cüzdanınızın xDAI Chain ile bağlantısının kesilmesi ve Ethereum ana ağına bağlanması gerekecektir.

Omnibridge’de, tam da bunu yapmanızı isteyen bir açılır pencere göreceksiniz:

Cüzdanınızda ETH Mainnet’e geri dönün ve Omnibridge bunu otomatik olarak algılayacaktır.

Pop-up bir “CLAIM” düğmesi gösterecek şekilde değişecektir:

“Claim” e basın ve cüzdanınızdan ETH Mainnet’teki işlemi onaylamanızı isteyen bir açılır pencere görünecektir. Bu, xDAI tarafındaki işlemden çok daha pahalı olacak ve tıkanıklık nedeniyle biraz zaman alabilir. Ancak onaylandığında, ETH Mainnet’teki cüzdanınızda HOPR olacak!

HOPR jetonunu görmek için cüzdanınıza eklemeniz gerekir. ETH Mainnet üzerindeki HOPR için sözleşme adresi 0xf5581dfefd8fb0e4aec526be659cfab1f8c781da şeklindedir.

HOPR ‘dan xHOPR’a Dönüştürme

HOPR’dan xHOPR’a dönüştürme, Omnibridge kullanılarak tamamen aynı şekilde çalışır. Birkaç küçük fark var. Birincisi, köprü ücreti yok. (Maalesef hala gaz ücretleri var.) İkincisi, çoğu ERC20 dapp’ında olduğu gibi, toplam iki işlem vardır: ETH tarafında Omnibridge’i kullanmadan önce, cüzdan. “Kilidi Aç (Unlock) ” düğmesine basın ve cüzdanınızda görünen uyarıyı onaylayın.

Bunu yapmak için biraz gas ödemeniz gerekecek.

Bir kez daha, satış öncesi tokenler 27 Şubat Cumartesi TSİ 16:00’dan sonra https://hoprlaunch.eth.link/ adresinden talep edilebilecek. Balancer LBP, bu gerçekleşmeden kısa bir süre önce kapanacaktır. LBP’den HOPR ve DAI, Genesis DAO teklifinde belirtildiği gibi bir Uniswap likidite havuzuna taşınacaktır. Bu, lansmanın 3. Aşaması olacak. Balancer LBP kapatıldıktan sonra Uniswap havuzuna transfer yaklaşık 24 saat sürmelidir.

Ön satışa katılan herkese çok teşekkür ederiz. Umarım HOPR tokenlerinizi almaktan heyecan duyarsınız ve Genesis DAO ve test ağlarımıza verdiğiniz tüm sıkı çalışmalar için tekrar teşekkür ederiz.

Her zaman olduğu gibi, herhangi bir sorunuz varsa lütfen elçilerimizin size yardımcı olacağı Telegram’a gidin.

Sebastian Bürgel,
HOPR Kurucusu

Daha fazla detay öğrenmek için: hoprnet.org/tr/token

Topluluğumuza takılmak için : t.me/hoprnet

Twitter takibi için : twitter.com/hoprnet

--

--