React, Redux ve Durum Yönetimi (State Management) Üzerine

“Biz veri taşıyoruz”

Program Nedir?

Durum yönetimi, React’e özel bir konu veya bir kütüphaneye ihale edilecek harici bir iş değildir. Tüm yazılım işleri özünde durum yönetimi işleridir. Bugüne kadar ne kadar kod yazdıysanız o kadar durum yönetimi yaptınız.

Fonksiyonel Programlama

React’ı güzel kılan hemen hemen herşey fonksiyonel programlamadan alıntı olan fikirlerdir. React’ı beğendiniz ama fonksiyonel programlama ile hiç ilgilenmediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz, benden söylemesi. Fonksiyonel programlamada mümkün olduğunca durum değiştirmeyi programın uç noktalarına iter, izole eder, dar alana sıkıştırırsınız. Yazdığınız kodun büyük kısmının program durumuna değil, sadece kendi parametrelerine bağımlı olmasını istersiniz. Benzer şekilde mümkün olduğunca en az miktarda kodun program durumunu dönüştürmesini istersiniz.

Veri Yapıları 101

Bir verinin ihtiyaç duyduğunuzdan uzun süre yaşaması kötüdür. Anlaşılması, akılda tutulması gereken durumu büyütür. Miadından uzun yaşayan veri bir sorun kaynağıdır. Misal, global değişkenlere bu yüzden karşı çıkılır. Global değişkenler üzerine kurulu bir program büyüdükçe anlaşılmazlaşır.

Ne İşe Yaradı Şimdi Bu?

Bitirirken özetlemek istiyorum. Durum (state) React’a özel bir durum değil, sorunları da çözümleri de genel bilgisayar bilimleri ve yazılım mühendisliği kültürüne dair şeyler. Veri yapıları ve modelleme üzerine bildiğiniz herşey burada da geçerli, mesela SOLID prensipleri gibi. Nasıl React olmasa herşeyi window’a atmazdıysanız, bence React ile de öyle yapmamalısınız.

House of apps

Everything about House of Apps

Türerkan İnce

Written by

Software architect at Invenoa Software.

House of apps

Everything about House of Apps