iPhone X — új lehetőségek a tervezésben

Norbi Gaal
Hungarian UI/UX Designers
3 min readSep 13, 2017

Tegnap volt a 2017-es Keynote, így egy summary-vel készültem. Sok az újdonság, de ami még izgalmasabb, sok az olyan változás, amit tervezőként figyelembe kell vennünk. Let’s check it!

Általános összefoglaló

  • Először is, talán a legnagyobb “újdonság”, hogy a Home button megszűnt létezni fizikai valójában. Ez egy tudatos átnevelés, talán utolsó fázisa, azaz a “gesture based interaction” kiteljesedése. A hardverek szépen lassan fogynak és egy természetes “gesture based” vezérlés veszi át a terepet.
Source: https://developer.apple.com/ios/human-interface-guidelines/overview/iphone-x/
  • Face ID: Arc alapú felismerés, majd azonosítás. Több, mint 30.000 pontból álló 3d-s térképet készít az arcunkról és ezt használja a telefon feloldásához. Az érdekes része, hogy az Apple szerint a rendszer képes felismerni az arcot különböző hajviselettől, kiegészítőktől ffüggetlenül (szemüveg, sapka etc.) Az Apple által megadott hivatalos hibázási arány a Face ID-t tekintve 1:1000000-hoz, míg a touch ID esetében ez 1:50.000 volt.
Source: http://gizmodo.com/how-apples-new-face-id-works-1803813400
  • Animoji yay 🚀🎉🤓 Végre megérkezett az arcunk alapján változó 3D-s emojik világa. Az új emojik, Face ID segítségével képes utánozni az arcunk változásait.
Source: http://www.popularmechanics.com/technology/gadgets/news/a28171/iphone-x-animoji/
  • AR — Finally megjelent az iPhoneokban is. Appok, játékok tervezésénél lehet elkezdeni figyelembe venni az ebben rejlő lehetőségeket.
  • Ezenkívűl, vezetéknélküli töltés és az Apple Watch “iPhone nélküli használata” is újdonságként említhető.

Design perspective:

  • mindenképpen érdekes kérdés a fizikai gombok megszűnése/gesture alapú vezérlés, illetve a full screen interface működése a mindennapi használatban. Ajánlatos törekedni a rendszer által használt gesture-ök alkalmazására és nem megpróbálni tanítani a usereknek az egyedibbnél egyedibb gesture-öket. :)
  • Full screen interface — nincsenek fizikai szélei a kijelzőnek, az egész előlap egy nagy user interface. Személy szerint, ennél nagyon kiváncsi vagyok a userek szokásainak megváltozására, elégedettségére. (Számomra nagy kérdés, hogy mennyire user friendly.)
  • Az új méretek amiben gondolkodnunk kell, a 812pt x 375pt ami 145pt-tal magasabb az előző méretnél. (1125px × 2436px (375pt × 812pt @3x)
Source: https://developer.apple.com/ios/human-interface-guidelines/overview/iphone-x/
  • Az új layout. Az interface tetején egy “nyelv” látható, ami ugye fizikailag az elülső kamerát és hívásokhoz szükséges hangszórót tartalmazza. Így ezt a részt kihagyva, ellenben a két szélén lévő “maradék” részt használva kell terveznünk.
Source: https://developer.apple.com/ios/human-interface-guidelines/overview/iphone-x/
  • Szintén a layouthoz tartozik, az úgymond “safe area”-k figyelembe vétele. Ezek gyakorlatilag azt jelentik, hogy mind “portrait”, mint “landscape” nézetben marginokkal kell számolni.

Összefoglalva

Sok olyan új feature került bele az új iPhone X-be amit designerként figyelembe kell vennünk. A két legfontosabb dolog, az új gesture based iránytás figyelembe vétele a tervezés folyamán, illetve a megváltozott layoutban rejlő lehetőségek alkalmazása.

More info:

https://developer.apple.com/ios/human-interface-guidelines/overview/iphone-x/

http://uxmisfit.com/2017/09/12/iphone-x-discover-the-new-ux-design-opportunities/

--

--

Norbi Gaal
Hungarian UI/UX Designers

I ♥ UX, Cognitive Psychology and Product strategy. Founder of @cognitiveuxd | working @mkbfintechlab