Hydro Topluluk Güncellemesi: 7/11/18

Adem-i Merkeziyetçi Elçileri’nin (DA) ve Hydro Topluluğu’nun geçtiğimiz hafta boyunca neler yaptığını öğrenebileceğiniz, Hydro Topluluk güncellemesine hoş geldiniz.

Adem-i Merkeziyetçi Elçiler ve Hydrogen Çekirdek Takım Toplantısı

Bu haftasonu DA’ların, Hydro Çekirdek ekibinin ve Hydro Topluluğu’nun geleceğini tartışmak için büyük bir toplantı yaptık. (Ne yazık ki Masa Tenisi oynanmadı.) Halen devam eden bir çalışma olduğu için, şu anda ayrıntıya giremeyiz, ancak şeffaflığın yararı doğrultusunda, aşağıdaki konuların ele alındığını söyleyebiliriz.

Güçler Ayrılığı

Hydro çekirdek takımı ile DA’ler arasında nasıl bir güç ayrılığının olacağını tartıştık. Proje ilerledikçe, HydrogenAPI GitHub’ı sadece Hydrogen ile ilgili olan, sadece Hydrogen’e ait, geliştirme görevlerine ev sahipliği yapacak. Hydrogen Topluluğu GitHub’ı ise tüm açık kaynak Hydro görevlerine ev sahipliği yapacaktır.

Elbette Hydro çekirdek ekibinin Topluluk geliştirme görevlerini desteklediği bazı geçişler olacaktır.

Yönetmelikler

Hydro projesi için bir dizi yönetmelik taslağı hazırlandı ve şu anda gözden geçiriliyor.

Yönetim

Genel DA yönetim sistemine ek olarak, daha kapsamlı bir iç yönetim sistemine ihtiyacımız var. HCDP tokenlerinin tahsisi, toplantılar, DA rollerinin sona ermesi vb. gibi şeyleri kimin denetleyeceğine karar vermek için bir Başkana*, Saymana, Sekretere vb. sahip olmayı hedefliyoruz.

Bu, programın merkezileştirilmesi anlamına gelmez ancak projenin dağınık ve verimsiz olmamasını sağlamak için gereklidir. Sistem tamamlanana kadar çekirdek Hydro ekibi, belirteçlerin teknik kontrolünde kalır.

*terminoloji ve detaylar şu anda gözden geçirilmekte ve tartışılmaktadır.

Çoklu İmzalı Cüzdan

~ 1.1 milyar Hydro HCDP tokenini DA’lere devretmeden önce, dolandırıcı bir DA(ler) tarafından herhangi bir sahtekarlık eyleminin gerçekleştirilememesi (token çalma) için çok-imzalı bir cüzdan geliştiriliyor. Sistem tamamlanana kadar çekirdek Hydro ekibi, tokenların teknik kontrolünü elinde bulundurmaya devam edecek.

Hydro Topluluk Oylaması

Merkeziyetsiz bir proje olarak, topluluğun Hydro Projesinin önemli konuları hakkında oy kullanmasına izin vermenin yollarını araştırıyoruz.

Adem-i Merkeziyetçi Elçiler ve Profilleri

Blogumuzda günlük DA profil serisi yayınlamaya başladık. Aşağıda ilk üç profili görebilirsiniz.

Hydro Topluluk Geliştirme Programı (HCDP)

Şimdiye kadar çok daha fazla HCDP görevimiz olmasını umuyorduk ancak hafta sonu toplantısını takiben birkaç değişiklik yapmaya karar verdik.

Herkesin tamamlamaya çalışabileceği yeni bir görevimiz var. Bu görev Wordpress 2.0 Plugin’i için test karşılığında 200.000 Hydro kazanılabilecek Test Ödülüdür.

Sadece WordPress Eklentisini yükleyin ve test edin. Bir hata bulursanız 200.000 Hydro’yu elde edebilirsiniz.

Topluluk Beyin Fırtınası

Hydro Topluluğu GitHub’ında harika etkileşimler görüyoruz ancak daha fazlasını elde etmeyi çok istiyoruz.

Hydro Topluluk GitHub’ının yaratılmasının asıl amaçlarından biri, geliştirici olmayan topluluk üyelerinin fikirlerinin burası aracılığıyla geliştirici topluluğu tarafından görülebilmesiydi. HCDP’ye yazdığınız fikrin Hydro Ekosisteminin bir parçası olup olmayacağını bilemezsiniz ve bu fikir Hydro’nun bir parçası olabilir!

Projeye ilişkin bir fikriniz varsa lütfen Topluluk Beyin Fırtınası Reposu aracılığıyla bize bildirin. HCDP’ye yazdığınız basit bir fikir Hydro ekosisteminin bir parçası olabilir.

Nasıl yorum yapacağınızdan emin değilseniz, bu makalede bir kılavuz var.

Yarışma(lar)

75.000 Hydro dağıtılan yarışmayı yeni bitirdik ve kazanan herkesi kutlamak istiyoruz! Ayrıca ödül için Hydro havuzunu kendi cüzdanlarından oluşturan tüm DA’lere teşekkür ediyoruz.

Gelecekte daha fazla yarışma yapacağız (belki Noel için bir şey düzenleyebiliriz). Şans bu sefer size gülmediyse bir dahaki sefer için bol şanslar diliyoruz!

Borsalar

Üzgünüz, yeni borsalarla ilgili hala haber yok, ancak yakın zamanda sizlere bir şeyler verebilmeyi umut ediyoruz.

DA’lerin bir dizi borsa ile doğrudan temas halinde olduklarını ve herhangi bir listelemenin uygunluğunu sağlamak için ayrıntılı incelemeleri üstlendiklerini teyit edebiliriz.

Topluluğun çoğunun borsalarla neler olup bittiği konusundaki merakını ve herhangi bir haberin olmamasının sinir bozucu olabileceğini biliyoruz ve anlıyoruz. Fakat gizlilik anlaşmaları (ki borsalar ve projeler arasında yeterince yaygındır) düşünüldüğünde iki taraf arasındaki bir ilişkinin/anlaşmanın kırılabileceği hatta daha geniş çapta etkileri olabileceği için bilgileri yayınlamak zordur. Ayrıca çığırından çıkarak projeye zarar verecek veya gelecek olası borsa listelemelerine zarar verebilecek dedikodular oluşturmamaya da dikkat etmeliyiz.

Hydro’yu bulabileceğiniz borsaların bir listesini burada bulabilirsiniz:

Herhangi bir borsa haberi Telegram’da DA’ler tarafından, @HydroCommunitytwitter hesabından ve /r/ProjectHydro/u/HydroCommunity (reddit) sayfalarında yayınlanacaktır.

Website

Hydro Topluluk web sitesi üzerinde çalışmalarımız sürüyor ve tamamlanması ve topluluğa duyurulması için sabırsızlanıyoruz!

Adem-i Merkeziyetçi Elçilik Programı

Her zaman olduğu gibi DA’ler yoğun bir şekilde Elçilik programına yapılan başvuruları inceliyorlar ve görüşmeler yapıyorlar.

DA’lik için bir başvuru yaptıysanız ve henüz haber almadıysanız eğer lütfen endişelenmeyin, yanıt alacaksınız. Geçmesi gereken çok fazla uygulama, inceleme süreçleri, görüşme ve tartışma var ve bu yüzden bu süreçler biraz zaman alıyor.

Şu anda DA programı için bir yönetim yapısı var ve bu nedenle başvurduğunuzda hangi rol(ler) için başvurduğunuzu belirtmeniz gerekiyor.

Yönetişim yapısı şu anda şu şekilde görünüyor *:

 • Developer (Geliştirici)
 • UI/Graphic Designer (UI/Grafik Tasarımcı)
 • UX/Graphic Designer (UX/Grafik Tasarımcı)
 • Social Media/Community Manager (Sosyal Medya/Topluluk Yöneticisi)
 • Writer/Journalist/Blogger (Yazar, Gazeteci, Blogger)
 • Product Manager (Ürün Sorumlusu/Üretim Müdürü)
 • Account Manager/Customer Success/Evangelist (Müşteri Yöneticisi/Evanjelist)
 • Exchange representative (Borsa Temsilci)
 • Program büyüdükçe yapı değişebilir.

DA programına başvuran herkese iyi şanslar! Bunu yapmazsanız, HCSP’ye katılmayı düşünebilirsiniz.

Topluluk İletişim Bilgileri

DA’larla iletişim kurmak ister misiniz? O halde DA’lar ve yerel gruplar için iletişim detaylarının olduğu sayfaya bakın.

Sizlerden gelen talep nedeniyle, artık Telegram isimlerimizin başına [DA] ekledik.

Dolandırıcılar

Her zaman olduğu gibi dolandırıcılık hakkında raporlar alıyoruz. Açıkçası aşağıdaki bilgileri tekrar hatırlatmak isteriz:

 • Hiçbir ekip üyesi veya yönetici hiçbir teklifle sizinle iletişime geçemez.
 • Tek resmi Hydro telegram grubu: https://t.me/projecthydro
 • Şu anda sürmekte olan ya da gelecekte daha fazla Hydro airdrop’u yok ve gerçekleşmeyecek.
 • Herhangi bir şüpheniz varsa lütfen telegram, discord ya da Reddit’teki /u/HydroCommunity sayfasından bir yönetici ile bağlantı kurun.

Her zamanki gibi, herhangi bir sorunuz varsa veya sadece sohbet etmek istiyorsanız, Discord ve Telegram aracılığıyla bizimle iletişim kurabilirsiniz.