Hydrogen Aylık Genel Bakış: Temmuz 2018

Nahom Yemane — İngilizceden Çeviren: M. Talha Altınkaya
Post’un orijinal hali için; https://medium.com/hydrogen-api/hydrogen-monthly-roundup-july-2018-e554566d1b59

İlk resmi aylık genel değerlendirme yazımıza (ve benim ilk Medium post’uma) hoş geldiniz. Her ay burada bazı önemli duyuruların, ürün haberlerinin ve geliştirici güncellemelerinin altını çizeceğiz!

Duyurular:

 • FINDI’yi tanıttık — FINDI ( Financial Industry Decentralization Initiative) Kamusal blockchain ile desteklenen daha açık, şeffaf ve merkeziyetsizleşmiş bir küresel finans sistemini kolaylaştırmak için kurulmuş partizan olmayan bir konsorsiyumdur.
 • Hydro ekibi geçtiğimiz günlerde Çin merkezli bir kripto para platformu olan Coinex ile bir AMA (Ask me anything) etkinliği düzenledi — buradan tekrar okuyabilirsiniz.

Ürün Haberleri:

 • Atom ekibi Proton ver 1.1.0'ı yayınladı. Bir hatırlatma olarak Proton API’sı, geliştiricilerin ürünlerini ve uygulamalarını güçlendirmek için kullanabilecekleri karmaşık iş mantığına ve hesaplamalara sahiptir. İstersiniz buradan tüm sürüm notlarına göz atabilirsiniz!
 • Aylar süren planlama, tasarlama [wireframe] ve kodlamalardan sonra, Hydro ekibi iOS App Store ve Google Play Store’da Hydro uygulamasını yayınladı.

Geliştirici Güncellemeleri:

 • Noah, Reinaldo ve Andy, Hydro uygulamasının ver 2.0 ön yüzünü [front end] inşa etmek için, uygulama üzerinde çok fazla çalıştırlar!
 • Noah, Ethereum dApp’lerine front-end oluşturanlar için açık kaynaklı bir web3-web paketi kütüphanesi oluşturmayı başardı. İleriye dönük tüm ön uçları [front-end](Hydro wallet, Snowflake dashboard, vb.) oluşturmak için bunu kullanacağız.
 • Andy, Raindrop istemcisini entegre etmeye çalıştığı MyCrypto fork’u üzerindeki çalışmalarına devam ediyor ve bir piar yapmaya çok yakın
 • Shane ve Atom ekibi iki seviyedeki verilere erişimi kontrol edecek Nucleus API için yeni bir yapı üzerinde çalışıyorlar:
 1. Bir kullanıcının arayabileceği [call] uç noktaları ve kullanıcıların görüntülemeye yetkili olduğu veriler
 2. Bir kullanıcının ilişkilendirildiği belirli temel hesaplarda gerçekleştirebileceği işlemler
 • Ayrıca Atom tarafında, ekip bir sonraki Proton güncellemesinde aktüeryal kütüphanenin genişletilmesi, geliştirilmiş bir amaçlar yapısının oluşturulması, geliştirici belgelerine daha fazla dil eklenmesi ve simülasyon performansının iyileştirilmesi gibi bir takım özellikler eklemeyi planlıyor.