ScanTrust ile Kahve Çekirdeğinin Yolculuğu: Hyperledger Sawtooth

Necati ÖZTAŞ
Hyperledger Türkiye Platformu
5 min readApr 19, 2019

--

ScanTrust Hyperledger Sawtooth ile Tedarik Zincirine Nasıl Şeffaflık Getirdi?

ScanTrust, milyonlarca ürünü, her birine bulutta benzersiz bir dijital kimlik vererek, Internet’e bağlayan bir kurumsal SaaS (Hizmet olarak yazılım) platformunu yönetir. Kopyalanamaz QR kodu ile şirket, tedarik zincirine güven, şeffaflık ve izlenebilirlik getiriyor.

Tartışma

ScanTrust, tedarik zinciri izlenebilirliği konusundaki çalışmalarını artırmak ve müşterilerine Cambio Coffee’nin etik ticaret işlerinde daha fazla şeffaflık getirmelerine yardımcı olmak istiyor.

Yaklaşım

ScanTrust, mevcut uygulamalarında blokzincir-temelli izlenebilirlik için Hyperledger Sawtooth kullandı.

Sonuç

Cambio Coffee, müşterilerinden gelen talep üzerine Mayıs 2018’de paketlerinin üzerine ScanTrust’un eşsiz QR Kodunu ekledi. Şu anda, kahve üreticisi ve taşıma şirketi verilerini blokzincirine ekliyor. Plan şu ki, tüm tedarik zincirini kapsayacak şekilde özelliği nakliye şirketine ve nihayetinde üreticilere sunmak. Gelecekte, iki şirket de blokzincir destekli girişimlerini artırmak istiyor.

Kahve Çekirdeğinin Yolculuğu

Doğrudan ticaret yapan organik bir kahve şirketi olan Cambio’dan bir paket kahve alırsanız ve etiketi akıllı telefonunuzla tararsanız, kahvenin evinize ulaşmak için yaptığı yolculuğu göreceksiniz. Peru’daki hasattan sevkiyata, Şangay’daki kavurma işleminden evinize olan yolcuğuna tanık olabileceksiniz. Kahve çekirdeğinin yolculuğundaki her bir durak blockzincirine kaydedilir böylece verilerde değişiklik yapılamaz. Kahve üreticilerinin ve tüketicilerinin kalplerine dokunmaktan gurur duyan bir şirket için bu değişmez kayıtlar misyonlarının kanıtıdır. Cambio Coffee’nin CEO’su “Amacımız tüketiciyi kahvenin yolculuğuna tanıklık etmesini sağlamak.” diyor ve ekliyor “Şimdiye kadar elimizde bulunan materyallerle pazarlamamızı gerçekleştiriyorken, şimdi blokzincir teknolojisi bize taleplerimizi karşılamak için bir yöntem sunuyor.”

Etiketler ve yazılım platformu için güvenli QR kodları sağlayan ScanTrust, Hyperledger Sawtooth kullanarak bu blokzincirinin etkin izlenebilirliğini uyguladı. ScanTrust’ın CEO’su Nathan Anderson hayata geçirdikleri her projenin marka sahipleriyle tüketiciler arasındaki güven mekanizmasını güçlendirdiğini belirtiyor ve platformlarına blokzincir teknolojisinin yeteneklerini eklemek şirketlerini bir üst seviyeye taşıyacağını düşünüyor.

Şeffaf Tedarik Zinciri İçin Açık Kaynak Teknoloji

ScanTrust, milyonlarca ürünü, her birine bulutta benzersiz bir dijital kimlik vererek, Internet’e bağlayan bir kurumsal SaaS (Hizmet olarak yazılım) platformunu yönetir. Kopyalanamaz QR kodu ile şirket, tedarik zincirine güven, şeffaflık ve izlenebilirlik getiriyor. Tedarik zinciri izlenebilirliği konusundaki teklifini geliştirmek için ScanTrust, blokzincir teknolojisini incelemeye karar verdi.

Güven odaklı bir proje için ekip, açık kaynaklı teknolojinin kullanılmasının çok önemli olduğunu belirtti. Proje ekibi, arkasında aktif bir topluluk bulunan güvenilir ve kanıtlanmış bir çözüm arıyorlardı. Böylece Hyplerledger’i seçtiler. Anderson, “Hyperledger’in mevcut bir ivmesi var ve gün geçtikçe gelişiyor. Bu proje üzerinde çalışanların sadece biz olmadığını biliyoruz. Ürün ve protokoller sürekli gelişiyor ve daha güçlü oluyor”

Ekip, Hyperledger projeleri ve frameworkleri içerisinde, IoT uygulamalarına odaklanmasından dolayı Sawtooth’un ihtiyaçlarına en uygun olduğunu hissetti.

HyperLedger Sawtooth Üzerine Kurulum

Hyperledger Sawtooth, Linux Foundation himayesindeki Hyperledger projelerinden birisi ve bir blokzincir frameworküdür. IoT’den finansa kadar pek çok alanda potansiyeli bulunan Hyperledger Sawtooth, hem izinli(permissioned) hem de izinsiz(permissionless) dağıtımları destekleyerek, yelpazedeki gereksinimlerin çeşitliliğini tanıyan bir mimariye sahiptir. Minimal kaynak tüketimi ile büyük dağıtık doğrulayıcı popülasyonlarını hedef alan yeni bir fikir birliği algoritması olan Geçen Zamanın Kanıtı’nı (PoET) içerir. Başlangıçta Intel tarafından katkıda bulunulan Hyperledger Sawtooth, çok yönlülük ve ölçeklenebilirlik için tasarlandı.

ScanTrust ekibi bir süredir Hyperledger projeleri ve frameworkleri hakkında çalışmalar yapıyordu ve Cambio Coffee firması bir projeyle çıkıp geldiğinde konsept bir tasarım üzerinde çalışıldı. ScanTrust ekibi tarafından bu proje sıcak karşılandı ve platformlarına entegre etmeye başladılar.

Mimari, 3 düğümlü bir Hyperledger Sawtooth kümesi içerir; her biri bir “kahve zinciri” Python transaction(işlem) işlemcisi çalıştırıyor. ScanTrust, markanın sağladığı bilgileri (besin değerleri gibi) blokzincirindeki verilerle (tedarik zincirindeki olaylar) birleştirir ve tüketicilere özel uygulamalarında gösterir.

ScanTrust Hyperledger Sawtooth’u Platformlarına Nasıl Entegre Etti?

ScanTrust ekibi blokzincir implementasyonlarını gayet başarılı buluyor. Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Tobias Kars “Altyapının ne kadar hızlı olduğunu görünce etkilenmiştik. Şimşek kadar hızlıydı.” diyor. Ekip ayrıca bir işlemin ne zaman yapıldığına, esnek veri depolamasına ve transaction işlemcisi yazmanın kolaylığına ilişkin net geri bildirimleri de takdir etti. ScanTrust ekibi şablon olarak yazdıkları bazı kodları da Hyperledger Sawtooth veritabanına ekledi.

Tam Tedarik Zinciri Şeffaflığına ve Ötesine

Cambio Coffee istekli müşterilerinden geri bildirim almak için Mayıs 2018’de paketlerine bir takım ScanTrust kodlarını koymaya başladı. Şu anda, Şangay’daki kahve üreticilerinden taşıma şirketine kadar tüm birimler verileri(bu veriler giriş tarihi, hasat tarihi, kahve çekirdeğinin menşei, kahve çekirdeğinin kavurulma tarihi vb.) blokzincire giriyorlar. Cambio Coffee tüm tedarik zincirini kapsayacak şekilde bu özelliği nakliye şirketine ve nihayetinde üreticilere sunmayı planlıyor.

ScanTrust, Hyperledger Sawtooth tabanlı çözümü diğer projeler için kullanmayı planlıyor. Tedarik zincirinde izlenebilirliğin arttırılmasının yanı sıra, ekip bu teknolojinin diğer kullanımlarının da farkında. Örneğin, bir marka tüketicileri veri paylaşmaya teşvik etmek için kendi jetonlarını (token) oluşturabilir; veya tüketicilerin kahvelerini üreten çiftçiyi bahşişlendirmelerine izin verecek yollar geliştirebilir. Anderson “Günümüzün bağlı tüketicileri daha fazla şeffaflık talep ediyor ve küresel tedarik zincirlerinin daha karmaşık hale gelmesi bu durumu zorlaştırıyor” şeklinde konuşuyor. ScanTrust güvenli tanımlayıcıları, gelişmiş tedarik zinciri güvenliği için fiziksel ürünleri internete bağlar; Bu kuruma açık blokzincir teknolojisi ekleyerek, markalar bir yazılım platformu ve cep telefonu kimlik doğrulaması kullanarak ürünlerini koruyabiliyor ve takip edebiliyorlar.”

ScanTrust Hakkında

2014 yılında kurulan ScanTrust, sahte ürünlerle mücadele eden, tedarik zinciri izlenebilirliğini sağlayan ve son tüketici katılımını artıran çözümler sunmaktadır.

ScanTrust’u dağıtan markalar, içeriği güvenli QR koduna ve blokzincir teknolojisine bağlayarak tedarik zinciri paydaşlarını ve son tüketicileri eğitebilir. Markalar ayrıca kod teknoloji içindeki çeşitli Harekete Geçme Çağrıları(Calls to Action) ile etkileşimi artırabilir ve business intelligence(iş zekası), sadakat yazılımı ile gerçek zamanlı tedarik zincirini yakalayabilirler. Daha fazla bilgi için www.scantrust.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hyperledger Hakkında

Hyperledger, sektörler arası blokzinciri teknolojilerini geliştirmek için yaratılan açık kaynaklı bir işbirliği platformudur. Finans, bankacılık, Nesnelerin İnterneti, tedarik zincirleri, üretim ve Teknoloji alanlarında liderleri içeren küresel bir işbirliğidir. Linux Vakfı Hyperledger’ı barındırıyor. Daha fazla bilgi için www.hyperledger.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.hyperledger.org/wp-content/uploads/2018/08/Hyperledger_CaseStudy_ScanTrust.pdf

Çeviren: Necati ÖZTAŞ, Zahid Dişci

Twitter: https://twitter.com/Necooo7 ve https://twitter.com/zahidinho

--

--

Recommended from Medium

Lists

See more recommendations