Nostalji Cumhuriyeti

Uyarı: Bu yazıda çok fazla soru sorulmaktadır!

Boş zamanlarınızda neyi düşünürsünüz? Yarına dair düşler mi meşgul eder beyninizi yoksa düne dair ahlar-vahlar mı?

Geçmişin güzel anılarına takılıp kalmak ne kadar sağlıklı bir ruh halidir?

Yoksa nostalji, pişmanlık kelimesinin makyajlı hali midir?

Şu güzel memlekette, her kim nostaljiye gömülmemize neden oluyorsa Allah onu affetsin!

İleriye bakmaktan ne zaman vazgeçtik? Geçmişe dair taçlandırdıklarımız bugün daha iyi bir hayat yaşamamızı sağlayabilir mi? Peki filmi ne kadar geriye sarmalıyız? Şanlı anılara kavuşmak için milattan öncelere mi uzanmalıyız , yoksa sadece 200 yıl yeterli mi?

Fakir ama gururlu olmak güzel bir anıdır elbet. Fakat daha güzeli gözlerdeki ışık, dik omuzlar, her türlü yoksunluğa rağmen güvenle bakan alnı açık, göğsü kabarık insanlardır. Umuttan daha büyük hazine var mı hayatta? Peki kim özgürlüğü kazanma başarısını tatmış insanların iştahına sahip olabilir? Özgürlük için bir zamanlar alev alev yanan ruhumuz küllenmiş olabilir mi gerçekten?

Bu manzaradan çok mu uzağız?

Daralmak zorunda mıyız? Kısıtlanmak, engellenmek, daha silik daha sönük olmak, gizlenmek zorunda mıyız? Kadın ve erkek evlatlarıyla ışıl ışıl, kol kola, ayakta olamayan bir toplum topal değil de nedir?

Geçmiş bize neden daha insani, daha samimi, daha ahlaklıymış gibi geliyor? Geçmişimize damga vuran birisi hayatını kaybettiğinde neden yeri dolmayacağını düşünüyoruz? Üzerinde yaşadığımız, binlerce yıldır türlü medeniyet yeşertmiş bu topraklar bu kadar kısır olabilir mi?

Bizler büyüklerimizden çekinirdik. (Belki biraz fazla çekinirdik.) Mahalledeki teyzenin pazar torbalarına yardım eder, sigaramızı sokaktaki amcadan saklar, komşu kızına mahçupca, gizlice bakardık. Fazla olanaklarımız olmasa da okumaya uğraşırdık. Öğretmenlerimize saygıda kusur etmez, yaşça büyüklere kulak verirdik. Fakirsek de kılıksız değildik. Her koşulda temiz olmaya özen gösterirdik. Aramızda yine ruh hastaları vardı belki ama bırakın sapık düşünceleri, hafif muzır şeylerden bile kızaran yüzlere sahiptik.

Ne oldu da yeni nesillerimizi güvensizlik, densizlik, hadsizlik ve saygısızlıkla yoğrulmuş bir atmosferin içine terkediverdik?

Bu trol dili bize nasıl musallat oldu? Biri öldüğünde küfretmek gibi bir gelenek olabilir mi? Binlerce yıllık devlet geleneğimizden süzülüp gelen asaleti ve nezaketi , rakipler arasındaki nobranlığa dönüştüren nedir?

Biz, dün büyük ve renkli bir aileydik? Ne zaman küskün kardeşlere dönüştük?

Teknoloji, tüketim toplumu, şehirleşme, bireycilik falan filan. Bu kadar bahane, özümüzden koşarak uzaklaşmamız için yeterli midir? Kötücül düşüncelerin sebepleri gerçekten bunlar mı?

Asık suratlar, düşmanca bakışlar, sinsi düşünceler mutlu bir hayatın hamuru olamaz. Ayrımcılık ve ötekileştirme yıkıcıdır. Zenginliği paylaşmak olarak algılayan örflerimizi terkedip komşumuza düşman olma moduna geçtiğimizde artık bizim için bir gelecekten bahsedilemez. Kadın ve erkeğin aynı yolda yürümediği bir kader doğaya aykırıdır! Doğaya aykırı bir şey, kader sayılabilir mi?

Yaşamımız kolay olmayabilir. Herkes iyiliğin yükünü taşıyabilecek kadar güçlü değildir! Yine de içindeki aydınlığı yaptığı işe, söylediği söze, bakışlarına, davranışlarına yansıtmış insanlar zannettiğimiz kadar az değil. İnanmak istediğimiz gelecek ancak biz etrafımızdaki aydınlığı görmek istedikçe bir hayalden gerçeğe dönüşebilir.

Kim ne derse desin , gelecek , benliklerini geçmişle değil umutla şekillendirenlerin üzerine kurulacak. Sadece geleceği hayal eden ışıl ışıl çocuklar gibi…

Güzel günler göreceğiz çocuklar…

Ümit ÖNER’in insanlık gündemi hakkındaki yazılarına Medium sayfasından ulaşabilir, paylaşımlarını Twitter ve Linkedinde takip edebilirsiniz.

Takip İçin: