Turkish Startup Philosophy aka Sucukçu

It’s looks like a horse

Let’s investigate Turkish startup cases step by step… Scratch to success

Yok lan o kadar İnkilişçe neredeymiş. Kütür kütür vurucaz işte maraba Türkçesini. Şimdik şöyle oluyor:

Onlarda var : Garage

Türkiye’de kimsenin garajı yok ki. Adamın tripleks villası var Zekeriyaköy’de o bile kaldırıma koyuyor arabasını. Yani lafı uzatmaya gerek yok. Türkiye’den Apple mapple zaten mümkün değil çıkmaz. Temel gerekesinim garaj mı yani? Öyle valla. Garaj yok diye ne teknoloji çıkıyor ne 5 milyonluk girişimler.

Bizde var : Bi’ Arkadaş

Onlar dediğim işte biliyorsunuz. Bizim de bazı inovasyon şeysilerimiz var. Bi’ arkadaş! “Abi yutup işinde para varmış” evet. Bildin. Bir önceki jenerasyonu “abi internet işinde bara varmış ya” deyip, bir ofis, iki masa, 2 celeron işlemcili 500Mhz PC ile html site yapanlardı. Serdar Kuzuloğlu’nun gençliği işte.

Süreç

Öncelikle mavra ortamı gerekiyor. Alkol, çay çorba fark etmez fakat mavra ve marabalık şart. (Mümkünse bolca kolpacılık)

İkinci aşamada bu ortamdaki o kişinin abi ya sümüklü böcek işinde para var demesi gerekiyor. İşte bu önemli. Öyle büyük teknolojiler ihtiyaçtan doğar, yok bilmem ne gibi büyük bir şeye ihtiyaç yok. Kaliforniya solucanı ile gübre yapımı, evde bira üretimi gibi deneyimlere sahip olunması ise şart.

Neyse diyelim yok bu arkadaşımız ama illa ki internette fink atıyoruz değil mi? Kesin. Bakıcaksın işte yeni uygulamalar, internet hizmetleri vs. ne var? Aynısını yapacaksın.

Ama bizim ki gri

Bu topraklarda ikâmetgâhı olan hiç kimse bir başkasının para kazanmasını istemiyor. “Olm çok para kazanmıştır bu kesin yaaa” motivasyonunu asla kaybetmemeniz gerekiyor. Hep bu duygunun peşinden gitmelisiniz.

Çalın, kopyalayın, aynısını yapın. Böylece yaratıcı/düşünsel adımları atlayıp girişiminizi 5 adım öne taşıyabilirsiniz. Aynısını yapın, onun ki mavi ise sen gri renkte yap gitsin.

Start-up vs. KOBİ

Ben sana girişimci olamazsın demedim, kobi olamazsın. Hop n’oldu işte paket oldunuz. Öğle yemeğinde ofiste küçük tüple menemen yapacak kıvama geldiniz. Stopajı, siki soku derken şirkette batar. Neden battık gibi bir case yapıp oraya buraya konuşmaya gidebilirsiniz bak. 3 5 lira ek gelir işte n’olcak. Olsun.

Bu arada sucuk işinde para varmış. Buradan tüm Kayserili sucukçu kobilere selam olsun!