CES 2023 Android Yenilikleri

Kaan Enes KAPICI
IBTech
Published in
3 min readJan 6

--

Android CES 2023

Consumer Electronics Show(CES), her yıl Ocak ayında Las Vegas, Nevada’da Consumer Electronics Association tarafından düzenlenen tüketici elektroniği fuardır. Birçok firma getireceği yenilikleri tanıtır. Bugün ben de Android tarafında getirilecek yeniliklere değineceğim. Hazırsanız başlayalım.

Karşınızda Yeni Android Auto

Android CES 2023

Yeni Android Auto burada! Ayrıca, dijital araba anahtarınızı kullanmanın yeni bir yolunu ve Google’ın yerleşik olduğu otomobiller için daha fazla güncellemeyi inceleyin.

Android telefonunuzu aracınızın ekranına bağlamanızı sağlayan Android Auto, bugünden itibaren herkesin kullanımına sunulan yeni bir deneyim sunuyor. İlk olarak Google I/O’da önizlenen tasarım güncellemeleri ve özellik iyileştirmeleri, direksiyon başındayken size daha kişisel, kullanımı kolay bir deneyim sunacak.

Yeni tasarım, sürücüler için üç önemli hedefe öncelik veriyor: gittiğiniz yere gitmek, arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmak ve müziğinizi veya podcast’lerinizi çalmak. Nereye gittiğinizi bir bakışta görebilmeniz için Haritalar artık sürücü koltuğuna daha yakın. Yeni ortam kartı, en sevdiğiniz albüm resmini öne çıkarmak için Material You’nun en iyilerini içerir ve eklenen hızlı başlatıcı, son kullanılan uygulamalara hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar. Ayrıca, Android Auto tüm büyük araba markalarıyla uyumlu olduğundan, bölünmüş ekran düzeni farklı ekran boyutlarına da uyarlanabilir, bu nedenle aracınızın geniş ekranı, dikey ekranı veya başka bir boyutu olsun harika görünür.

Daha fazla detay için : Android Auto, digital car keys news and updates at CES 2023

Android Cihazlarda Kesintisiz Dinleme

Android CES 2023

Dünya çapında 3 milyardan fazla aktif Android cihaz var ve bunların yanında daha da fazla cihaz kullanılıyor. Hepsinin birlikte çalışmasına yardımcı olmak için, tüm akıllı cihaz ekosistemimizi daha da akıllı hale getiren yerleşik bir teknoloji yığını var.

CES’te, kesintisiz dinleme için Spotify ile çalışmalarımızı genişletmek de dahil olmak üzere, teknolojinin cihazlarınızın birlikte daha iyi çalışmasına yardımcı olduğu birçok yolu ve eğlenceyi deneyimlemenin yeni yollarını gösteriyor.

Android 13 ile, Android telefonunuzun kilit ekranında ve bildirim bölümünde içeriğinizi hangi uyumlu Bluetooth veya Chromecast yerleşik cihazlarda oynatacağınızı hızlı bir şekilde seçmenize olanak tanıyan yenilenmiş bir medya oynatıcıyı kullanıma sunuldu (şu anda YouTube ve YouTube Music’te mevcuttur). Bu yıl, kullanıcılarının Android’in medya oynatıcısından herhangi bir Spotify Connect cihazı arasında oynatmayı kolayca değiştirmesini sağlamak için Spotify ile yakın bir şekilde çalışılıyor.

Daha fazlası için : Android at CES 2023: New cross-device experiences and our approach to better together

Android CES 2023

Son olarak bazı istatisikler karşımıza çıkıyor :

  • 2022'de 320 milyondan fazla Fast Pair Eşleşmesi yapıldı.
  • 3 milyar cihaz Yakındaki Paylaşımı destekler oldu
  • 3000'den fazla ses ve video uygulaması Cast desteği
  • Mayıs 2021'e kıyasla 3 kat daha fazla aktif Wear OS cihazı
  • Aylık 150 milyon aktif Google TV Cihazı
  • 7 markaya Google yerleşil arabaları sundu

Aslında anlatılcak daha çok detay var ama sizleri de sıkmak istemem. Onlara da bakmak isteyen olursa buraya göz gezdirebilir: Android at CES 2023: Helping devices work better together

Hepinize İyi okumalar :)

--

--

Kaan Enes KAPICI
IBTech
Writer for

Hi everybody, I’m Kaan. Application(Android) Engineer at IBTECH. Love cats and dogs.🐶🐈. Writing whatever I want..