Idena Krónikák

IllusionMayhem
Idena
Published in
12 min readDec 22, 2023

#0125. korszak

Hálózati mutatószámok

Validated identities — Validált identitások

Acitve Miners — Aktív bányászok : saját bányászcsomópontot üzemeltető vagy az identitásukat bányászpool-ba delegáló, aktívan bányászó identitások.

Mining nodes — Bányászcsomópontok: aktivált online státusszal rendelkező különálló identitások vagy pooltulajdonosok által működtetett teljes bányászcsomópontok száma összesen.

Newcomers — Újoncok: első alkalommal validált címek száma

Success ratio — Sikerarány: a validáláson részt vett és sikeresen validált felhasználók aránya

Active wallets — Aktív tárcák: azon egyedi tárcák száma, amelyek az utolsó korszakban tranzakciót hajtottak végre

Versenytársak

Blockchain — blokklánc

Consensus — konszenzusmechanizmus

Active wallets — aktív tárcák

Full nodes — teljes csomópontok

Validators/pools — validátorok/poolok

Market cap — piaci kapitalizáció

Hálózati statisztikák

piros: Újonc; kék: Hitelesített; zöld: Ember; szürke: Felfüggesztett; halványszürke: Zombi
Poolba delegált identitások száma (piros) vs. független identitások száma (kék)

Validáló csomópontok

Validátorok napi átlagos száma a hálózat méretének %-ában

Utolsó validálás statisztikai adatai

Felhasználók megoszlása csomóponttípusonként

Nodes on VPS — VPS-en futó csomópontok

Built-in Nodes — beépített csomópontok

Unknown Shared Nodes (web) — ismeretlen megosztott csomópontok (web)

Validálás sikeraránya csomóponttípusonként

● Nodes on VPS: VPS-csomópontok — a csomópontjukat VPS-kapcsolaton keresztül futtató felhasználók

● Built-in Nodes: Beépített csomópontok — a beépített csomóponttal rendelkező asztali Idena-alkalmazást használó felhasználók száma

● Unknown Shared Nodes (web): Megosztott csomópontok (web) — a piactéren keresztül megosztott csomópontokat bérlő webalkalmazás-felhasználók száma

● Ismeretlen, megosztott csomópontok (web) — azok a megosztott csomópontokhoz kapcsolódó webalkalmazás-felhasználók, akik nem szerepelnek az Idena Megosztott Csomópont Piactér jegyzékében

A zökkenőmentes és megbízható validálási ceremóniaélmény érdekében javasoljuk a VPS- vagy a beépített csomópontok használatát, amennyiben gyors internetkapcsolattal és jó minőségű routerrel rendelkezel. Egyéb esetben használhatod a hivatalos Idena Webalkalmazásban elérhető Csomópont Piactéren jegyzett csomópontok egyikét.

Piacok

Idena Belső Csapat — Friss hírek

1. ETH DevCon — Isztambul

2. Gitcoin Grants — 19. kör

3. Idena MI kísérleti projekt

ETH DevCon — Isztambul

Részt vettünk a november 13–19 között Isztambulban megrendezett ETH DevConnect eseményen, hogy személyes párbeszédet folytathassunk az influenszerekkel és a tanulmányunkat értékelő személyekkel. Emellett először találkozhattunk az Idena Közösség néhány lelkes tagjával személyesen. Hatalmas köszönet nektek a folyamatos támogatásért, a visszajelzésekért és a pozitív hozzáállásért! Örülünk, ha több lehetőséget kapunk találkozni a közösséggel, és persze a közös munkára az Idena további fejlesztése érdekében. Még egyszer köszönjük, hogy ilyen jelentős szerepet vállaltok az utunkon.

Gitcoin Grants — 19. kör

Az Idena részt vett a Gitcoin Grants 19. körében, méghozzá a „Web3 Open Source Software” (Web3 nyílt forráskódú szoftver) kategóriában. Az összesen 3245 egyéni szavazó több mint 4000 $ értékű felajánlást tett. Őszintén hálásak vagyunk a nagyvonalú támogatásért és a részvételért minden hozzájárulónak.

Idena MI

Jelenleg egy Idena MI kísérleti projekten dolgozunk, amelynek célja egy olyan felhasználói eszköz kifejlesztése, amely segít MI-rezisztens flipeket készíteni. Ez az úgynevezett „barátságos MI”, amellyel az Idena-résztvevők kiszűrhetik azokat a flipeket, amelyeket az automata eszközök számára túl könnyen megfejthetők. Az ilyen flipek általában valamilyen mintázatot követnek, például felfelé mutató hüvelykujj vagy győzelem egy versenyen van a végükön. Egyesek az ilyen mintázatokat alkalmazzák újra és újra a validálások során, ami csökkentheti a hálózat biztonságát.

Ideális esetben a flip egy egyedi történetet mesél el, vagy kollázsokat és kézi rajzokat tartalmaz, hogy az MI nehezebben fejthesse meg. Mindazonáltal az újoncoknak problémát jelenthet felmérni, hogy a flipjük MI-rezisztens, vagy sem. Itt jöhet a képbe a „barátságos” MI.

Egyszerűen fogalmazva a következőképpen fest a dolog:

1. FLIPEK; MI-rezisztencia tesztelése

2. ADATOK; Jobb betanítási adatkészletek

3. ESZKÖZÖK; Jobb MI-eszközök a flipkészítéshez

1. A résztvevők az MI segítségével flipeket készítenek, és validálják azok MI-rezisztenciáját.

2. A validálási folyamat során ezeket a flipeket felhasználják. A validálás hosszú szakaszában a résztvevők az MI segítségével megvizsgálnak néhányat a flipek közül, és jelentik azokat, ha nem MI-rezisztensek.

3. A validálás eredményeképpen létrejött, új flipeket tartalmazó, gyakorló adatkészletet betápláljuk a barátságos MI-be (a nem jelentett flipek közül válogatva). Az MI az új flipeket tartalmazó adatkészletből tanulva felismeri az új mintázatokat, hogy jobb eszközzé váljon a résztvevők kezében a következő körben.

Az ismertetett ciklus célja, hogy a flipek MI-rezisztenciájának növelésével biztonságosabbá tegye a hálózatot. A barátságos MI segít MI-rezisztens flipeket készíteni, és kiszűri a könnyen megfejthető flipeket, megnehezítve az ellenséges MI-k számára a flipek megfejtését, még akkor is, ha az erősebb. Idővel a keretrendszer remélhetőleg képes lesz multimodális referenciatesztet készíteni az emberi intelligencia méréséhez, beleértve a képfelismerést és a „józan ész” alapú logika mérését is.

Most egy különálló eszközt fejlesztünk, amely egy képfelismerő folyamatot futtat a flipen, a képannotációkat elküldi egy előbetanított MI-nek, és az eredményt egy pontszámkijelzőn jeleníti meg. A kijelzett pontszám határozza meg a flip potenciális MI-rezisztenciáját. Ha a kijelzett pontszám a vörös zónában van, akkor a flip valószínűleg könnyen megfejthető, míg a zöld zónába eső pontszám azt jelzi, hogy az MI nem tudja, vagy csak magas bizonytalansági szint mellett tudja megfejteni.

A validálások során gyakran használt mintázatokkal teszteltük a rendszert. A jelenlegi MI egyes mintázatokat könnyen megfejt. Például „a végén felfelé mutató hüvelykujjat” tartalmazó flipeket a legtöbb esetben jól megfejti.

Csomag/doboz/ajándék átvétele

A jelenlegi MI emellett meg tudja fejteni az építős, színpadi előadásos és a végén tapsolós, sérüléses és kórházban/mentőben folytatódó jeleneteket, a lopásos és börtönbe kerülős stb. flipeket. De még van hova fejlődni, mivel vannak olyan nyilvánvaló mintázatok, amelyeket az MI nem vesz észre.

Hogy lépést tartsunk az újonnan felbukkanó mintázatokkal, az MI-t folyamatosan tanítani kell, hogy idővel biztosan fejlődjön.

Kérdezz-Felelek az IDENA fejlesztői csapatával

K: „A BUSD jövőjével kapcsolatos bizonytalanságok fényében tervezitek esetlen egy másik iDNA-likviditási pool indítását egy alternatív USD-stabilcoinnal?” (kérdező: Justin Miles)

Valójában nem mi hoztuk létre a BSC hálózaton lévő likividitási poolt. A WIDNA/BUSD pool alulról jövő szerveződés eredménye, ahogyan a WIDNA/USDT pool is az. Reméljük, hogy a likviditásszolgáltatók megoldják a problémát a BUSD átváltásával, például USDT-re.

K: „Gondoltatok már arra, hogy kollaboráljatok a Qortallal? Az Idena és a Quortal egyaránt *egyedülálló és érdekes* projektek, amelyek eddig nem kaptak nagy nyilvánosságot, és szerintem egymás hasznára válhatnának.” (kérdező: NPC69)

Szívesen együttműködünk bármilyen legitim projekttel, és izgalmas felderíteni, milyen pozitív hatással lehet egy-egy kollaboráció a résztvevő projektek sikerére és fejlődésére. Örömmel fogadjuk a meglátásaitokat és ötleteiteket, mivel olyan partnerségek kialakítására törekszünk, amelyek nemcsak gyümölcsözők, de általánosságban is növelik a törekvéseink értékét.

K: „Izgalmasnak találom az MI-fliptesztelés terén végzett K+F tevékenységeteket. Tudnátok többet mondani a jelenlegi állásáról és az előttetek álló kihívásokról?” (kérdező: Ubiubi)

Köszönjük az érdeklődést. Örömmel válaszolunk a kérdéseitekre.

K: „1: Tervben van a fliptesztelő MI közvetlen integrálása az Idena-csomópontba, illetve lehetséges egyáltalán a decentralizációja, tekintve az ismert nyílt forráskódú LLM-ek (Large Language Models — nagy nyelvi modellek) számítási követelményeit és nagy gpu-terhelését? (kérdező: Ubiubi)

A magas szintű hardverkövetelmények miatt az Idena MI-t nem lehet integrálni a csomópontba. Mindazonáltal külső MI-eszközként össze lehet kötni a klienssel, így két problémát is kezelhet: 1) jó minőségű flipek készítése és 2) flipvalidálás (jelentés) a ceremónia során.

Nem látjuk szükségét a MI decentralizációjának abban a tekintetben, hogy az MI-t a konszenzusmechanizmus alá rendeljük, és beemeljük a csomópontba. Az MI inkább a résztvevőket támogató eszköz a flipkészítés során, mint a Google Images vagy a más generatív MI.

A decentralizációt maga a protokoll biztosítja. A különböző felhasználók az MI különböző verzióit használhatják a flipteszteléshez és a jelentésekkel kapcsolatos döntéseikhez.

K: „2. A flipteszter MI jelenlegi működése során megtörténik a képek szöveggé alakítása, és ezen keresztül egy nyelvi modell felhasználása annak pontozására, hogy mekkora valószínűséggel jelent helyes megfejtést az egyik vagy a másik oldalon található flip?” (kérdező: Ubiubi)

A képannotáció bizony szükséges lépés a flipek megoldásánál, ugyanakkor pillanatnyilag a nyelvi modellek a flipfejtésnél szélesebb spektrumra vannak optimalizálva. A flipfejtéshez specializáltabb és kisebb erőforrás-igényű MI-modellek is használhatók.

K: „3. Mondanátok valamit arról, hogy a flipteszter MI képfelismerő, illetve LLM-része jelenleg használja-e valamelyik centralizált platformot?” (kérdező: Ubiubi)

Sem az annotálás, sem a flipmegfejtés során nem tervezzük centralizált platform használatát. Ehelyett nyílt forráskódú eszközök használhatók a képannotáláshoz, amelyeket bárki futtathat a VPS-én.

K: „4. Hogyan látjátok az MI tanulási és döntéshozatali folyamatának decentralizálási lehetőségét, hogy fenntartsátok a blokklánc-technológia elengedhetetlen részének tekintett bizalomminimalizált (trustless) jelleg fenntartását?” (kérdező: Ubiubi)

Jelenleg nem látunk lehetőséget az MI decentralizálására, mindazonáltal az MI használható elosztott módon, az Idena megosztott csomópont piacához hasonlóan, ahol a résztvevők díj ellenében hozzáférést biztosíthatnak az MI-példányukhoz. A résztvevőknek érdekükben áll majd használni ezeket az MI-ket, hogy ők is MI-rezisztensebb flipeket készíthessenek, és így elkerülhessék a flipjük jelentését a validálás során.

K: „5. Az MI-fejlesztés komplexitását figyelembe véve az aktuális Idena-csapat rendelkezik a megfelelő erőforrásokkal a projekt házon belüli kezelésére, vagy van kollaboráció külső MI-szakértőkkel, illetve tanácsadókkal?” (kérdező: Ubiubi)

Konzultáltunk MI-szakértőkkel, és a véleményük szerint sem a feladat házon belül kezelése, sem egy konkrét MI-csapattal folytatott együttműködés nem ajánlatos. Ehelyett egy keretrendszer megszervezését javasolták olyan kihívás formájában, ahol különböző csapatok versenyeznek a jobb eredmény elérésre, és ahol az eredményeik díjakkal jutalmazhatók.

K: „6. A folyamatos tanítás tekintetében milyen mechanizmusok alkalmazását fontolgatjátok annak biztosítására, hogy az MI centralizált felügyelet nélkül is együtt fejlődjön a hálózattal?” (kérdező: Ubiubi)

Az MI-fejlődés stimulálása érdekében a következő keretrendszerre gondoltunk, amely ösztönözné a versenyt az MI-szakértők és -csapatok között:

1. A versengő MI-modelleket tartalmazó ranglista vezetése. A létező modellek visszatesztelése a flipnehézség növekedése mellett.

2. Különböző jutalomszintek allokálása a magasabb pontszámok eléréséért.

3. Tényleges validálási ceremóniákból gyűjtött valódi adatkészletek biztosítása az új MI-modellek tanításához és teszteléséhez.

4. A tesztelés futtatása a nyitottság és a hozzáférhetőség alapelvei mentén, hogy bárki hozzáférhessen a meglévő MI-modellekhez, futtathassa azokat a saját hardverén, és ellenőrizhesse az eredményeket.

K: „7. Kap az MI visszajelzést a flipszakasz eredményeiből, ami megkövetelné, hogy az emberek közzétegyék az MI-vel már integrált csomóponttal készített flipeket? Vagy csak központi felügyelet lesz? (kérdező: Ubiubi)

Igen, az MI-be be kell táplálni az új tanítási adatkészleteket, ahogy a flipek nehézsége növekszik. Az MI-vel rendelkező résztvevőknek elő kell segíteniük a flipnehézség növekedését azzal, hogy a flipek létrehozása és jelentése során MI-eszközöket használnak. Technikai szempontból a flipeket vagy központilag kell gyűjteni az „isten” csomópontok meghívóinak aktiválásán keresztül, vagy elosztott módon, ahol a véletlen flipek arányát folyamatosan felfedi a rendszer a teljes hálózat résztvevői előtt.

K: „8. Jelenleg milyen fontos kihívásokkal szembesültök? A közösség hogyan segíthet ezek legyőzésében? (kérdező: Ubiubi)

Jelenleg két módot látunk arra, hogy az Idena Közösség jelentősen hozzájáruljon a sikerhez:

1. Az Idenával kapcsolatos tartalomkészítés ösztönzésével, ami segít az újonnan érkezőknek megismerni az Idenát, és saját csomóponttal csatlakozni a bányászok hálózatához. A Közösség izgalmas tartalmak készítésével elősegítheti a könnyebb csatlakozást azok számára, akik ismerkednek az Idena-ökoszisztémával.

Ha a Közösségből bárki hajlandó volna tartalomkészítési versenyt szervezni, mi szívesen biztosítunk egy nyereményalapot a résztvevőknek, és meghirdetjük a versenyt a hivatalos csatornáinkon.

2. Decentralizált alkalmazások (DAppok) fejlesztése, amelyek valódi felhasználási célt adnak, beleértve a pénzügyi alkalmazásokat (pl. DEX, stabilcoinok) is. Részünkről mi készen állunk arra, hogy díjakkal, illetve IDNA-érmék külön allokálásával díjazzuk a bizonyítottan releváns projekteket.

K: „9. Mérlegeli a csapat annak lehetőségét, hogy a nagy mennyiségű filpadatok felhasználásával olyan decentralizált chatbotot fejlesszen, amely képes kommunikálni a felhasználókkal? Szolgálhatna ez egyedi termékelőnyként (Unique Selling Point — USP) az IDNA számára? (kérdező: Ubiubi)

Érdekes ötlet! Erre még nem gondoltunk :-).

K: „Milyen terveitek vannak arra, hogy több embert érjetek el az X-en és más közösségi oldalakon? Jelenleg nagyon alacsony az aktivitás.” (kérdező: Support And Resistance)

A közösségimédia-tevékenységekkel kapcsolatos múltbeli tapasztalataink megmutatták, hogy minden díjazott verseny vonzza a botokat és a klikkfarmokat. A díj nélküli tevékenységek viszont nem túl hatékonyak. Elsődlegesen a hivatalos Idena X-fiókot használjuk arra, hogy a követőknek naprakész híreket szolgáltassunk, bejelentsük a validálási eseményeket és a protokollt érintő változásokat. Emellett a közösségünk tagjai által posztolt releváns tartalmakat is megosztjuk.

Mindenesetre, ha van az Idenával kapcsolatos közösségimédia-kezdeményezésed, amit szívesen végigvinnél, mi boldogan támogatjuk azt.

K: „Lehetséges lenne valamilyen nyitott „Portál” integrálása a meghívót kérő és a meghívót kiadó személyek összekötésére? Az a probléma, hogy az újonnan érkezők nagyon nehezen találnak olyanokat, akik a validálások között — amikor is a chatszobákban nagyon kicsi az aktivitás, vagy a fű se nő — válaszolnak a kéréseikre. Sokan csalódottan elkullognak, ha néhány napig senki nem válaszol nekik. A jelenlegi meghívási rendszer gyakorlatilag szándékolatlanul eltaszítja az újonnan érkezőket. Egy portál létrehozása az appon belül megoldaná a problémát, az emberek közvetlenül a meghívót kibocsátó személyekhez fordulhatnának, láthatnák a tényleges zárolt iDNA-mennyiséget, a kliensen belül közvetlenül elvégezhetnék a flipteszteket ahelyett, hogy a fliptanúsítványra mutató linket kellene megosztaniuk (amit a chatszobában másról lemásolhatnak), és a portál használatával az újoncok bizonyíthatnák, hogy van működő csomópontjuk stb.

Persze mindez névtelenül menne, csak az identitások címei, a meghívót kibocsátók listája jelenne meg a zárolt iDNA-mennyiséggel és az identitás korával stb… Ez mindkét oldalon sokat könnyítene a dolgokon.” (kérdező: Support And Resistance)

Ha a közösségből bárki kedvet érez egy ilyen „meghívóportál” kifejlesztésére, örömmel támogatnánk a törekvésében, és integrálnánk a terméket az Idena alkalmazással.

K: „Vannak tervek az asztali Idena alkalmazás fejlesztésére abban a tekintetben, hogy több szerkesztési lehetőség legyen elérhető a flipkészítéshez, illetve lehetne-e a humbugképhez egy magyarázatot fűzni és azt az újoncok számára rendkívül jól látható helyre tenni, hogy a továbbiakban ne jelentsenek emiatt flipeket, és végül, hozzá lehetne-e adni egy automatikus megújítást a Hirdetések részhez (ez nagyban segítene azoknak, akik a validálások között — amikor általában alacsony a felhasználói aktivitás — elfelejtik megújítani a hirdetéseiket)? (kérdező: Support And Resistance)

  1. Az asztali Idena alkalmazás már rendelkezik a flipkészítéshez szükséges alapfunkciókkal. További, magasabb szintű funkciókhoz a felhasználók használhatnak külső képszerkesztőket (Photoshop, Paint stb.) és feltölthetik az eredményt a flipszerkesztőbe.
  2. Ami a humbugképet illeti, nincs statisztikai bizonyítékunk arra, hogy az újoncok a megértés hiánya miatt jelentenék a flipeket. A legtöbb újonc az onboarding folyamat részeként elvégzi a gyakorló validálásokat, amelyek során találkoznak humbugképet tartalmazó „jó” flipekkel, amelyeket nem szabad jelenteni. Éppen ezért az újonnan érkezőknek ismerniük kellene ezt a koncepciót.
  3. Egyetértünk azzal, hogy hasznos lenne a „hirdetések automatikus megújítása” funkció. Ugyanakkor ezt nem az Idena-kliens részeként kellene megvalósítani, hanem önálló szolgáltatásként, amely nonstop működve figyeli a versenytársak díjait, és a más hirdetők legyőzéséhez kampányonként elégetett tokenek konkrét összegét.

Szívesen felajánlunk 100 000 IDNA összegű jutalmat annak — és szavazást kezdeményezünk a dologról –, aki elkészít egy ilyen feladatot ellátó, nyílt forráskódú eszközt. A szavazás eredményétől függően ezt a jutalmat elküldjük a nyertesnek.

Ha kérdésed van, akkor tedd azt fel a hozzászólások között. A legérdekesebb kérdéseket a Krónikák következő számában megválaszoljuk.

Közösség

Globális közösségi csatornák

Közösségi hírek

Szerkesztő: Syd

Üdv, Idena-polgárok!

Elnézéseteket kérem, de a magas láz ledöntött a lábamról, ezért nem sikerült összeállítanom a Krónikák Közösségi Hírek rovatát. De ne aggódjatok! A következő számmal visszatérek!

Addig is remélem, hogy mindannyian kellemesen töltitek majd az Ünnepeket! Mindenkinek Boldog Karácsonyt és Boldog Új Évet kívánok előre is! És készüljetek fel, mert 2024 a decentralizált identitás éve lesz!

Üdv:

Syd

Legaktívabb felhasználók

Közösségi Discord-csatorna — Toplista:

Telegram — Globális közösségi csatorna — Toplista:

Telegram — Idena Balkan — Toplista:

Telegram — Idena Italia — Toplista:

Telegram — Idena France — Toplista:

Ha szeretnéd látni a Telegram-közösséged toplistáját az Idena Krónikákban, akkor add hozzá a ComBotot a Telegram csoportodhoz, valamint az @AndrewIdena felhasználót a csoportadminok listájához, hogy az Idena belső csapata hozzáférjen a csoportod statisztikai adataihoz.

Idena webhelyfordítások

Idena webalkalmazás-fordítások

Gyere és csatlakozz az idena fordítói közösségéhez, és fordítsd le te is az Idena webhelyét és az Idena alkalmazást a saját nyelvedre!

Ha szeretnél részt venni a fordítások ellenőrzésében és finanszírozásában, akkor fordulj Sydhez vagy Riodához, és csatlakozz a fordításmenedzsment-munkacsoporthoz.

Csatlakozz az Idena-közösséghez:

Twitter

Telegram

Reddit

Discord

--

--