Hluboký Ponor: Porozumění Soukromí Blockchainu a Secret Design Stack

Soukromí — zdánlivě intuitivní pojem se může stát poměrně obtížně definovatelným, jakmile se jej pokusíte definovat. Zejména v oblasti kryptografie se vedou vášnivé diskuse o tom, co je soukromé a co ne.

Pravdou je, že existuje mnoho způsobů, jak zajistit, aby vaše data nebyla (okamžitě) přístupná komukoli, kdo otevře průzkumníka bloků. Můžete je promíchat, zašifrovat, zajistit, aby data byla ve výchozím nastavení soukromá, nebo dát lidem možnost posílat ze soukromých adres. A to je jen poškrábání povrchu.

Zde se budeme více zabývat detaily ochrany soukromí v blockchainu a vysvětlíme vám trochu více o rozhodnutích, která Secret Network učinila. Díky tomu, že si tyto faktory uvědomíte, můžete lépe porozumět dalším blockchainovým řešením pro ochranu soukromí — ačkoli vždy doporučujeme podívat se do jejich konkrétní dokumentace, abyste získali více podrobností.

Pojďme začít:

Soukromí pro transakce ≠ soukromí pro smart smlouvy
Jedna z nejčastějších otázek, kterou dostáváme, když se lidé o Secret Network teprve dozvídají, je: “Je to jako Monero?”. Monero a Secret Network se však zásadním způsobem liší.

Monero a další soukromé mince jako Zcash poskytují transakční soukromí: zajišťují, že vaše transakční historie zůstane soukromá. Stejně jako Bitcoin podporují pouze transakce. Akce a výpočty, které musí mince soukromí podporovat, jsou proto omezené a zahrnují především “přesun hodnoty z bodu A do bodu B”.

Secret Network se více podobá Ethereum. Podporuje všechny druhy aplikací prostřednictvím svých smart smluv zachovávajících soukromí, jako jsou obchodní platformy, komunikační nástroje a tržiště NFT.

To znamená, že Secret musí podporovat všechny výpočty, které by vývojář mohl naprogramovat do smart smlouvy, a zároveň zachovat soukromí dat. Jinými slovy: smart smlouvy v Secret Network musí být Turingovy kompletní. Proto soukromí v Secret nazýváme přizpůsobitelné nebo programovatelné soukromí.

Ilustrace lidí podle Storyset

To neznamená, že jeden je lepší než druhý nebo že Secret vůbec nenabízí transakční soukromí. Monero je však optimalizováno tak, aby poskytovalo právě transakční soukromí, zatímco Secret je optimalizován tak, aby umožňoval použití aplikací zachovávajících soukromí.

Ochrana soukromí má různé spektrum

Soukromí není černobílé, kdy máte buď absolutní soukromí, nebo žádné. Je to určitá škála a maximální soukromí pro vás nemusí být tou nejlepší volbou.

Chcete být zcela nevypátratelní? Možná to bude možné — čas ukáže — ale bude to na úkor flexibility a použitelnosti. Absolutní soukromí ztěžuje sdílení dat s důvěryhodnými osobami a dodržování předpisů.

Secret nepředstírá, že poskytuje absolutní soukromí. Místo toho poskytujeme stejnou úroveň soukromí, jakou vám mohou poskytnout aplikace web2, ale s výhodami decentralizace web3. To znamená, že když provedete transakci, příjemce může vidět adresu vaší peněženky, ale ne vše ostatní, co vlastníte, všechny půjčky, o které jste požádali, nebo zprávy, které jste poslali.

Ne, nenabízí to stejnou úroveň anonymity jako Monero, ale vyhovuje to případu použití, pro který stavíme. Koneckonců existuje mnoho různých uživatelů s různými potřebami.

Online ilustrace podle Storyset

Soukromí a anonymita jsou dvě různé věci
Často si pleteme soukromí s anonymitou.

Soukromí je však schopnost skrýt své věci a činy před zraky veřejnosti a zajistit, aby je ostatní neviděli. Anonymita je schopnost udržet svou identitu v soukromí, aby vaše činy nebylo možné vystopovat, i když je lze pozorovat na veřejnosti.

Podívejme se na různá kryptografická řešení ochrany soukromí, která ilustrují rozdíl:

Směšovač mincí, jako je CoinJoin, vloží vaši transakci do kyblíku s ostatními a promíchá ji. Vaše transakce je odeslána zamýšlenému příjemci a někdo v blockchainu může vidět částku a adresu transakce. Nebude však moci zjistit, od koho přišla.

V Secret Network smart smlouvy šifrují data od samého začátku a v blockchainu se nikdy nezveřejňují. Mohou je vidět pouze lidé, kteří mohou tyto informace dešifrovat — vlastník a lidé, se kterými sdílí svůj zobrazovací klíč. Pro veřejnost není vůbec pozorovatelná. Tomu říkáme soukromí.

Bezpečnostní ilustrace podle Storyset

Toto rozlišení je důležité, protože má vliv na to, kdy jsou vaše data skutečně v bezpečí.

U anonymity záleží na nastavení anonymity. U směšovačů mincí to znamená: s kolika dalšími transakcemi je ta vaše smíchána? Pokud je s milionem dalších transakcí, bude tu vaši zatraceně těžké vystopovat. Ale co třeba 100 dalších transakcí? 10? 5?

V případě ochrany soukromí závisí vaše bezpečnost na mechanismech, které zajišťují, že vaše data nebudou viditelná. Jak silné jsou například metody šifrování? Jak snadné je dešifrovat kód? Jak velký výpočetní výkon je k tomu zapotřebí?

Čím více je toho veřejného, tím snadněji se dá zjistit, co je soukromé
To platí pro řešení anonymity a ochrany soukromí: čím více veřejných informací, tím snadnější je uhodnout soukromé informace.

Podívejme se na několik příkladů:

Pokud smícháte zdrojové a cílové adresy peněženek pomocí směšovače mincí, samotná data jsou stále veřejně dostupná — jen jsou popletená. Pokud znáte zdroj a cíl 9 z 10 transakcí zahrnutých do sady, znáte i tu desátou. Pokud znáte 8 z 10, máte 50% šanci, že uhodnete i tu poslední. Tj. čím více údajů je známo, tím snazší je zjistit soukromé údaje, tj. “doplnit detaily”.

To platí i pro informace, které jsou soukromé na rozdíl od anonymních. Dokonce i v režimu Secret všechny stopy veřejných údajů, jako jsou interakce s naší veřejnou mincí SCRT nebo veřejnými mosty, usnadňují uhodnutí zašifrovaných informací.

Ilustrace otázek podle Storyset

Jedním ze způsobů, jak toto riziko snížit, je zajistit, aby síť byla ve výchozím nastavení soukromá — což Monero i Secret Network dělají. V Moneru jsou všechny transakce prováděny soukromě bez možnosti odeslat je na veřejnou adresu peněženky; jako je tomu u jiných protokolů pro ochranu soukromí, například Zcash. V Secret jsou všechna data v Secret Contracts ve výchozím nastavení zašifrována, pokud se vývojář v návrhu aplikace nerozhodne je zveřejnit.

Tímto způsobem Monero a Secret omezují množství veřejných informací od samého počátku a snižují riziko, že ostatní “rozluští”, co je soukromé. Protože jakmile je kočka jednou venku z pytle, tj. data jsou veřejná — zejména v neměnném blockchainu — je zatraceně těžké je dostat zpátky!

Ne všechna kryptografická řešení ochrany soukromí jsou (zcela) decentralizovaná
Decentralizace je jednou z hlavních výhod kryptoměn, a proto byste mohli očekávat, že všechna kryptografická řešení pro ochranu soukromí budou zcela decentralizovaná. Dosáhnout soukromí decentralizovaným způsobem je však náročné.

Proto spousta řešení pro ochranu soukromí působí v prostoru web3, ale nabízí centralizovaná řešení, kde data uchovává a střeží jeden subjekt. Díky tomu je mnohem snazší zaručit, že k vašim informacím nebudou mít přístup cizí osoby. Musíte však důvěřovat subjektu, kterému svá data předáváte.

Internetové ilustrace podle Storyset

Zavedením centralizace také získáte méně výhod, které přinášejí decentralizované služby. Například ochranu před výpadkem služeb, převzetím kontroly jednotlivými stranami a hackerskými útoky kvůli jedinému bodu selhání.

Zavedení některých bodů centralizace však může přispět k lepší použitelnosti kryptografických řešení pro ochranu soukromí, dokud nebude technologie vyvinuta natolik, aby byla čistě decentralizovaná.

Chcete se dozvědět více?
Jak vidíte, ochrana soukromí v kryptografii je oblast s mnoha aspekty — to je důvod, proč v této oblasti existuje tolik různých řešení! Doufáme, že vám tyto informace umožnily lépe pochopit, co a proč se skrývá pod všemi těmito různými řešeními.

O soukromí bychom sice mohli mluvit celý den, ale to by bylo na hodně dlouhý článek. Pokud jste tedy ještě neskončili se čtením, přejděte na:

--

--