Multi CDN Nedir?

İren Saltalı
image4io
Published in
3 min readJun 9, 2019

--

İçerik Dağıtım Ağı (CDN), mümkün olan en az gecikmeyle statik içerik sunan coğrafi olarak dağıtılmış sunucu grubudur. CDN’ler web performansı için anahtar özelliktir. Ancak tüm CDN’ler her zaman yüksek performans seviyesini en iyi şekilde koruyamazlar. Hizmet dışı kalabilir, gecikme süreleri kötüleşebilir veya başka sorunlarla karşılaşabilirler. Çoklu CDN mimarisi ile istikrarlı bir yüksek performans seviyesine ve %100 çalışma süresine sahip olabilirsiniz.

Çoğu web sitesi, tek bir sunucudan tüm dünyaya hem dinamik hem de statik içerik sunar. Bu yöntem, ziyaretçileri sınırlandırılmış web siteleri ve ziyaretçilerin sunucuya yakın olan küçük coğrafi bölgelerden geldiğinde hala yararlı olabilir.

Ancak, dünyanın her yerinden ziyaretçileri hedefliyorsanız, bu yöntem sunucuya olan uzaklık nedeniyle yüksek gecikmeyle karşılaşmaya başlar.

Ayrıca, web sitenizin çok sayıda ziyaretçisi varsa, sunucudan statik içerik sunmak performans sorunlarına ve hatalara neden olabilir.

CDN’nin sunucularınızı nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için. ‘ Sunucu Performasında CDN Etkisi’ isimli makeleyi okuyabilirsiniz.

Standart İçerik Dağıtım Ağı

CDN, içeriği düşük gecikmeyle sunmak için bu içeriği ziyaretçilere yakın sunucularda önbellekte saklayan sunucular ağıdır. CDN sağlayıcıları, ziyaretçiye daha yakın olması için birçok önbellek sunucusunu yönetir. Bu şekilde görüntüler, javascript ve CSS dosyaları gibi içerikler, ziyaretçi ve önbellek sunucusu arasındaki düşük mesafe nedeniyle daha hızlı teslim edilir.

Çoklu İçerik Dağıtım Ağı

Çoklu CDN, 2 veya daha fazla CDN şebekesinin birleşimidir. image4io, içeriği daha verimli ve daha sağlam mimariyle sunmak için çoklu CDN stratejisini kullanır.

Çoklu CDN’nin Faydaları

Sağlamlık

Multi CDN mimarisi ile image4io, CDN’lerde %100 SLA sağlıyor. CDN’lerimizden birinde bile kesinti yaşansa, trafik başka bir ağa yönlendiriliyor. Bu sayede müşterimiz kesintisiz bir hizmete sahip olacaktır.

Coğrafi Kapsam

CDN sağlayıcılarının coğrafi kapsamı genellikle değişir. Bazıları diğerlerine göre bir bölgede daha iyi bir varlığa sahiptir. Hatta CDN sağlayıcılarının bazı bölgelerde hiç önbellek sunucusu yoktur. Çoklu CDN stratejisi, farklı bölgelerdeki varlıklarına göre birden fazla CDN sağlayıcısı kullanarak tüm dünyayı daha iyi bir performans ile kapsamamızı sağlar.

Düşük Gecikme ve Daha Yüksek Performans

image4io, daha düşük gecikmeyle içerik sunmak için Çoklu CDN mimarisini kullanır. Farklı bölgelerden gelen CDN sağlayıcılarını sürekli test ediyoruz. Test sonuçlarına göre trafiği bu bölgeden en iyi performansı gösteren CDN’e yönlendiriyoruz.

Yük Dengeleme

Bazı önbellek sunucusu, en yoğun trafik saatlerinde zorluk çekebilir. Bu yoğun trafiği farklı önbellek sunucularına dağıtıyoruz. Böylece düşük performans sorunlarını önlüyoruz.

Sonuç

image4io’nun yönetilen Çoklu CDN mimarisi ile müşterilerimiz %100 çalışma süresi ve daha iyi performansa sahiptir.

Kaynaklar:

  • Resimlerde kullanılan simgeler flaticon.com’dan alınmıştır.

Originally published at https://image4.io on June 9, 2019.

--

--

İren Saltalı
image4io

MSc. Computer Engineer ( @itu1773 -DHO). CTO of @wopehq , co-organizer in @serverlesstr , Community Builder of @awscloud