Mesele sürecine nasıl başvurmalısınız? — 2. bölüm

Geçtiğimiz Perşembe günü başvuru sürecinizde yardımcı olacak bilgileri şu yazıda paylaşmıştık. İnsan odaklı tasarımın ilk adımı Keşfet sürecide yapmanız gerekenleri anlatan rehberi ve 25 Şubat Anla & Keşfet etkinliğinden video içeriklerini erişiminize açmıştık.

25 Şubat Anla ve Keşfet
Cumartesi günü imece mesele sürecine dahil olmaya karar vermiş bir arkadaşımızdan şöyle bir email aldık:

Bu emailden hareketle aynı soru işaretleri olabilecek farklı insanlar olabileceğini düşündük ve emailde verdiğimiz cevabı medium’a da taşımak istedik :) İnsan odaklı tasarım rehberi ve videolar başvurunuzu kolaylaştırmak için hazırlandı. İnsan odaklı tasarım rehberinde yer alan çalışma kağıtlarını; saha araştırmanızı planlamanız ve topladığınız verileri bir şablona oturtabilmeniz için yönlendirici olarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz. O kağıtları doldurup bize iletmeniz gibi bir beklentimiz yok. Ancak! Katılımınız onaylanır ve mesele sürecine dahil olursanız; 25 -26 Mart etkinliğinde çalışma kağıtlarınız fikir üretme aşamasında hepimize çok yardımcı olacak.

Peki biz, yaptığınız saha araştırmanıza dair nasıl bilgi edineceğiz?

Başvuru formundan! Her bir mesele sayfasında yer alan “katıl” butonuna tıklayarak başvuru formuna ulaşabilirsiniz, isterseniz şu bağlantıya da tıklayabilirsiniz :)

Başvuru formunun son 5 sorusu saha araştırmanıza yönelik. Bir diğer beklentimiz bildiğiniz üzere “imece’ye neden katılmak istiyorum/uz?” sorusuna birey ya da takım olarak 2 dakikalık videoda verdiğiniz cevap. Bu noktada da, başvuru formunuza videonun Youtube ya da Vimeo linkini eklemek yeterli.

Bu ve buna benzer sorularınız olabilir. Biz başvuru hazırlığınızı desteklemek adına sorularınızı cevaplandırmak için buradayız.

imece’ye Sorular Webinar 1 — Son başvuruya 10 Gün

Bu sebeple Buğra ve Mert yarın (6 Mart Pazartesi) 18:30'da sorularınızı webinar’da yanıtlayacak. İlk olarak problemi tanımlamak için saha araştırması ile proje (ürün/hizmet) test etmek için saha araştırması arasındaki farkı paylaşacak. imece ilk başvuruda fikir ve projelerinizle değil; tespit ettiğiniz ve üzerine saha araştırması yaptığınız problem ile ve sizinle (birey ya da takım) ilgileniyor. Dolayısıyla, örneğin;

Öğretmenler ve öğrenciler arasındaki iletişimi kolaylaştıran ürünümüzle ilgili şu olumlu dönüşleri aldık, şu fonksiyonu kullancılar tarafından çok beğenildi

gibi projenizi test ettiğiniz saha araştırması sonuçlarını değil;

Öğrenci ve öğretmen arasındaki iletişimin öğrencinin bilişsel becerilerinin gelişiminde kritik olduğunu gözlemledik. Bu iletişimin özellikle 10 -12 yaş arası çocuklar için önemli olduğunu düşündüğümüz için şu röportajları gerçekleştirdik ve şu verileri topladık

gibi problemi tespit ettiğiniz saha araştırması sonuçlarını bizimle paylaşmalısınız.

Daha detaylı anlatımı yarın Buğra ve Mert yapacak; siz de aklınızda olan soruları bu yazının altında paylaşmaya başlayabilirsiniz; yarınki webinar’a ön hazırlık olur :)

imece mesele sürecine seçilecek olan 12 takımdan biri olmak için son 10 gün. Eksiksiz bir başvuru formu için webinara katılmayı ihmal etmeyin.

Webinar’a dahil olmak için ise: zoom linki