Mesele sürecine nasıl başvurmalısınız?

insan odaklı tasarım yönteminin ilk adımındayız: keşfet!

Bildiğiniz üzere 25 Şubat Cumartesi günü Anla ve Keşfet etkinliğimizde mesele sürecine başvurmayı planlayan bireyleri ve takımları ATÖLYE’de ağırladık. 15 Mart’a kadar süren başvuru sürecinde birey ve takımlardan neler bekliyoruz; seçilen takımlarla nasıl ilerleyeceğiz yoğun bir program ile ele aldık. Girişimleri, yaklaşımları ve meselelere dair tecrübeleriyle yeni projeler geliştirecek kişilere ilham olmak için gelen birbirinden değerli konuşmacıları dinledik.

O günkü etkinliğin videoları ve insan odaklı tasarım yöntemi rehberi imece mesele sürecine başvuracak herkesin erişimine açıldı. Bu noktada bazı yönlendirmeler ile takibinizi kolaylaştırmak istiyorum. Tüm videolara şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Peki hangi videolar özellikle başvurunuzda yardımcı olacak?

Birincisi “imece’nin kapsamı nedir? Eğitim meselelerine çözüm üretmek için 15 Mart’a kadar süren başvuru süreci ve sonrasında takımları neler bekliyor?” sorularına cevap bulacağınız şu video.

İkincisi, insan odaklı tasarım yönteminin adımlarına dair fikir edineceğiniz şu video.

Bu içerik, insan odaklı tasarım yöntemine dayanan imece mesele sürecine dair bilgi edinebilmeniz için önemli. Süreç boyunca Keşfet, Yorumla, Fikir Üret, Test Et, Geliştir adımlarını takip edeceğiz. 15 Mart’a kadarki başvuru aşaması da Keşfet adımını kapsıyor. Bu aşamada birey ve takımlardan çözüm geliştirmek istedikleri alana/soruna dair saha araştırması yapmalarını ve başvurularına bu verileri eklemelerini bekliyoruz. “Saha araştırması nasıl yapılır?” sorunuza da Keşfet adımının detaylandırıldığı şu video cevap olacak. Son olarak o günkü katılımcılardan sorularını aldığımız şu video aklınızdaki diğer sorulara cevap olabilir.

İnsan odaklı tasarım rehberi de saha araştırması esnasında ihtiyacınız olan yönlendirme ve destekleyici araçları içeriyor. Rehberi de şu bağlantıdan indirebilirsiniz. imece başvurusunda ürün/hizmet fikirlerini değil; çözümü için ürün/hizmet geliştirmek istediğiniz mesele ve takımınızla ilgileniyoruz. Bu sebeple doğru ürün ve hizmetleri geliştirebilmek adına alana dair araştırma yapmış olmanız gerekiyor.

Videolar ve rehberin yanı sıra başvuru sürecinizi desteklemek /kolaylaştırmak için başka bir imkanla daha karşınıza geliyoruz :) 6, 10, 13 Mart saat 18:00'de sorularınızı imece ekibi olarak webinar marifetiyle cevaplandıracağız :) Bu konuyla ilgili detaylar da bir sonraki yazımızda.

Çok güzel başvuruların geleceğine inanıyoruz ve heyecanla bekliyoruz!