ANNUIT CŒPTIS

Або зі Старим Новим Роком, православні 😎

Звичайно, логічніше було б винести до заголовку нижній девіз зворотньої сторони Великої печатки Сполучених Штатів: «Новий порядок віків*», але мені більше імпонує: «Воно прихиљне до наших починањ*»

Отже насправді я хочу розказати про число 13, яке виявилось не таким вже негативним, як зараз про прийнято думати. Хоча так, трохи негатива в ньому є, наприклад під цим номером знаходиться карта Смерть в Таро, що саме по собі вже виглядає страшно :-)
Але знову ж таки — відносно, бо як і всі знаки в Таро, це Архетип.

Вихід, природній кінець якоїсь фази (наприклад дитинства), звільнення для чогось нового, уявна смерть та її страх. Ось основні його значення.

Найцікавіше, що все перераховане стосується і цього дивного православного свята. Здавалось би, чого б це по другому колу святкувати то й же Новий Рік, який святкували 13 днів тому. Звичайно це тому, що змінився календар, але вийшло якось цікаво, хоч і ненавмисно.

Хайо Банцхаф в своїй книжці «Математика і душа» пояснюючи це число пише таке:

Коли ми уявляємо 12 в зодіакові, в річному циклі та в колі учнів Христа у вигляді колеса з 12 спицями. Тоді 13 — це втулка, значуща і обʼєднувальна точка в центрі, котру займає Христос. Якщо ця точка буде сприйнята і уважно розглянута, то стане символом трансформації котра через жертву одного дає можливість спасіння всього сущого.
Для цього треба погляд в центр і усвідомлена зустріч зі смертю. В більшості випадків ми відвертаємось від смерті та уникаємо її, тому число 13 стало символом незваного гостя. Ми відводимо погляд та не дивимось далі, в центр кола. І тоді число втрачає свої обʼєднувальні та спасальні сили, центр руйнується розбиваючись тисячею скалок (образно кажучи — як голограма), як найвищою мірою несприятливе «тринадцяте місце», на яке суспільство розміщує всіх нещасливих, відкинутих, невдах. Безумовно, останні, таким чином, приносять недобровільну жертву заради всіх, але це навряд чи зрозуміло їм самим або суспільству, не кажучи вже про те, щоб бути оціненим гідно.

Знаю, дуже дивний уривок, сам перечитав пару раз, коли, тиждень тому, випадково на нього натрапив. Але що мене приваблює в ньому, це паралелі з «Сніговою королевою» Андерсена де тролљ виготовляє дзеркало, в якому все виглядає огидним і вивернутим навиворіт і яке успішно розбивають його посіпаки в марному штурмі Небес. А також з платонівською печерою та розбиттям судин в луріанській каббалі.


Додамо трохи статистики, але без табличок ;-)

  • Добуток цифр цього числа — 3
  • Сьоме число послідовності Фібоначчі
  • В скандинавській міфології бог Локі — був 13-м
  • Майа вважали число священним та дуже благоприємним. Місячний календар мав 13 місяців і зодіакальний знак.
  • Каббала говорить про тринадцять небесних фонтанів, тринадцяти воротах милосердя та тринадцяти ріках баљзаму, що можна знайти у раю.
  • Бар-міцву, обряд відсікання крайньої плоті, хлопчики проходять у тринадцятирічному віці.
One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.