Як розкрутити сайт: 5 стовпів просування онлайн (Уривки)
Зробити гарний і корисний сайт — добра частина справи. Однак важливо також, щоб про ваш сайт дізнавалися і знаходили його.
В цій статті я оповім як розкрутити сайт, а саме про 5 засадничих практик інтернет-маркетингу (і не тільки) — тих стовпів просування сайтів онлайн, які стало допомагатимуть вам доносити ваші ідеї й пропозиції світові через інтернет.
ЗМІСТ (переходить на повну версію статті на Artemis.in.ua)
- SEO — Пошукова Оптимізація
- SMM — Маркетинг у Соцмережах
- Контент маркетинг
- Контекстна реклама
- Відео маркетинг
- Бонус
1. SEO (Пошукова оптимізація)
Пошукова оптимізація — це основа основ, коли треба розкрутити сайт. Найбільш вигідна коли йдеться про вкладені кошті, і найефективніша коли йдеться про отриманий результат.
Явний мінус SEO — часто результату треба чекати значний час. Хоча коли дивитися глобально, то й це зворотній бік плюса, бо як довго чекаєте результату, не менш довго він гратиме на вас. Що казати — сайти видаються в пошуку Ґуґла роками.
Що треба знати, аби почати розкручувати сайт, оптимізовуючи для пошукових систем?
Перш за все, класичне SEO ділиться на внутрішню оптимізацію та зовнішню.
Внутрішня пошукова оптимізація
Внутрішня — це все, що робиться в межах вашого сайту. І внутрішнє SEO означає не лише створити добру структуру, вбезпечити користувачів, зробити сторінки якомога швидшими.
Важливо додати й регулярно додавати якісний вміст, аби гостям сайту хотілося якнайдовше лишатися на сторінках вашого веб-ресурсу (про це докладніше в Оптимізації вмісту сторінки нижче). Ґуґл пильно спостерігає, наскільки користувачі охочі відвідувати ваш сайт, читати ваші статті, лазити по сторінках.
Кілька напрямків внутрішнього SEO:
- наскрізна структура — всі сторінки мають перелінковуватися (так пошукові боти взагалі знаходять сторінки — переходять по гіперпосиланнях — тож допоможіть їм знаходити ваші на вашому сайті)
- у внутрішніх посиланнях мають бути змістовні тіла посилань
- зручна й інтуїтивно зрозуміла навігація (меню нагорі й насподі, HTML карта сайту)
- безпекові заходи (як то SSL-сертифікат, https, безпечні заголовки тощо)
- мобільна оптимізація (респонсивний дизайн, AMP) — пошук Ґуґла вже давно mobile-first, тобто в першу чергу зважає на мобільну версію сайту і сторінки
- швидкість сторінок (менше свистунців на Джаваскріпті, картинки по можливості <100КБ) — перевірити можна тут PageSpeed Insights — ясна річ, що швидше, то краще
- оптимізація медіа (людські описи і назви, ALTи)
- розмітка структурованих даних (Schema.org, OpenGraph) — якщо ви щасливий власник Вордпрес-сайту, то є притомні плаґіни, які подбають про ці речі без потреби кодити (наприклад, Yoast SEO повністю опікується OpenGraph)
- інтеґрувати з основними інструментами SEO: Google Search Console, Google Analytics, Bing Webmaster Tools
- створити й додати XML-мапи сайту до пошукових консолей Ґуґла та Бінґу (як? розкажу трохи пізніше)
- якісний вміст (оригінальний, цікавий, інтерактивний, корисний гостям вашого сайту — що утримує якнайдовше)
Власне, якісний вміст і комфорт користувача — один з трьох головних факторів, на які зважає Ґуґл, коли ранжує пошукові результати. І це все сфера внутрішньої оптимізації. А що ж третє?
Зовнішня пошукова оптимізація
Зовнішня пошукова оптимізація по суті застановлюється на одному напрямку — ланкобудуванні, що означає вибудовувати мережу вхідних посилань з авторитетних сайтів, бажано в вашій галузі. Такі посилання враховуються Ґуґлом та іншими пошуковиками як така собі рекомендація. Оці рекомендації — і є головний фактор ранжування (згідно дослідження Moz).
А здобути ці рекомендації — і є значна частина роботи SEO-спеціаліста.
(Так, це ми робимо поза межами нашого сайту, тому й зовнішня.)
Кілька ідей для якісного ланкобудування:
- створювати контент, який інші захочуть поширити на своїх сайтах, наприклад:
- інфографіки та інші візуальні матеріали
- оригінальні дослідження
- писати гостьові статті на дотичні і авторитетні сайти
- дотичні форуми — бути членом спільноти й природньо згадувати про свій ресурс, де доречно
- якісні веб-каталоги (особливо працює для сайтів компаній) — наприклад, Curlie.org
- деякі соцмережі дають вислідні посилання — наприклад, Пінтерест і Редіт (див. повну версію)
- питомі вхідні посилання з тіла зовнішньої сторінки (з-посеред смислового тексту) — цінніші — див. природні посилання
- бажано, щоб тіло кожного вхідного посилання було змістовним і містило ключовик або частину ключовика — але сам текст треба варіювати, інакше Ґуґл може оштрафувати за лінковий спам
- зберігайте приблизну таку пропорцію в цільових сторінках: 20% головна сторінка, 80% сторінки з контентом — якщо на головну сторінку посилатимуться замало, Ґуґл може сприйняти це як сигнал ланкоспаму
Важливий факт: ліпше 10 посилань з різних сайтів (доменів), ніж 10 посилань з одного й того ж сайту. Тобто — старайтеся здобувати вхідні посилання з щораз нового ресурсу.
Закупляти вислідні вхідні посилання Ґуґл забороняє і штрафуватиме за це, понижаючи ваш сайт у видачі пошуку.
Інші важливі види SEO
Одначе поділ пошукової оптимізації на зовнішню і внутрішню — доволі загальний. Є й інші аспекти SEO, які виокремилися в осібні напрямки.
І про які варто зазначити окремо.
Місцева пошукова оптимізація
Опріч стоїть місцеве SEO, чи то пак пошукова оптимізація по регіонах. Тут ідеться про те, аби подати Ґуґлу правильні сигнали про ваш бізнес. Тоді Ґуґл радо показуватиме його людям, котрі потребуть вашого продукту чи сервісу в вашій місцевості.
Для місцевої оптимізації дуже важить впізнаваність вашого бренду, тож не забувайте обслуговувати клієнтів добре. 🙂 Задоволені клієнти пишуть добрі відгуки — і Ґуґл це враховує.
Кілька базових кроків місцевої оптимізації:
- створити представництво (або представництва, якщо офісів кілька) компанії в Google My Business і Bing Places (якщо хочете передавати дані ФСБ напряму — то і в Яндекс.Бізнесі)
- започаткувати й вести сторінки компанії в соціальних мережах
- додати контактну інформацію (адресу, номер телефону, посилання на соцмережі, месенджери) про вашу компанію на окрему сторінку сайту та в підвал/спід сайту (він же footer)
- додати профіль компанії до бізнес-каталогів, особливо місцевих (напр. List.in.ua)
Важливо також розуміти, що ваша компанія, її сайт, не зможе ранжуватися за локальними пошуковими запитами інших місцевостей — себто не там, де ви базуєтеся. На те воно й місцеве!
Оптимізація вмісту сторінки (On-Page SEO)
В принципі, це частина внутрішнього SEO. Але оптимізацію вмісту сторінки виділяють осібно — робота-бо не загалом по сайту, а по кожній окремій сторінці.
Що треба знати?
Перш за все — Ґуґл любить довгі, експертні статті, які глибоко занурюються в тему. Дослідження Беклінко показує, що топовий вміст має в середньому 1890 слів. (Власне, подивіться на статтю, що читаєте в цю мить. Вона — хороший приклад.)
А до того додається ще багато дрібних деталей, які в сумі дають значний SEO-ефект.
Чекліст оптимізації вмісту сторінки:
- теґи заголовка і підзаголовків: H1, H2, H3 тощо (пам’ятайте — H1, заголовок — лише один на сторінку)
- ключові слова в тексті (зокрема в заголовку — доконечно — й бажано в кількох підзаголовках)
- ключові слова в перших 100 словах
- ключові слова в мета-тексті (мета-назва, мета-опис)
- ключовик або його частина в URL-адресі сторінки
- бодай одне зображення
- ALT та інша оптимізація зображень
- вихідні посилання — вислідні на авторитетні сайти вашої галузі, невислідні на недотичні й підозрілі (або в чиїй авториттності ви не певні)
- внутрішні посилання в тілі сторінки (основному тексті)
- читабельний текст, який захоплює відвідувача (Ґуґлу важить час, проведений користувачами на сторінці: що довше, то краще)
Загалом, для власників сайту на Вордпрес є чудовий плаґін Yoast SEO, який перевірить усе це за вас.
У подальших постах заглиблюватимуся в кожен аспект Пошукової оптимізації осібно. Підписуйтеся на розсилку емейлом!
2. SMM (маркетинг у соцмережах)
Медіум і Еніґма — Medium.com i Enigma.ua
Медіум — глобальна блоґ-платформа, з ідеєю давати якісне чтиво без нав’язливої реклами. І правда — команда Медіуму заробляє на преміум-підписках, які дають необмежений доступ до преміум-статтей. У свою чергу, заробляє не лише Медіум, а й автор преміум-статті, яку активно читають (що більше читають — то більше заробляє).
Та попри все хороше, добряче скористатися з платформи українцям не видається. Причина: там небагато українців. Так, українська спільнота Медіума зовсім невелика. Та й Медіум не поспішає розвивати неангломовний сеґмент свого сервісу.
По-друге, Медіум дає лише невислідні посилання, котрі не додають жодної пошукової вартості як вхідні.
Проте я знаю один спосіб, як Медіум може бути нам корисним. Ця блоґ-мережа — сама по собі один з найпопулярніших сайтів глобального інтернету, чудово оптимізована для пошукових систем. Запостивши статтю, яка відповідає на пошуковий запит середньої й низької конкуренції, ви майже напевне матимете цю статтю в топі пошукової видачі за дотичними запитами — навіть зі свого боку нічого не оптимізуючи!
Таким чином можна постити якісь функціональні статті, з посиланнями на ваш сайт — наприклад, якщо ви ведете блоґ про ґаджети: дайджест якісних українських блоґів з теми, серед них і ваш. Таким чином, прямої SEO-користі такий вхідний лінк не додасть, зате додасть непряму та й загальну користь вашому сайтові. Вигулькнувши в топ-позиціях Ґуґла за рахунок SEO-жирності Медіума, стаття буде популярною, а отже й сайти в тому дайджесті матимуть стабільний трафік з Ґуґла через посередництво Медіума.
Другий варіант — перепощувати статті з вашого блоґу в Медіум, який дає змогу викладати в себе неоригінальні статті з інших ресурсів, не порушуючи пошукової гармонії, позаяк зазначає теґом canonical джерело оригіналу.
Це можна зробити в розділі Stories:
Натискайте Import a story. Iмпортуйте, редагуйте, якщо треба (можна, наприклад, постити скорочену версію). Publish.
(Так, ця стаття імпортована саме у такий спосіб.)
Яка користь? Українська спільнота на Медіумі хоч і мала, та є. Є й розділ для статтей українською мовою — In Ukrainian. До речі, я туди постю деякі свої тексти — і можу засвідчити, що мої Медіумні пости отримують і внутрішній трафік з самого Медіума (дуже маленький), від користувачів, які там є як мінімум зареєстровані й з активністю в тій блоґ-мережі. (Статті отримують не лише трафік, а й навіть аплодисменти — такий різновид вподобайок на Медіумі.)
А щоб збільшити шанcи, що статтю побачать українці Медіума — памятайте також проставити дотичні теґи українською, зокрема теґ “Українською”. 🙂
Мій профіль на Медіумі — Артем Бебик. Підписуйтеся. 🙂
Еніґма — молода українська блоґ-платформа, українська альтернатива Медіуму, що вона дає вислідні посилання і доволі популярна серед українців.
Тут усе просто: Медіум не бажає розвивати неангломовний сеґмент платформи, то за законом вільного ринку лакуну заповнять інші підприємливі люди. І в цьому випадку я радий, що для заповнили наші.
Спільнота на Еніґмі дружня й згуртована навколо української національної ідеї. Тож якщо ви патріотична людина й поститимете там дещо корисне (особливо про політику і український соціум) — то не бачу проблеми, щоб також залишати в текстах природні посилання на ваш сайт (не зловживаючи, звісно). Плюс і для трафіку, і для SEO.
Мій профіль на Еніґмі — Артем Бебик. Підписуйтеся. 🙂