Big Brother Awards aneb Cena pro nejvlezlejší firmy

Martin Mikš
Inflow — KISK
3 min readApr 23, 2021
https://pixabay.com/cs/illustrations/velk%C3%BD-bratr-dozor-podnik%C3%A1n%C3%AD-4134505/

Existují firmy, které nás reklamami zahlcují dennodenně a snaží se nás přesvědčit, že jejich odstraňovač chloupků na palcích u nohou 5000 prostě musíme mít, což většina z nás dobře zná z internetu, televize nebo třeba rádia.

Jak soutěž vznikla
Právě kvůli vlezlým firmám a zásahům do soukromí vznikla v roce 1998 ve Velké Británii soutěž Big Brother Awards. Postupně se její popularita postarala o to, že se začala konat i v dalších zemích, vč. mezinárodních ročníků. Je nutné dodat, že od roku 1998 soutěž nabyla velkého úspěchu zejména díky revoluci v IT odvětví, kdy téměř každý člověk vlastní nějaké chytré zařízení či PC. Soutěž má v novějších a novějších ročnících hodně z čeho vybírat.

https://www.flickr.com/photos/ter-burg/5514700680

První ročník soutěže v ČR — 2005
Roku 2005 soutěž započala v České republice, kdy ji vyhrála firma Tesco, za implementování RFID čipů do zboží a údajné sledování zákazníků, nebo „bezpečnostních kamer“ v převlékací kabině. Dále je dobré dodat, že šlo o největšího „firemního slídila“, soutěž tedy mimo jiné vybírá i největšího úředního slídila, slídila mezi národy nebo dlouhodobého slídila.

Nokia jako slídil?
Dalším zajímavým slídilem je firma Nokia, a to její výhra v roce 2009.
Společnost Nokia byla v roce 2009 vítězem kvůli snaze sledovat e-maily svých zaměstnanců. Ačkoliv jde v dnešní době o téměř běžnou praxi v korporátních firmách, v roce 2009 to tak úplně běžné nebylo. Například ve Finsku firmy v roce 2009 vedli dost dlouho spory se svými zaměstnanci, až nakonec musela rozhodnout vláda, zdali tuto možnost zaměstnavatelům firem legalizuje.

Z hlediska práva zaměstnavatele je správné nahlížet na firemní informace jako na svůj majetek. Z druhého etického hlediska by na to zaměstnavatel neměl mít právo. Tyto nekonečné boje vedou právě dvě skupiny lidí. Jedna se bojí, že by jejich e-mail mohl být zneužit ku prospěch osobních zájmů zaměstnance, či úniku informací. Druhá skupina se brání z hlediska morálního. Nakonec Finský parlament firmám tuto možnost dal, otázka však je, zda se v budoucnu bude toto téma opět řešit.

Dalším vítězem byl například generální ředitel Sazka Aleš Husák, který si za svůj návrh, aby měly hrací automaty čtečky občanských průkazů, odnesl cenu Výrok Velkého bratra.
Zhruba o 10 let později nápad vešel v platnost zákona, za účelem regulaci hráčů, jenž jsou například v insolvenci. Jediný rozdíl byl v tom, že hrací automaty nečtou občanku, ale hráčskou kartu, spárovanou k občanskému průkazu.

LG a šmírování přes TV
Dalším zajímavým vítězem je firma LG, která roku 2014 vyráběla i televize.
Televize LG posílaly do společnosti data o prohlížení, což by nebyl až takový problém, když pomineme, že šlo i o data z USB flash disků, kde mohly být osobní videa uživatelů, televize ale i přes zablokování funkce posílání dat v nastavení data odesílaly. Po publikování dat v médiích společnost LG přislíbila, že problém napraví, a že jde pouze o softwarovou závadu. Podobných “omylem vypuštěných softwarových chyb” můžeme v hojné míře pozorovat i v dnešní době.

Letošní vítěz
Za rok 2020 bylo hlasování trochu netradiční, a to především kvůli pandemii. Tato situace měla na vyhlášení jak negativní, tak i pozitivní vliv.
Pozitivní vliv měla v tom, že chaos který v republice nastal, dal vyjasnění mnoha situacím, hodné na nominaci. Dlouhodobým slídilem v ČR se stalo Ministerstvo zdravotnictví, kde hygienici dostali přístup k lokalizačním údajům od nestátních firem operátorů. Dále šlo o předávání osobních údajů lidí v karanténě Policii ČR. Na jednu stranu se jednalo o gesto, které by se dalo přirovnat k chování minulého režimu, nicméně se dá na situaci pohlížet i jako na spravedlnost, byť porušovala osobní údaje.

Firemním slídilem se pak stala Česká firma Cogniware a jejich systém Cogniware Insights, který je natolik komplexní, že umí rozpoznávat hlas a přiřadit ho konkrétní osobě, rozpoznat obličej — věk či emoci ve tváři. Využití bylo určeno bezpečnostním složkám, nicméně systém byl distribuován do východních zemí, kde mohlo dojít ke zneužití ve prospěch potlačování lidských práv.

Další vítěze si můžete prohlédnout na stránkách Big Brother Awards: https://bigbrotherawards.cz/

--

--

Martin Mikš
Inflow — KISK
0 Followers
Editor for

Student of bachelor degree in Information and librarian science on FF MUNI, IT admin in STAREZ — SPORT, a.s. Company , 25 yo.