Děti a Online, děti a my

Adél Zrníková
Inflow — KISK
4 min readMay 18, 2021

V pátek 16. 4. se konala celodenní online konference na téma BEZPEČÍ NA SÍTI: Tvořme jej společně, která probíhala pod záštitou spolku Konsent. Jak už název napovídá, konference byla věnována tomu, jak se děti pohybují na sociálních sítích, jak s nimi rodiče komunikují o využívaných platformách a také, jak tvořit bezpečné prostředí nejen pro děti, ale i pro nás. Konference probíhala od 9:30 až do 17:10.

Program konference

V následujícím článku bych se ráda věnovala workshopu Digikoalice na téma efektivní kyberprevence, jehož hosty jsou:

Veronika Kynclová z organizace Jules & Jim, Helen Holečková (NPI ČR) a Petr Naske (PPUČ a JŠI).

Co se daří v kyberprevenci? Děti už většinou ví, nebo alespoň tuší, co by se na sítích nemělo dělat a jaké nebezpečí by je mohlo potkat. Také mají přístup k širokému výběru informačních zdrojů a programů na téma kyberbezpečnost.

Co je tedy problém efektivní kyberprevence? Spousta lidí vnímá online prostor jako rizikový a snaží se zabránit rizikovému chování, či oddálit kontakt s ním. Ve skutečnosti může být online prostor pro dítě velice přínosným, pokud si na něm bude například procvičovat slovíčka do anglického jazyka, nebo překládat esej. Ideálem kyberprevence tedy není zamezení kontaktu s online prostředím, ale učení dětí i dospělých čerpat přínosy z tohoto prostředí bez větších rizik, která by je zde mohla potkat.

K čemu může vést upozorňování na rizika? Tedy pohyb v online prostředí doprovázen emocí strachu? Jednak může vést k restrikcím, kdy rodiče, či učitelé chtějí předejít špatné zkušenosti u dítěte v online prostředí, a proto mu toto prostředí ohraničují. Za druhé pak tabuizace, která nastává, pokud se o tématu s dětmi bavíme ve strachu (paralelou může být téma „sex“).

Přílišné restrikce vedou pak k ještě větší zranitelnosti dítěte, tedy vulnerabilitě, jelikož čím víc se snažíme dítě uchránit od nebezpečí, tím menší má možnost se vůči němu stát odolné a učit se, jak s takovým nebezpečím zacházet. Tabuizace může pak volně přejít do izolace, jelikož dítě od rodičů/učitele již slyšelo, že se to nesmí, že je to špatně (např. posílání svého nahého portrétu). Ví, že udělalo něco špatného a bojí se říct si pomoc.

Co lze udělat pro efektivní kyberprevenci? V první řadě by aktéři měli pracovat na svém vlastním postoji k online prostředí. Je důležité, abychom abychom děti vzdělávali objektivně, zlatou střední cestou, i když máme k Onlinu vyloženě negativní postoj doprovázený špatnými zkušenostmi nebo o tom mluvit nechceme, protože tomu nerozumíme. Další věcí je, že pokud online světu stoprocentně nerozumíme, vždy se dají najít paralely s reálným světem, ve kterém si s určitými situacemi umíme poradit. Tím chci říct, že vždy můžeme dítěti poskytnout oporu, i když si myslíme, že ne. Poslední věcí je spolupráce aktérů, tedy spolupráce mezi rodiči, učiteli a vychovateli, jelikož pokud se tito lidé neshodnou na jednom pokud jde o přístup k technologiím (např. věk, pravidla, atd.), je to špatně hlavně pro dítě.

Jaké jsou 4 základní role dospělých vůči dětem ve vztahu k online prostředí?

Spící vrátný: Rodič, který pořídí dítěti technologii a nezajímá se o to, co se dál děje. Nemá zájem o činnost dětí v Onlinu.

Policajt: Má restriktivní přístup, zakazuje, kontroluje a za nedodržení dává sankce.

Detektiv: Průběžně si s dětmi o online světě nepovídá. Při podezření prohledává historii zařízení většinou bez vědomí dítěte.

Průvodce: Provádí, naslouchá a učí děti se zařízením. Zosobňuje jim online svět. Průvodce je role, ke které se chceme dopracovat ve vztahu k dítěti a používání technologií.

Na závěr bych chtěla zmínit, že je u dětí důležité si uvědomit, zda zastávají roli konzumenta, nebo tvůrce. Pokud kvůli Onlinu zanedbávají základní denní činnosti (např. spánek, přímý kontakt s lidmi, koníčky), pak jsou v roli konzumenta a rodič by měl zasáhnout. Pokud však stihnou během dne všechny povinnosti a využívají online pro tvůrčí činnosti, učení anebo prostě jen potřebují na chvíli odreagování, není na tom nic špatného.

Přikládám zajímavé odkazy:

Odkaz přímo na workshop Digikoalice i s navazující diskusí: https://www.youtube.com/watch?v=lDlaHZAcvTQ

Záznam debaty Bezpečí na síti a jak o něm vzdělávat:

https://youtu.be/OwP04epmCIQ

Záznamy prezentací projektů mladých lidí v peer programu Power!

https://youtube.com/playlist?list=PLEbLPz32vyX_L72CuPBP41t3GPWVimOsY

V případě zájmu o workshop Power! prevence kybernásilí pro SŠ a ZŠ

nás oslovte na https://konsent.cz/power/

V případě zájmu o workshop pro rodiče Jak mluvit s dětmi o kybernásilí se přihlašte nezávazně vyplněním formuláře na našem webu https://konsent.cz/rodice/

--

--