Dubnové online KISKfórum

David Bocián
Inflow — KISK
3 min readMay 25, 2021

Dubnové online KISKfórum se poprvé konalo v jiném prostředí než na platformě MS Teams, kde setkání probíhala od začátku koronavirové pandemie. Jednalo se o virtuální místnosti, které byly designovány tak, jako místnosti reálné. Mohli jste například být v „Silent zone“, kde jste si mohli odpočinout, nikoho jste neslyšeli a nikdo neslyšel vás. Když jste měli zájem komunikovat, mohli jste se přesunout k baru, nebo k jakémukoliv stolu, kde jste si mohli s ostatními účastníky popovídat. Místnosti byly velice dobře designované, obsahovaly například virtuální kulečník, nebo gauč. Dle mého názoru se skvěle vydařilo nasimulovat reálné prostředí a setkání.

Setkání započalo přesouváním účastníků po mapě místností, až se nakonec téměř všichni sešli u jednoho stolu, kde proběhlo zahájení a krátké povídání mezi účastníky. Nejprve se část účastníků představila. Žhavým tématem úvodní konverzace byl Erasmus.

Program pokračoval první přednáškou, kterou vedl Adam Melničák na téma „Digitální platformy a život v komunitě“. Název znázorňuje komunitu mezi studenty, kteří si navzájem zpestřují a zpříjemňují studium na KISKu, propojují se a radí se spolu při plavbě studiem. Názornou ukázku tohoto tématu je právě KISKfórum v novém kabátě, které popisujeme.

Další přednášku měla na starosti absolventka KISKu Mária Šviriková na téma „RedHat — dizajnová stáž, alebo čo mi KISK dal“. Slečna Šviriková začala svou přednášku promluvou o své stáži a propojení se studiem. Popisovala náplň stáže, práci s různými systémy a softwary a také spolupráci s ostatními. Jako přínos ze strany KISKu vnímá zejména tvorbu svého portfolia, do kterého se hodí projekty z průběhu studia a také designové myšlení.

Ve třetí přednášce se slova ujal Tomáš Staudek, který se zúčastnil této akce již podruhé, ale poprvé v distanční podobě. Zaměřil se na téma počítačového umění. Pan doktor Staudek nejprve představoval obsah svého dvousemestrového předmětu, který nese název Artgorithms. Studenti mají uzamčené přednášky, řešením kvízů si odemknou přednášku další, a tak se kontroluje jejich postupné vzdělávání. Pro komunikaci mají studenti předmětu připravenou nástěnku, která připomíná sociální síť. Studenti plní úkoly a odevzdávají grafické výtvory, pan doktor také představil program, který pomocí matematických formulí tyto grafická díla tvoří.

Po krátké pětiminutové přednášce si vzal slovo pan doktor Černý, kterého dobře známe, jelikož je vyučujícím na KISKu a představil téma Nové edTechové knihy na KISKu. Mluvil o vzniku dvou knih během pandemie, které by měly mít přínos pro studenty, první kniha vznikla ze splněných úkolů a druhá vznikla jako skripta, ne však pro přednášky, ale pro cvičení.

Druhý blok pokračoval přednáškou Barbory Kolaříkové, která představila společnost Czechitas a jak to chodí na jejich produktovém oddělení. Tato společnost se v poslední době velice rozvijí a získává ocenění, v online prostředí se jejich rozvoj nepozastavil, ale využili ho k rozšíření do dalších oblastí. Czechitas pořádají kurzy a workshopy, snaží se tvořit konkurenci v IT prostředí a pomáhají účastníkům kurzů s uplatněním. Kurzy nabízí spoustu dovedností do vašeho portfolia. Jejich cílem je stát se do roku 2022 nejlepším kurzem v této oblasti, vytvořit e-learningovou platformu a microlearning „czechitas.online“.

Zajímavostí je, že tým Czechitas se skládá pouze z žen.

Závěrečná přednáška druhého bloku, a také celého dnešního programu se věnovala tématu „World of Warcraft jako sociální prostředí“, kterou připravila dvojice Iva Stašková a Tomáš Hlobil. Prezentující nejprve představili hru a popisovali, proč ji mají rádi a jak souvisí se sociálním prostředím. Sociální aspekt vidí v poznávání lidí ze zahraničí a jejich kultury, jelikož je tato hra celosvětový fenomén. Více jak polovina spoluhráčů přednášejících v této hře věnuje hraní více jak 6 hodin denně, což je například pro mě opravdu nepředstavitelné. Mluvili také o navazování vztahů, pomocí této hry.

Tímto dubnové KISKfórum skončilo, ale organizátoři nechali prostor těm, kteří ještě chtěli zůstat a po skončení si mohli povídat.

Celý program se vydařil a přednášky byly velice zajímavé. Organizátorům se také skvěle povedlo atmosféru co nejvíce přiblížit reálnému setkání. Přesun z MS Teams na tuto platformu, kde se můžete pohybovat po místnosti, je určitě krok vpřed.

--

--