Letní škola 2021

David Bocián
Inflow — KISK
3 min readJul 13, 2021

V pondělí 21. června započala jubilejní desátá letní škola, která se již tradičně konala v rekreačním středisku Prudká. Pro organizátory, vyučující i studenty to byla po dlouhém období pandemie opět možnost se osobně setkat, což samozřejmě všichni uvítali a od začátku tak na letní škole panovala dobrá nálada a příjemná atmosféra.

V pondělí po příjezdu se všichni ubytovali a následně se sešli ve společné hale, kde započal pětidenní program. Program odstartoval seznamovacími hrami, které byly přínosné zejména pro studenty prvního ročníku, kteří žádné své spolužáky neznali, poznali se se studenty jak ze svého ročníku, tak z řad vyučujících i starších studentů. Po obědě pokračoval pondělní program přednáškami, které vedli vyučující KISKu, kteří byli přítomni pouze první den kurzu. Tento den završil „Barcamp“, kde studenti prezentovali své příspěvky, aby představili ostatním sebe a i to, čemu se v současné době věnují.

V úterý po snídani začal velice zajímavý program, a tím byly přednášky na téma herní design, které vedl Zdeněk Záhora a tým odborníků z FaVU. Přednášky studenti obohatily o informace, jak se hry při vývoji designují a jak se při jejich designování postupuje. Po obědě přišel na řadu workshop, kde se studenti rozdělili do tří a čtyřčlenných skupin a pokusili se vytvořit a designovat stolní hru. Závěrem tohoto workshopu byla výměna členů skupin a testování hry u ostatních týmu, což ukázalo, jak je hra pochopitelná a jak se bude hrát někomu, kdo ji nevytvořil. Výsledky byly dle přednášejících velice dobré a hry se podařily vytvořit kvalitní a hratelné. Večer se studenti mohli zapojit do programů, které si připravili ostatní studenti a přiučit se tak něčemu novému.

Středeční program odstartoval blok s názvem „Možnosti tu sou“, konkrétně přednáškou Hany Šandové, která působí v Městské knihovně v Poličce a přestavila projekt týkající se robotů, které v knihovně mají a nabízí také jejich zapůjčení, zejména dětem z méně finančně zajištěných rodin. Tyto roboty dovezla také ukázat a nabídnout k vyzkoušení. Poté přišla na řadu ukázka virtuální reality, kterou se zabývaly slečny Natálie a Aneta. Následovala přednáška Tomáše Štefka o designu a dopolední blok zakončila Anna Bromová, která přednášela o univerzálním designu a představila také svůj projekt „tiny house“. Po obědě přišly na řadu opět workshopy, kde se studenti mohli zapsat právě k tomu přednášejícímu a tématu, které je dopoledne zaujalo nejvíce. Největší zájem byl o virtuální realitu. Já osobně jsem absolvoval workshop Anny Bromové, kde jsme se zabývali jednoduchým psaní a vyzkoušeli jsme si tvořit leták o KISKu právě jednoduchým psaním a pro všechny zúčastněné to bylo velkým přínosem. Následné se sešli všechny skupiny a sdíleli mezi sebou poznatky z workshopů. Večer přišli na řadu opět studentské programy, kde si například mohli vyzkoušet virtuální realitu studenti, na které nezbylo na workshopu místo.

Ve čtvrtek na naší letní školu přijeli kolegové z ÚISKu Studií nových médií a Ústavu Pro Studium Totalitních Režimů. Věnovali se UX designu a digitálním muzeím. Studenti si také zkoušeli vytvořit návrh aplikace a její grafickou podobu. Další program byl opět v podobě studentských programů, jako byla výroba papíru nebo beerpong. Formální program byl zakončen KISK kvízem, který byl velmi povedený.

Poslední zkrácený den letní školy začal přednáškami Jolany Novotné a Barbory Atomové na téma sexualita seniorů a mezigenerační propast, kde se studenti mohli po společném úvodu připojit k jedné z přednášejících a rozebrat její téma více do hloubky. Po obědě už nastalo závěrečné zhodnocení a také odjezd.

Letošní letní škola byla velice povedená, a to zejména díky organizačnímu týmu, který všechno skvěle připravil. Po dlouhé době pandemie to bylo pro všechny studenty příjemné zpestření výuky a také skvěle strávený společný čas.

--

--