Matouš Vinš: Digitální nomádství aneb jak díky práci na dálku žít kdekoliv

Magdalena Těžká
Inflow — KISK
2 min readApr 29, 2021

Dne 8.4. přednášel v Bloku expertů Matouš Vinš, konkrétně na téma Digitálního nomádství.

Pod pojmem digitální nomádství jsem si vždy představovala někoho, kdo žije na volné noze, není na nikom závislý a může si pracovat vlastně kdykoliv se mu zlíbí. Ono tomu vlastně i tak trochu je. Samozřejmě to s sebou nese spoustu různých věcí, se kterými musí člověk počítat dopředu. Sám p. Vinš popisoval ze své vlastní zkušenosti, jak jsou vztahy komplikované, a ne vždy oběma tento životní styl vyhovuje.

Pan Vinš nám líčil, jak začínal on a v kolika letech odcestoval. Jeho první cesta byla ve Skotsku, za měsíc procestoval, převážně stopem, celé Skotsko. Jelikož si cestování zamiloval, tak to nebyla zdaleka jeho poslední cesta.

Digitální nomádství není o tom, že člověk leží celé dny na pláži na druhém konci světa a pracuje 4 hodiny denně na počítači v houpací síti. Ale je o tom, že se staneme závislý pouze sami na sobě a svému počítači, případně svému obchodnímu partnerovi na dálku, jsme tak schopni se finančně zajistit a dokonce u toho ještě cestovat.

Jak šel čas, Matouš Vinš cestoval a přemýšlel, co bude dělat. Přemýšlel, zda se bude živit jako fotograf na cestách, ale jak on sám zmiňuje, to je velmi složité povolání v dnešní době, jelikož to dělá, na dobré a vysoké úrovni, dnes kdekdo. Dále přemýšlel a zkoušel, zda by se neuchytil v Online Marketingu. Až se dostal k reklamám na Facebooku a odcestoval na Srí Lanku, kde si sám zjistil, že by mohl jeho příjem být vyšší než výdej. Začal proto a pracovat na farmě, kde mu na oplátku bylo poskytnuto bydlení zdarma. Pracoval pár hodin denně, poté míval volné odpoledne, kdy mohl cestovat, prozkoumávat okolí a pracovat pro partnery na Facebooku.

Na Srí Lance se Matouš Vinš seznámil s Petrem Novákem. Začal pro něj pracovat, poté se z nich stali přátelé, a dokonce spolu začali psát knihu, která nese název Travel Bible. Kniha vyšla v roce 2015, slouží jako pomoc pro ty, kteří by si přáli žít na volné noze, ale sami nevědí moc jak vůbec začít.

Poté se Matouš Vinš začal více pohybovat v médiích, lidé se mu ozývali, nabízeli mu spolupráci a chtěli od něj pomoci.

Ke konci přednášky nám Matouš Vinš předal nějaké tipy, díky kterým bychom se i my sami mohli stát digitálními nomády. Jedním z nich je podle něj začít, vědět v čem jsme dobří a v čem vynikáme.

Musíme být otevřeni vždy jakémukoli místu na světě, kam bychom byli schopni vyjet a nějakou dobu tam bydlet. Jako jedním z neposledních důležitých tipů je to, abychom se učili od těch nejlepších, kteří už jsou dále a jsou schopni nám předat sami nějaké užitečné rady.

Na tuto přednášku jsem se opravdu velmi těšila a naplnila má očekávání.

--

--