Paradox — Co můžou umělci udělat pro umělou inteligenci?

Adél Zrníková
Inflow — KISK
5 min readMar 24, 2021

V pátek 12. 3. 2021 se konal Live stream na Facebooku, který pojednával o umělé inteligenci a jejím soužití s uměním.

Mezi hosty patřili Lenka Hámošová, Dita Malečková a Daniel Sýkora.

Lenka Hámošová vystudovala design na Institutu Sandberg v Holandsku. Ve své umělecké praxi aplikuje spekulativní přístup při řešení etických problémů spojených s používáním nejnovějším technologií. Je doktorandkou na pražské FAMU, kde se věnuje otázce využití kreativního potenciálu syntetických médií. Je zakladatelkou a kurátorkou festivalu Uroboros.

Dita Malečková vystudovala filozofii a je doktorkou Informační vědy na FF UK. V rámci své pedagogické činnosti se věnuje otázkám současné filozofie, vizuální kultury, mediální teorie a otázkám využití technologií v umělecké a experimentální praxi. Společně s Janem Tylem realizovala projekt Digitálního filozofa a posléze Digitálního spisovatele, ve kterých zkoumali možnosti využití neuronových sítí určených pro generování textů.

V neposlední řadě Daniel Sýkora, vystudoval počítačovou grafiku na ČVUT FEL, kde i působí na katedře počítačové grafiky a interakce jako pedagogický pracovník. Ve své praxi se věnuje výzkumu nových algoritmů, které umožňují výtvarníkům eliminovat opakující se časově náročné postupy s cílem zachování svobody výtvarného projevu. Přednáší o základech a pokročilých metodách digitálního zpracování obrazu.

Celou diskusi moderovala Sara Polak pod záštitou nové série akcí Centra DOX s názvem Paradox, která se zaměřuje na oblast, kde se překrývá umění, vzdělávání, digitální technologie a výzvy, kterým čelí současná společnost. Vzniká jako součást dlouhodobého projektu Datamaze, který je podporován nadačním fondem Abakus.

Stream měl za cíl přiblížit divákům, co je to umělá inteligence, jednoduše vysvětlit, jak funguje a také ukázat na čem momentálně hosté pořadu pracují. Například Daniel Sýkora se věnuje problému „zjednodušení práce výtvarníků“, kdy umělá inteligence ulehčuje práci v produkci. Díky tomu si například můžeme všimnout, že se různé postavy v animovaných filmech díky tomu tzv. recyklují. Cílem je tedy vrátit originalitu do animovaných filmů.

Co to vlastně umělá inteligence neboli AI (Artificial Intelligence) je? Zjednodušeně je to schopnost strojů napodobovat lidské schopnosti, jako je uvažování, učení se, plánování nebo kreativita. Například projekt Dity Malečkové a Jana Tyla krásně ukazuje, jak umělá inteligence funguje. Projekt nese jméno Digitální filozof, je to kurz pro děti středních škol a zaručuje hravost výuky. Do tohoto kurzu si vybrali určité významné filozofy, zpracovali a vložili dataset textů, a umělá inteligence poté generovala různé výroky. Tímto způsobem došlo k částečné gamifikaci výuky a ohlasy studentů byly velice pozitivní. Dita Malečková také tvrdí, že by se umělá inteligence měla dostat i do základních škol, jednak kvůli své hravosti, ale také protože nutí uživatele pracovat s informacemi, ověřovat si zdroj, pracovat s informačním zdrojem a celkově posuzovat autenticitu informace.

Po představení hostů a moderátorky a také objasnění pojmu umělá inteligence, se volně přešlo do diskuse, kdy hosté odpovídali na zajímavé otázky a také dotazy diváků. Mezi nejzajímavější otázky a jejich odpovědi na ně patřily tyto:

Je bariéra, když tě umělá inteligence nepustí dál? Jak lidi reagují na tvoje dílo a jak reaguješ na misinterpretaci lidí?

L. H.: „Z generativních modelů dostanu pouze to, co do nich vložím, otázka je, jestli to má smysl? Vždycky je prvotní nadšení, že by to konečně mohlo být to, co jsem očekávala a poté zklamání, že není. U misinterpretace je potřeba o tom veřejně mluvit, já osobně cítím vždy potřebu vyvracet mýty o umělé inteligenci.“

Co to znamená být umělcem? Jak fungovat společně s umělou inteligencí?

D. M.: „Umění nás nutí rozšířit perspektivu nebo ji změnit, když nejsme spokojeni. Stroj nemá důvod něco měnit, nemá důvod tvořit, pouze pokud mu jej dáme my. Aby toho stroj byl schopen, museli bychom vyvinout nějakou biologickou existenci, abychom zvládli roli člověka nahradit, jelikož my jsme vznikli evolucí, která je v nás zakódovaná. Dokážeme cítit lásku a jakousi krásu, neopakovatelnost okamžiku. Aby síť došla do tohoto stavu, je potřeba aby byla propojena s fyzickým tělem.“

Jak může umělá inteligence za 10 let změnit společnost?

D. S.: „Myslím si, že za 10 let bude umělá inteligence pronikat do produkce, výtvarníci budou pomocí ní dolaďovat vznik filmů.“

D. M.: „Jsou očekávatelné jakési změny role státu (kryptoměny), ale v tomto případě může být vývoj mnohem rychlejší. Také si představuji něco jako osobní umělou inteligenci, která bude personalizovaná více než Google. Bude schopná empatie. V poslední řadě nahrazení omamných substancí pomocí umělé inteligence např. v prostorech, které budou navozovat stejné stavy jako určitý typ drog.“

Jak bude příští svět vypadat? Jaká je podle vás budoucnost společnosti?

D. S.: „Vidím to na svých dcerách, které propadají jednoduchosti zdrojů dat (např.: TikTok, Instagram), na kterých jsou schopné strávit celé hodiny. Myslím si, že umělá inteligence bude schopna více ladit, co se nám líbí, což povede k prokrastinaci, jelikož my se necháme ukonejšit. Bude si nás nenápadně podrobovat, až nás úplně ovládne.“

D. H.: „Myslím si, že ztratíme to nejcennější, co jsme získali jako společnost, jakýsi nadhled, nadstavbu. To, co jsme vytvořili nás vrací do menší formy kolektivního vidění. Získáme snadno manipulovatelné masy, kontrolu nad lidstvem.“

Umění může být krásný vzdor, jakou roli v tom tedy hraje?

L. H.: „Ano, žijeme ve vizualizovaně personalizovaných bublinách a osvobození se zdá být jako nadpozemský úkol. Podle mě, kdo to chce prolomit by se měl zaměřit na fyzické tělo a mozek. Zaměřit se na biologickou stránku lidstva a přijmout ji. Také se sám chtít rozvíjet a nezapomínat na kreativitu.“

Tolik k opravdu zajímavému tématu s ještě zajímavějšími hosty. Pokud byste si chtěli stream zpětně pustit, určitě můžete a vřele vám to doporučuji. Osobně mě téma opravdu vtáhlo a podpořilo zvídavost se o něm dozvědět více. Pokud by vás, stejně jako mě zajímaly i další informace spojené s umělou inteligencí, odkazy přikládám na konec článku. Nakonec vám snad jen připomenu, ať v dnešní chmurné době podpoříte své oblíbené umělce a podniky, je to potřeba! :)

odkazy:

Kurz Creative AI: https://www.futurelearn.com/courses/introduction-to-creative-ai?fbclid=IwAR2r9lTi6cBVJ0qjw9kOrHL55WjCzBtfOZV8eBlaDg7oLH5X1Torew5Q8aY

Data Detox: https://datadetoxkit.org/cs/home/?fbclid=IwAR3VoqksTdOq4sDA5G1tFmo8qZSt5_6e4J8qWROwuVstPk9ImCTKeZnojM0

AI a syntetické obrazy: https://www.dox.cz/program/datamaze-ai-synteticke-obrazy-1279?fbclid=IwAR0jUPRXzKz-gBxi3Py2tmZR69EgFjIXDf_LSZ8sUXxWOno-DWgHwY1XFJ8

https://www.youtube.com/watch?v=5NM_WBI9UBE

--

--