Ragnarok(Netflix)
Když se řekne Ragnarok, určitě si většina lidí vybaví film od Marvelu, Thor Ragnarok. Co byl ale Ragnarok skutečně zač? V Severské mytologii byl Ragnarok jakousi sudbou bohů, lépe řečenou poslední bitvou mezi obry a bohy, kde také hraje svoji roli bůh Thor a jeho kladivo Mjölnir. Této zápletce se věnuje právě norský seriál Ragnarok (Netflix), jež má jednu velkou výhodu pro mladé lidi — příběh je zasazen do moderního světa, mezi středoškolské studenty.
Příběh má tedy dvě strany mince, přičemž první strana se zabývá středoškolskými vztahy, moderním světem a znečišťováním životního prostředí, druhá strana pojímá prvky fantasy právě ze severské mytologie.
Příběh začíná v přímořském městečku, jménem Edda (v norštině Odda).
Do města se po dlouhé době stěhují bratři Magne a Laurits, společně s jejich matkou Turid, která zde dříve pobývala. Po příjezdu do města mladí bratři vidí místo moderního města starou a chudou vesnici, na jejímž vrcholu stojí krásná vila, patřící rodině Jutulovým, tedy rodině, jež vlastní firmu Jutul po generace.
Obyvatelstvo je chudé a z výrazů lidí ne příliš šťastné. Po příjezdu do centra má Turid ve městě problém s autem. Magne vyjde z auta, snažící se pomoct staré paní poblíž, jenž sama nezvládne situaci a pomoc mladíka je více než na místě.
Paní ho za pomoc pohladí po čele a vysloví zaklínadlo, kterému Magne zatím nerozumí a předpokládá, že stařenka je nejspíš blázen. Tímto celý příběh začíná, protože paní, které Magne pomohl, nebyla tak úplně poblázněná stařenka. Magnemu předala schopnosti, o kterých se postupně dozvídá např. díky hodu kladivem, které uletělo přes půl kilometru nebo běhu sta metrů, který zvládl pod sedm sekund. Seriál graduje odhalením obrů, kteří se snaží Eddě a světu vládnout, načež navazují další série.
Dle mého názoru byl seriál dobře zfilmovaný, spojení fantasy a klasického života se režisérovi podařilo velmi dobře. Nejde o klasické spojení normálního a hrdinného světa, které můžeme vidět například u Marvelu nebo u DC, kde svět lidí o hrdinech už dávno ví. Jde o pomalé, řekl bych až citlivé, do detailu promyšlené propojení. Nápad a propracování bych viděl jako velký klad. Co bych naopak viděl jako velké mínus, je to, že seriál nejspíš nedisponuje příliš vysokým rozpočtem, a tak efekty, které jsou ve filmu buď nepatrné, či vtěsnané do krátkých pasáží, jsou nahrazovány dialogy obyčejných lidí, což člověka po nějaké době začne nudit. Na nějakou tu akci si člověk musí počkat.