Toulky edinburskými knihovnami a s čím se tam naše redaktorka setkala

Kristýna Šťastná
Inflow — KISK

--

V říjnu jsem měla v rámci svého výletu do Skotska možnost vidět i jeho nádherné hlavní město Edinburgh, a při té příležitosti jsem se rozhodla navštívit místní knihovny. Zajímavosti, na které jsem v nich narazila, bych vám ráda zprostředkovala tímto článkem.

Knihoven jsem navštívila celkem pět — National Library of Scotland, The University of Edinburgh Library, Central Library, Scottish Poetry Library a Fountainbridge Public Library.

The University of Edinburgh Library

Tato knihovna je hlavní knihovnou edinburské univerzity, jedná se obrovskou moderní budovu, která nabízí svým studentům všechny klasické služby univerzitní knihovny. Bohužel, vstup do studoven je možný pouze přes turnikety se čtenářským průkazem. Zajímavé a užitečné je však využití dat ze vstupních turniketů — na stránkách knihovny najdete „indikátor obsazenosti“, který studentům ukazuje, do jaké míry je kapacita knihovny naplněna a jakou tedy mají šanci najít si prostor pro svou práci. Ukazatel se aktualizuje každých 5 minut.

Indikátor obsazenosti

National Library of Scotland

Národní knihovna Skotska, se sbírkou čítající okolo 24 milionů dokumentů, nádherně kombinuje své poslání paměťové a zároveň veřejné instituce. V jejích spodních patrech najdete kavárnu, obchod, prostor pro pořádání kulturních a vzdělávacích akcí a poměrně rozsáhlou místnost, která slouží k pořádání výstav. V dalších patrech najdeme studovny a čítárny, do těch se však lze dostat pouze přes turnikety se čtenářským průkazem. Knihovna neumožňuje absenční výpůjčky, takže je to celkem pochopitelné opatření.

Budova Národní knihovny

V přízemí knihovny zrovna probíhala výstava s tematikou skotského osvícenství, a kromě toho, že byly vystaveny staré knihy z fondu knihovny, knihovníci velmi efektivně začlenili do výstavy i informační technologie — jeden z interaktivních infopanelů umožňoval zobrazení vědeckých profesních vazeb mezi skotskými osvícenci. Knihovna také výborně využívá možností infografiky, která podává základní informace o ní a najdete ji v přízemí hned u vchodu.

Infografika Národní knihovny
Ukázka interaktivního infopanelu

Central Library

Typ knihovny, který si já osobně představím, když slovo „knihovna“ uslyším. Sídlí přímo naproti Národní knihovně, ale na rozdíl od ní působí ve velmi staré historické budově, čemuž odpovídají i její interiéry. V půjčovně v přízemí najdete masivní dřevěné regály, které podtrhují starobylost tohoto místa (jedná se o první veřejnou knihovnu v Edinburghu). V patře pak najdete referenční knihovnu a zároveň studovnu, která interiérově působí stejně jako půjčovna — lehce starodávným a majestátním dojmem. Jedna část je v knihovně vyčleněna na dokumenty zaměřené na umění, je zařízena v modernějším stylu, ale stále má své kouzlo.

Půjčovna v přízemí
Referenční studovna

Za zmínku v Central Library rozhodně stojí dětské oddělení s velmi moderním a barevně sladěným interiérem. Skládá se ze tří místností — půjčovny, místnosti na výtvarné tvoření a obrovské čítárny.

Čítárna dětského oddělení

Scottish Poetry Library

Tato knihovna mě zaujala především svým zaměřením — nikdy jsem neslyšela o tom, že by existovala nějaká veřejnosti přístupná knihovna, jejímž obsahem je výhradně poezie a literatura s poezií spojená. Jedná se o velmi moderní, z velké části prosklenou budovu na okraji sídliště. V přízemí se kromě básní a čtecího koutku nachází i koutek s dětskou poezií, jehož rozsah mě dosti překvapil, dal by se srovnat s dětskými odděleními menších veřejných knihoven u nás. Hned vedle referenčního pultu je malý obchůdek s reklamními předměty a poezií, mají např. dílo nejhoršího skotského básníka, Williama Topaze McGonagalla, který byl proslulý také svou netečností vůči jakékoliv reflexi jeho díla. V patře se potom nachází literatura týkající se teorie poezie a odborná periodika, opět doplněno místem ke čtení. Je-li hezké počasí, mohou si čtenáři číst na prostorné terase, která je součástí knihovny. Zajímavé byly také tipy k četbě — vzhledem k blížícímu se Halloweenu s tematikou hororů.

Budova knihovny
Tipy k četbě

Fountainbridge Library

Knihovna ve Fountainbridge se nachází v širším centru Edinburghu, v Brně by se dala přirovnat k některé z poboček Knihovny Jiřího Mahena. Sídlí v architektonicky zajímavé budově, při vstupu ale zjistíte, že knihovna se nachází jen v její části ve zvýšením přízemí. Jde o jednu místnost, která pokrývá fond beletrie, naučné literatury i beletrie pro děti. Žánry jsou kromě slovního popisu označeny také tematickými, ale jednoduchými obrázky. V knihovně mě velmi zaujala sekce „Tartan Crime“ (tartan je vzor látky, ze které bývají ušity skotské kilty pozn. red.). Jedná se o detektivní a krimi literaturu od skotských autorů.

Budova knihovny
Označení stavění fondu
Skotské krimi

Co mě v knihovnách překvapilo?

· Rezervované knihy se ve veřejných knihovnách neschovávají za pult, ale v knihovně bývá umístěna polička, ze které si čtenáři své rezervace mohou vyzvednout na základě jména. U nás má podobný systém, založený na číslech z průkazky, Moravská zemská knihovna. V edinburských knihovnách ale jména na knihy píšou ručně.

· Skotská národní knihovna nepůjčuje dokumenty absenčně, i když přijímá povinné výtisky.

· Knihovny se snaží být srozumitelné všem uživatelům — od stavění fondu až po informační cedule.

· Knihovny si hodně potrpí na vystavování knih z fondu, třeba již zmíněný Tartan crime, ale viděla jsem i podzimní literaturu, horory (Halloween prožívají opravdu hodně), autory z konkrétního literárního směru nebo už klasicky nové přírůstky do fondu.

· Do Central Library můžou v úterý pejsci (dobře vychovaní samozřejmě). 😊

Psí přátelé vítáni!

--

--