Vianočné Kiskfórum

Michaela Klempayová
Inflow — KISK
4 min readFeb 1, 2021
Unsplash

Snáď všetci zúčastnení dúfali v spoločné stretnutie niekde v priestoroch kaviarne či hospody, kde by sa konala veľká akcia, teda Vianočné Kiskfórum, a kde by sa vyučujúci aj študenti spolu zabavili a radovali z nadchádzajúcich sviatkov. K tejto podobe sa v budúcnosti Kiskfórum určite zase dopracuje, avšak tentokrát sme zostali v online podobe stretnutia.

Na začiatku skvelej akcie sa ozvalo niekoľko vyučujúcich, ktorí sa podelili o to, ako sa v posledných dňoch majú, reč sa zvrtla aj na spomínanú fialku z posledného Kiskfóra.

Lucka Horáková začala s prednáškami v prvom bloku. Hovorila o zapojení do dizajnovej súťaže Brněnské Vánoce, do ktorej sa prihlásili v rámci ich firmy. Ako obyvatelia Brna sa veľmi tešili z výhry. Ich konceptom boli pletené svetre, do ktorých vplietli brnenské motívy ako orloj, pivo, víno apod. Tento motív sa nachádzal na šáloch, ponožkách, ale aj na vianočných šalinách. Kvôli covidovej situácií sa veľa produktov nepodarilo zrealizovať, ale aj tak bola táto skupina veľmi kreatívna a s konceptom brnenských Vianoc sa radi pohrali. Keby ich oslovili aj počas ďalších sviatkov, určite by svoju účasť zvážili.

Druhým prednášajúcim bol Adrián Rošinec s témou: „Přívětivější správa identit a jiné spolupráce s ÚVT (Ústav výpočetní techniky)“. Služby pre Masarykovu univerzitu zabezpečujú už zhruba 40 rokov, ide najmä o IT infraštruktúru a ďalšie služby, taktiež šíria svoje know-how na medzinárodnej úrovni. Správa identít a riadenia prístupu znamená, že každý človek má niekoľko identít, ktorými sa vie preukázať, napr. UČO, Gmail účet, Facebook účet, atď. Skupina ÚVT chce študentom viac prispôsobiť identity, aby sa napríklad účtom z MUNI vedeli preukázať aj na zahraničných univerzitách. Tiež prišla reč na IT služby, úspešnú spoluprácu ÚVT tímu s inými spoločnosťami a otázku prečo sa podieľať na univerzitnom IT.

Jakub Lanc predstavil nový predmet, ktorý sa bude konať na KISKu a bude ho vyučovať Jakub spolu s Romanom Novotným. Jeho prednáška „Kritická teórie utopií“, bola mierne hektická, kvôli zlým technickým podmienkam, ale nakoniec nám porozprával o svojom prvom kontakte s KISKom, záujme o Commons, P2P, zdieľaní zdrojov, digitálnych identít, skúmaní nových digitálnych možností, lokálnych mien, a že všetky tieto, a ešte viac tém, by rád rozobral do hĺbky v ich novom predmete.

Posledným hovoriacim v prvom bloku bol Tomáš Marek, ktorý sa ukázal ostatným v knižnici Na křižovatce s cieľom ju trošku spropagovať, ukázať a pozvať ľudí do tejto knižnice, ktorá bola v roku 2013 pobočkou knižnice Jiřího Mahena v Brne a mala sa zatvoriť. No študenti aj vyučujúci KISKu ju zrenovovali a znovuotvorili. Priestory sú vynovené, moderné a pripravené na nové návštevy s novými knihami aj nábytkom. Čiže pokiaľ ste sa tam ešte nezastavili, je najvyšší čas Křižovatku navštíviť.

Po desať minútovej prestávke prišiel rad na druhý blok a s ním aj Adam Melničák, s krátkou prednáškou „Můj 2020“. Pre študenta je užitočné absolvovať počas vysokej školy stáž alebo prax. Dodá to nový rozmer, nové možnosti, skúsenosti a taktiež získa kontakty a vytvoria sa nové vzťahy. Adamova stáž v sledovanitv.cz mu dala všetky tieto výhody, a tiež to dobre vyzerá v jeho životopise. Vyzdvihol aj KISKový projekt Jobbox, kde môžu študenti nájsť praxe alebo stáže presne vytvorené pre nich. Čím viac skúsenosti človek zažije, tým viac získa.

Veronika Batelková vedie spolok Zvol si info a o ňom mala aj prednášku. Skupina študentov sa snaží zlepšovať a učiť ostatných mediálnu a informačnú gramotnosť. Taktiež organizujú rôzne prednášky, workshopy a produkujú materiály pre študentov aj učiteľov. Začalo sa to v roku 2016 na katedre politológie. Veronika sa o Zvol si info začala zaujímať po príchode na vysokú školu a postupne do skupiny študentov zapadla. Začala prednášať o témach ako dezinformácie, fake news apod., chodili do knižníc, základných aj stredných škôl. Na základe Zvol si info knihy o dezinformáciách vytvorili hru, Fakescape, ktorej sa chytili médiá, vyhrali s ňou niekoľko súťaží a dokonca navštívila USA, kde diskutovala o fake news s viacerými osobnosťami. Stálo ju to niekoľko hektických mesiacov, veľa cestovala, vzdelávala sa a prednášala. Veronika sa po náročnom čase rozhodla venovať svoju pozornosť iba spolku Zvol si info a dodnes by nemenila. Veľmi povzbudzovala ostatných, aby sa nebáli myslieť vo veľkom a išli do nových projektov alebo sa zoznamovali s novými ľuďmi, vďaka ktorým môžu veľa získať.

Anna Puchovská nám povedala niečo svojom o digitálnom well-beingu v priebehu roka 2020. „Jak se mít hezky s technologiemi?“ je dobrá otázka, ktorej obdobu si určite občas položí každý z nás. Často spomínaný tip je odložiť technológie preč od tela, hlavne v noci, počas spánku. Položiť mobil pod posteľ alebo na druhú stranu izby je skvelý nápad, ako si zaistiť, že ráno vstanete z postele. Množstvo ľudí trávi veľké množstvo času na sociálnych sieťach, preto môže byť dobré nainštalovať si aplikácie, ktoré človeka upozornia alebo zablokujú konkrétne aplikácie, keď uplynie čas, ktorý si tam nastaví. Vymazanie odoberaných newslettrov dokáže veľmi ušetriť čas strávený na emaile. Vypnutie upozornení na mobile dokáže dať človeku ešte viac času bez pozerania do obrazovky mobilu či počítača. Každý si určite nájde ešte viac tipov a rád, ktorými dokáže svoj digitálny well-being vylepšiť.

Šárka Matoušková bola ako posledná v sérií krátkych vstupov, hovorila o jej projekte na KISKu — Secret Santa. Chcela tým podporiť menšie kníhkupectvá a knižný trh a spraviť ľuďom lepšiu náladu počas sviatkov. Bola nadšená účasťou ľudí v tomto projekte a chcela sa všetkým poďakovať, a tiež apelovať na trpezlivosť ostatných, pretože Vianoce sú vždy hektické obdobie, ale knižky všetkým určite prídu.

Potom nasledovala voľná zábava v podobe rozhovorov a hrania hier. Ďalšie vydarené Kiskfórum je za nami.

--

--