Z KISKu na pracák? Ani náhodou!

Lucie Kurdiovska
Inflow — KISK
6 min readNov 29, 2019

--

Pravděpodobně každý z nás během svého studia už alespoň jednou slyšel: „A co jako budeš dělat po škole?“ Těžký to úděl studenta Informačních studií a knihovnictví. Naštěstí to zatím vypadá, že máme celkem dobře našlápnuto. KISKaři se totiž na trhu práce uplatňují napříč různými obory i profesemi, a to už během studia. Jako důkaz, že vás obor může dobře připravit na ponurý svět hápépéček a že snovou práci můžete skloubit i s povinnou docházkou, jsme pro vás připravili tento článek. Dočtete se, kde KISKaři během studia pracují a že se všichni neschovávají jen v knihovnách (i když jich tam najdete dost).

Našli byste tam třeba zrovna naši redaktorku Kristýnu. „Mojí brigádou při studiu je retrokonverze v Moravské zemské knihovně — jedná se o převod katalogových lístků do digitální podoby, aby bylo možné dokumenty z lístkového katalogu najít online. Pronikla jsem díky ní trochu do syntaxe a pravidel formátu MARC21 — trochu, protože s každou krabicí lístků se naučím něco, co jsem předtím nevěděla. Právě učení se nových věcí mě na mé práci baví asi nejvíc. Pak mě taky hřeje vědomí, že dělám odbornou činnost, která má smysl, dostala jsem šanci osvojit si dovednosti, které se z přednášek nenaučíte a možnost pracovat v jedné z největších knihoven u nás. A hlavně, po několika letech jsem konečně našla brigádu, která je v oboru a naučí mě to, co jsem si přála pořádně si vyzkoušet už od střední školy,“ popisuje Kristýna.

V Moravské zemské knihovně se KISKařů schovává hned několik, třeba i studentka Jana. „Pracuji ve 4. patře ve studovně humanitních studií. Moje práce spočívá v tom, že sedím u pultu a vydávám lidem jejich prezenční výpůjčky a zakládám knihy ze skladu, které si lidi objednají. KISK mě na to připravil hlavně referenčními službami, protože dost často potřebuji radit lidem, co kde mají hledat, a vyhledávám jim knihy. Taky pracuji s Alephem, o kterém jsem věděla teorii ze školy a teď to tady mám jako dobrou praxi.“

Může se zdát, že KISK dostává studenty do knihoven. Někdy tomu je ale naopak a knihovna dostane studenty na KISK, jako to měla například dálkařka Andrea. Pracuje v olomoucké knihovně jako vedoucí oddělení knihoven městských částí a střediska Olomouc-venkov. Jednodušeji, jako metodik. Andrea sice nejdříve pracovala v knihovně a až pak přišla studovat k nám, sama ale říká, že má díky KISKu teď větší přehled.

Jak už bylo zmíněno, KISK nutně nemusí znamenat práci v knihovně. Důkazem je například jedna ze studentek na magistru. „Na KISKu jsem začala studovat na navazujícím magisterském studiu již během své práce. Pracuji v nadnárodní technologické společnosti, konkrétně v oblasti Identity and Access managementu, což je jedna ze součástí informační bezpečnosti. Jsem zodpovědná za to, aby tato část servisu byla našemu zákazníkovi bezchybně poskytována. Zároveň jsem ale zodpovědná za celý svůj tým, tedy nejen z funkčního hlediska, ale i z pozice leadera. Protože jsem nejdříve pracovala a až při práci začala studovat i na KISKu, mohu se zaměřit pouze na to, v čem mi KISK pomáhá se posouvat dál v pracovní rovině. Na KISKu jsem absolvovala několik předmětů zabývajících se informačním a datovým managementem (Nástroje a metody datové analytiky, Informační audit, Úvod do jazyka SQL, Vizualizace dat atd.), ale také např. předmět Leadership, ze kterého jsem načerpala mnoho cenných rad a zkušeností a který mě jako leadera opravdu namotivoval.“

Vypadá to, že studenti KISKu se v práci opravdu nenudí. „Jsem delivery manager. Starám se o dokončení projektů ve stanoveném smluvním termínu. Komunikuji se zákazníkem a dodavateli, zařizuji jejich součinnosti. Vedu plánovací porady, kde zadáváme členům z týmu práci na sprint. Starám se o nastavení supportu u našeho produktu. Řeším fakturace za projekty, podporu a rozvoj produktu. Mám na starost týmový backoffice. KISK mi pomohl v orientaci v IT prostředí a dal mi základy, které jsem zde prohloubila. Rychlá a efektivní orientace v informacích a produktových znalostech je klíčová pro moji pracovní pozici, KISK mě naučil čelit nejrůznějším dotazům a hledat na ně odpovědi a být otevřená novým informacím a aktualitám. Vyhledávat v odborných zdrojích, které mohou poskytovat odpovědi relevantní pro tým. KISK mě naučil zatnout zuby a pracovat nejen na mých tvrdých ale i měkkých dovednostech. Moje práce se se studiem doplňuje a díky této kombinaci jsem schopnější studentka i kolegyně.”

Ani bakaláři nejsou samozřejmě pozadu. O své práci při studiu se nám rozpovídala studentka Verča. „Já pracuji jako výpomoc při vývoji webových stránek, e-eshopů, a případně i na marketingu firem. Jsem zaměstnaná v naší rodinné firmě. Studio941, která má už dlouholetou tradici. Dlouho jsem se odhodlávala pracovat právě v tomto odvětví, protože jsem si moc nevěřila. Přišlo mi to jako něco velice náročného a nepředstavitelného. V prvním ročníku bakalářského studia na KISKU jsme měli předmět Transformace dat, který mě velice bavil. Mohla jsem si tam vyzkoušet různé programovací jazyky. V druhém semestru jsem absolvovala Nástroje a možnosti internetu, kde jsme už samotné webové stránky tvořili. To mě chytlo natolik, že jsem se o toto odvětví začala zajímat více. Zdokonaluji se ve funkcích Wordpressu a učím se vytvářet co nejlepší a nejefektivnější design stránek, jak pro zákazníka, tak uživatele. Jsem ráda, že mi KISK ukázal tuto oblast a mohu spolupracovat se skvělými lidmi a poznávat nové zajímavé tváře.“

Genderově to asi nevyvážíme, ale snažili jsme se! Vyzpovídali jsme aspoň studenta Toma. „Dělám u organizace Czechitas jako programátor a software architect. Na KISKu jsou v tomhle užitečné oblasti jako design služeb, optimalizace podnikových procesů nebo webové služby.“

Je velká šance, že vám KISK poskytne nejen solidní základ pro budoucí pracovní život, ale i zajímavé příležitosti už během studia (tedy samozřejmě pokud budete chtít). Své o tom ví i studentka Barča. „Pracuji v Kyberbezpečnostním týmu Masarykovy univerzity jako specialistka na interní a externí komunikaci. Mým posláním přímo pro tým je správa webu i webů souvisejících projektů a sociálních sítí, tvorba komunikačních strategií a vůbec péče o to, aby byla bezpečnost v kyberprostředí pro lidi zajímavá. Mimo to vytváříme kurz pro zvýšení kyberbezpečnostního povědomí pro celou MUNI, kde vymýšlím online i offline kampaň a graficky ji zpracovávám.
Co mi k tomu dal KISK? Určitě základní znalosti ze světa kyberbezpečnosti, kritické myšlení, organizační dovednosti, schopnost rešerše vhodných zdrojů a jejich využití, ale i velký pokrok v grafické tvorbě, základy HTML a CSS a práce v různých programech obecně, např. Microsoft Publisher. Ostatně jsem na aktuální pozici právě díky lidem z KISKu.“

Práce přímo na univerzitě není žádný problém. „Pracuji pro IS jako e-learningová podpora pro uživatele. Dostala jsem se k tomu prostřednictvím inzerátu. Na KISKu je v tomhle oboru užitečný předmět Informační systémy. Pomáhám učitelům (nejčastěji) řešit nějaké nejasnosti ohledně e-learningové část ISu (nejčastěji kontroluji nastaveni odpovědníků a odevzdáváren. Pomáhám při zakládáni odpovědníků, tvorbě otázek a podobných záležitostech. Na práci mě nejvíc překvapilo, že i když to navenek vypadá strašně komplikovaně, že to vlastně vůbec tak těžké není, jen to chce občas přemýšlet a vyhradit tomu čas a trpělivost.”

Pracovní příležitosti na akademické půdě využila i studentka Janča. „Pracuji v Centru zahraniční spolupráce. Mám na starosti především veškerou administraci zahraničních mobilit v programu Erasmus+. Mimoto do mé náplně práce spadá komunikace se studenty, vyučujícími či administrativními pracovníky univerzit. Jsem také výkonnou redaktorkou ProInflow. Věnuji se různým aktivitám, které přímo souvisí s vydáváním časopisu — od oslovování recenzentů až po sazbu a formální úpravu článků.”

To by asi pro tentokrát mohlo stačit. Pořád se bojíte, že nenajdete práci?

Pokud se budete chtít podělit, kde právě pracujete, určitě nám napište. Třeba vyjde i další díl.

PS: Někteří z dotazovaných si přáli zůstat v anonymitě. Pravděpodobně proto, aby jim pak nechodily životopisy a žádosti o práci 😊

--

--