Як працювати і вчитись паралельно? Part 2

Історії 3-х наших іннокодівців, які поєднали навчання і роботу в Innocode

Юра, Надія і Степан: часи, коли ще можна нікуди не поспішати)

Частина 1 >> https://bit.ly/2JwWFTQ

Чи знали ви куди будете вступати? Що б порадили вступникам?

Надія: Не знала аж до другої хвилі ЗНО :D Документи подавала на різні напрямки: комп’ютерне, економічне, міжнародні відносини. І, чесно кажучи, найбільше до останнього схилялася. Але потрібно реалістично оцінювати свої можливості, таланти і нахили. Я б порадила слухати батьків стільки ж, скільки слухати себе (бо то однаково важливі фактори) і бути раціональними у виборі.

Юра: Зрозуміти чого ти хочеш важко, але розставити пріорітети можна. Я хотів вже заробляти. Тому вже з 9 класу щось пробував програмувати і сам вчився. Універ вас не змінить — ви маєте натаскувати себе самі. Можна обрати щось одне до чого найбільше душа лежить і самому багато над тим працювати.

Степан: Батько порадив поступати на спеціальість повязану з IT, бо це перпективно — я погодився. Я сам би порадив більше часу приділяти саморозвитку та знайти себе в якійсь сфері, а не чекати поки тобі шось принесуть на блюдечку. Адже чим більше ти своїх сил вкладеш в якусь справу, тим більша буде віддача. Хоча і лінь це двигун прогресу — але лінуватися не потрібно.

Коли вчишся iOS вдома

До чого бути готовим, коли працюєш і вчишся паралельно?

Надія: До того, що потрібно бути мегаорганізованим і слідкувати за дедлайнами як в університеті, так і на роботі. Також, потрібно враховувати лояльність викладачів до суміщання цих двох видів діяльності. Ну і бути готовим до стресу, звісно :D

Юра: В мене в житті все йде в один час, я не розділяю роботу і навчання. В мене пріорітетом є робота, але відповідно треба все тримати під своїм контролем, саме під своїм, бо ніхто за тобою не буде бігати. Якщо викладачі бачили тебе в очі, ти був в них хоча б на 1 з 5 пар, і ти все вчасно здаєш, а ще ти їм наголосив що працюєш за фахом, то все буде добре. Але не треба вихвалятись тим, що ти в IT-компанії працюєш.

З роботою те саме — ти йдеш в інститут , якщо в тебе немає термінових тасків, або приходиш о 13 чи 12 на роботу. Часом треба чимось жертвувати — якщо чогось не встигаєш, то сидиш вечорами. Я на сесію витрачаю декілька вечорів в семестер, а це фактично нічого. Якщо ти вже порапив в компанію за фахом, то ти фактично вже все знаєш. Сказати що мені складно поєднувати — ні, мені це взагалі не складно.

Степан: Потрібно завжди бути готовим крутитися в житті, знаходити консенсус з людьми і вміти їх переконувати і тримати контакт. І не напрягатися в разі якоїсь невдачі. Адже не спробуєш — то ніколи не дізнаєшся.

Коли можна собі кудись поїхати!

Що б ви порадили теперішнім студентам щоб вони провели продуктивніше роки навчання?

Надія: Не забивати і не відкладати :D Продуктивність у мільйон разів виросте тоді. Крім того, якщо виникає відчуття “я не знаю, що я тут роблю і навіщо на це витрачаю стільки часу” — пора вже шукати роботу ;)

Юра: Я б радив вибрати для себе якийсь найбажаніший напрямок. Бо все потрохи вчити — діла не буде. Не знаю, взяти фронтенд, js/react ну або сішку і вчити. Концентруватись треба на одному. Якщо ти будеш братись за все, то тобі не вдасться пройти жодної співбесіди. Можна напрямок міняти, але якийсь час треба побити в одну точку. Я змінював напрямок 2 рази за ці 1,5 років до того як отримав роботу. Практика для мене була: сідаєш вдома, відкриваєш ютуб і повторюєш код за спікером, тупо повторюєш. І так 2–3 години в день. Якщо себе заставляти, то все добре вийде.

Чому в мене зайняло це аж 1,5 років? Бо ніхто не хотів брати на роботу студентів початкових курсів. Ну або хоча б з третього курсу, або бачити хочуть принайні 18–19-річну людину. А мені було 17. Але все-таки потім взяли після курсів — головне показати себе дорослим і адекватним.

Степан: Визначитися з тим що ти хочеш робити в житті — це звісно важко і це не є обовязково IT. Є багато інших перспектив, які людина може для себе відкрити — адже все в її голові і думках. Але з часом приходить розуміння і приходить воно неочікувано для самого себе.

Чи маєте якісь tips&tricks щоб стати класним спеціалістом вже за роки навчання?

Надія: Можу хіба висловлювати припущення :) Але: реально вкладайтеся в фундаментальні предмети по типу теорії алгоритмів, основ баз даних, і добре зрозумійте свою першу мову програмування. На мою думку, вивчити синтаксис будь-якої мови легко, якщо добре розібратися хоча б в одній для старту. Також варто вчасно зрозуміти, який саме напрямок в програмуванні імпонує найбільше. Після того вже можна шукати онлайн-курси, менторів і інші локально мовні речі. Найважливішим моментом є англійська — без Intermediate буде важко шукати туторіали і слідкувати за останніми новинами технологій і обраної мови програмування. Та й для роботи (не тільки програмістом) англійська дуже потрібна.

Юра: Це дуже субєктивне питання. Треба фігачити) В мене є друзі які починали свої стартапи в універі — це круто, але ризиковано: у 9 з 10-ти випадках стартапи зафейляться, хоча ти дуже добре всьому навчишся. Простіше — потрапити на безкоштовні курси.

Мені найбільше допомогло — ютуб відеоуроки. Такі, по 2 години, сети по 5–6 лекцій. Я брав рос/укр відео, не англ, щоб краще зрозуміти суть. 20 секунд подивився, 20 сек це повторюєш. Якщо ти аналітично думаєш, то вже можеш передбачити слова лектора навіть) Також QA потрібна англійська і writing skills, бо ми пишемо багато документації, плюс вміти чітко описувати баги для девелоперів, щоб вони зрозуміли і не витрачали часу, щоб розібратись.

Степан: Перш за все потрібно добре налагодити свій time-managment щоб встигати якнайбільше. Розставляти пріоритети та контактувати з потрібними для тебе людьми. Адже спочатку ти формуєш своє оточення, а потім воно формує тебе. Бути наполеглевим, але як я вже казав, не напрягатися у разі невдачі, у разі 100 невдач. Також не потрібно перенапрягатися, а вміти відпочивати.

Гіфка про роботу

Як ви думаєте далі розвиватись?

Надія: Далі думаю рухатися до рівня мідла :) Крім того планую повчити Еліксир — він однозначно того вартий. В обидвох випадках основою має бути наполеглива праця :)

Юра: Йду на магістратуру) Який напрямок в роботі? Я пройшов шлях від BI до BI QA та до QA. Зараз мені це подобається. Куди QA рости? В ліди, в продукт/проджект менеджери. Зараз що мені допомагає розвиватись — це те що я залучений на тестуванні і мобільних аплікацій, і адмінки, і бекенду та фронтенду. Відповідно, цей весь обсяг роботи дозволяє рости як QA. Бо QA має розбиратись у всьому. Якщо ти працюєш тільки з iOS і більше ні з чим, то ти закриваєш для себе можливості.

Степан: В принципі, за цей період часу вже був на 2 проектах. На нашому продуктовому Superlocal, який займається випуском новинних аплікацій, за цей час який я тут — випустили їх чимало (навіть не назву конкретне число — біля 6 штук), і підтримуємо їх і інші надалі. Також, брав участь у розробці аутсорсного проекту Travis (близько 4 місяців). І в принципі, зрозумів що твій рівень залежить не від кількості часу який ти пропрацював в IT сфері, а в кількості проектів, які ти розробляв. Адже в кожному можна почерпнути щось нове і якийсь новий стиль, так би мовити. Тому в перспективі приймати участь у розробці інших проектів. А загалом хочеться знайти роботу за кордоном, і подивится що з того вийде.

Які книжки ви б назвали must read в своїй професії?

Надія: Якщо конкретно щось починаючим рубістам — POOD in Ruby, The Ruby Way, Rails Crash Course. Іннокод дуже підтримує бажання читати книги на професійну тематику — купується купа електронних книг, та й паперових є багато.

Степан: На рахунок книг можу сказати що вони поділяються для мене на 2 категорії: 1)стиль програмування та архітектура коду, 2) конкретно по iOS.

 1. Книги по стилю програмування та архітектури коду:
 • Working Effectively with Legacy Code, Michael C, Feathers
 • Clean Code, Robert C. Martin
 • Design Patterns, Andriy Buday

2. Книги по iOS

 • Apple documentation
 • Programming iOS 11 Deep dive into views, view controllers and frameworks, Matt Neuburg
 • Advanced Swift, objc.io
 • Protocol-Oriented programming, Jon Hoffman
 • iOS Programming Fundamentals with Swift, Matt Neuburg
 • nshipster.com
 • objc.io
Moments to remember

Ось така історія) Але є ще! От наприклад, історія про Степана і пригоди з його тестовим завданням — https://bit.ly/2wtu794

Ось про актуальні вакансії в Innocode — https://bit.ly/2KUodUU

Надихаюча історія про те, як працювати подорожуючи — https://bit.ly/2l9RRKd (ще одна наша Надійка в Таїланді)

Наш канал про проджект-менеджмент на youtube — https://bit.ly/2uu1SGx

Wanna know even more about us? Let’s stay in touch on Facebook.