Як працювати і вчитись паралельно? Part 2

Innocode
Innocode
Jul 18, 2018 · 7 min read

Історії 3-х наших іннокодівців, які поєднали навчання і роботу в Innocode

Image for post
Image for post
Юра, Надія і Степан: часи, коли ще можна нікуди не поспішати)

Частина 1 >> https://bit.ly/2JwWFTQ

Чи знали ви куди будете вступати? Що б порадили вступникам?

Надія: Не знала аж до другої хвилі ЗНО :D Документи подавала на різні напрямки: комп’ютерне, економічне, міжнародні відносини. І, чесно кажучи, найбільше до останнього схилялася. Але потрібно реалістично оцінювати свої можливості, таланти і нахили. Я б порадила слухати батьків стільки ж, скільки слухати себе (бо то однаково важливі фактори) і бути раціональними у виборі.

Юра: Зрозуміти чого ти хочеш важко, але розставити пріорітети можна. Я хотів вже заробляти. Тому вже з 9 класу щось пробував програмувати і сам вчився. Універ вас не змінить — ви маєте натаскувати себе самі. Можна обрати щось одне до чого найбільше душа лежить і самому багато над тим працювати.

Степан: Батько порадив поступати на спеціальість повязану з IT, бо це перпективно — я погодився. Я сам би порадив більше часу приділяти саморозвитку та знайти себе в якійсь сфері, а не чекати поки тобі шось принесуть на блюдечку. Адже чим більше ти своїх сил вкладеш в якусь справу, тим більша буде віддача. Хоча і лінь це двигун прогресу — але лінуватися не потрібно.

Image for post
Image for post
Коли вчишся iOS вдома

До чого бути готовим, коли працюєш і вчишся паралельно?

Надія: До того, що потрібно бути мегаорганізованим і слідкувати за дедлайнами як в університеті, так і на роботі. Також, потрібно враховувати лояльність викладачів до суміщання цих двох видів діяльності. Ну і бути готовим до стресу, звісно :D

Юра: В мене в житті все йде в один час, я не розділяю роботу і навчання. В мене пріорітетом є робота, але відповідно треба все тримати під своїм контролем, саме під своїм, бо ніхто за тобою не буде бігати. Якщо викладачі бачили тебе в очі, ти був в них хоча б на 1 з 5 пар, і ти все вчасно здаєш, а ще ти їм наголосив що працюєш за фахом, то все буде добре. Але не треба вихвалятись тим, що ти в IT-компанії працюєш.

З роботою те саме — ти йдеш в інститут , якщо в тебе немає термінових тасків, або приходиш о 13 чи 12 на роботу. Часом треба чимось жертвувати — якщо чогось не встигаєш, то сидиш вечорами. Я на сесію витрачаю декілька вечорів в семестер, а це фактично нічого. Якщо ти вже порапив в компанію за фахом, то ти фактично вже все знаєш. Сказати що мені складно поєднувати — ні, мені це взагалі не складно.

Степан: Потрібно завжди бути готовим крутитися в житті, знаходити консенсус з людьми і вміти їх переконувати і тримати контакт. І не напрягатися в разі якоїсь невдачі. Адже не спробуєш — то ніколи не дізнаєшся.

Image for post
Image for post
Коли можна собі кудись поїхати!

Що б ви порадили теперішнім студентам щоб вони провели продуктивніше роки навчання?

Надія: Не забивати і не відкладати :D Продуктивність у мільйон разів виросте тоді. Крім того, якщо виникає відчуття “я не знаю, що я тут роблю і навіщо на це витрачаю стільки часу” — пора вже шукати роботу ;)

Юра: Я б радив вибрати для себе якийсь найбажаніший напрямок. Бо все потрохи вчити — діла не буде. Не знаю, взяти фронтенд, js/react ну або сішку і вчити. Концентруватись треба на одному. Якщо ти будеш братись за все, то тобі не вдасться пройти жодної співбесіди. Можна напрямок міняти, але якийсь час треба побити в одну точку. Я змінював напрямок 2 рази за ці 1,5 років до того як отримав роботу. Практика для мене була: сідаєш вдома, відкриваєш ютуб і повторюєш код за спікером, тупо повторюєш. І так 2–3 години в день. Якщо себе заставляти, то все добре вийде.

Чому в мене зайняло це аж 1,5 років? Бо ніхто не хотів брати на роботу студентів початкових курсів. Ну або хоча б з третього курсу, або бачити хочуть принайні 18–19-річну людину. А мені було 17. Але все-таки потім взяли після курсів — головне показати себе дорослим і адекватним.

Степан: Визначитися з тим що ти хочеш робити в житті — це звісно важко і це не є обовязково IT. Є багато інших перспектив, які людина може для себе відкрити — адже все в її голові і думках. Але з часом приходить розуміння і приходить воно неочікувано для самого себе.

Image for post
Image for post

Чи маєте якісь tips&tricks щоб стати класним спеціалістом вже за роки навчання?

Надія: Можу хіба висловлювати припущення :) Але: реально вкладайтеся в фундаментальні предмети по типу теорії алгоритмів, основ баз даних, і добре зрозумійте свою першу мову програмування. На мою думку, вивчити синтаксис будь-якої мови легко, якщо добре розібратися хоча б в одній для старту. Також варто вчасно зрозуміти, який саме напрямок в програмуванні імпонує найбільше. Після того вже можна шукати онлайн-курси, менторів і інші локально мовні речі. Найважливішим моментом є англійська — без Intermediate буде важко шукати туторіали і слідкувати за останніми новинами технологій і обраної мови програмування. Та й для роботи (не тільки програмістом) англійська дуже потрібна.

Юра: Це дуже субєктивне питання. Треба фігачити) В мене є друзі які починали свої стартапи в універі — це круто, але ризиковано: у 9 з 10-ти випадках стартапи зафейляться, хоча ти дуже добре всьому навчишся. Простіше — потрапити на безкоштовні курси.

Мені найбільше допомогло — ютуб відеоуроки. Такі, по 2 години, сети по 5–6 лекцій. Я брав рос/укр відео, не англ, щоб краще зрозуміти суть. 20 секунд подивився, 20 сек це повторюєш. Якщо ти аналітично думаєш, то вже можеш передбачити слова лектора навіть) Також QA потрібна англійська і writing skills, бо ми пишемо багато документації, плюс вміти чітко описувати баги для девелоперів, щоб вони зрозуміли і не витрачали часу, щоб розібратись.

Степан: Перш за все потрібно добре налагодити свій time-managment щоб встигати якнайбільше. Розставляти пріоритети та контактувати з потрібними для тебе людьми. Адже спочатку ти формуєш своє оточення, а потім воно формує тебе. Бути наполеглевим, але як я вже казав, не напрягатися у разі невдачі, у разі 100 невдач. Також не потрібно перенапрягатися, а вміти відпочивати.

Гіфка про роботу

Як ви думаєте далі розвиватись?

Надія: Далі думаю рухатися до рівня мідла :) Крім того планую повчити Еліксир — він однозначно того вартий. В обидвох випадках основою має бути наполеглива праця :)

Юра: Йду на магістратуру) Який напрямок в роботі? Я пройшов шлях від BI до BI QA та до QA. Зараз мені це подобається. Куди QA рости? В ліди, в продукт/проджект менеджери. Зараз що мені допомагає розвиватись — це те що я залучений на тестуванні і мобільних аплікацій, і адмінки, і бекенду та фронтенду. Відповідно, цей весь обсяг роботи дозволяє рости як QA. Бо QA має розбиратись у всьому. Якщо ти працюєш тільки з iOS і більше ні з чим, то ти закриваєш для себе можливості.

Степан: В принципі, за цей період часу вже був на 2 проектах. На нашому продуктовому Superlocal, який займається випуском новинних аплікацій, за цей час який я тут — випустили їх чимало (навіть не назву конкретне число — біля 6 штук), і підтримуємо їх і інші надалі. Також, брав участь у розробці аутсорсного проекту Travis (близько 4 місяців). І в принципі, зрозумів що твій рівень залежить не від кількості часу який ти пропрацював в IT сфері, а в кількості проектів, які ти розробляв. Адже в кожному можна почерпнути щось нове і якийсь новий стиль, так би мовити. Тому в перспективі приймати участь у розробці інших проектів. А загалом хочеться знайти роботу за кордоном, і подивится що з того вийде.

Які книжки ви б назвали must read в своїй професії?

Надія: Якщо конкретно щось починаючим рубістам — POOD in Ruby, The Ruby Way, Rails Crash Course. Іннокод дуже підтримує бажання читати книги на професійну тематику — купується купа електронних книг, та й паперових є багато.

Степан: На рахунок книг можу сказати що вони поділяються для мене на 2 категорії: 1)стиль програмування та архітектура коду, 2) конкретно по iOS.

 1. Книги по стилю програмування та архітектури коду:
 • Working Effectively with Legacy Code, Michael C, Feathers
 • Clean Code, Robert C. Martin
 • Design Patterns, Andriy Buday

2. Книги по iOS

 • Apple documentation
 • Programming iOS 11 Deep dive into views, view controllers and frameworks, Matt Neuburg
 • Advanced Swift, objc.io
 • Protocol-Oriented programming, Jon Hoffman
 • iOS Programming Fundamentals with Swift, Matt Neuburg
 • nshipster.com
 • objc.io
Image for post
Image for post
Moments to remember

Ось така історія) Але є ще! От наприклад, історія про Степана і пригоди з його тестовим завданням — https://bit.ly/2wtu794

Ось про актуальні вакансії в Innocode — https://bit.ly/2KUodUU

Надихаюча історія про те, як працювати подорожуючи — https://bit.ly/2l9RRKd (ще одна наша Надійка в Таїланді)

Наш канал про проджект-менеджмент на youtube — https://bit.ly/2uu1SGx

Wanna know even more about us? Let’s stay in touch on Facebook.

Innocode Stories

Posts by folks who make Innocode

Medium is an open platform where 170 million readers come to find insightful and dynamic thinking. Here, expert and undiscovered voices alike dive into the heart of any topic and bring new ideas to the surface. Learn more

Follow the writers, publications, and topics that matter to you, and you’ll see them on your homepage and in your inbox. Explore

If you have a story to tell, knowledge to share, or a perspective to offer — welcome home. It’s easy and free to post your thinking on any topic. Write on Medium

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store