Roboti budú o vás vedieť všetko! Etika v robotike a AI, Andra Keay, SingularityU Berlin

Martin Horvath
Innovation world Y2100
4 min readMay 20, 2017

O pár rokov stretnete na ulici robota, o ktorom nebudete vedieť nič, on však vďaka dátam v digitálnom prostredí, bude vedieť o vás všetko!

Skvelú prednášku na tému etika v robotike a umelej inteligencii priniesla Andra Keay. Andra pôsobí v Silicon Valley, venuje sa rôznym projektom na poli robotiky či umelej inteligencie a pracuje aj na vytvorení legislatívy a regulácie pre existenciu robotov v bežnom živote.

Jednou z prvých tém, ktoré Andra vo svojej prednáške pokrývala, bola masívna príležitosť využiť robotov a umelú inteligenciu pri prácach, ktoré spája tzv. 4Ds. Dirty, dull, dangerous, deadly jobs. Špinavé, nudné, nebezpečné, prípadne až smrteľné práce/povolania. Takéto sa vyskytujú najmä v 4 oblastiach a tými sú poľnohospodárstvo, transport, ťažobný a stavebný priemysel. Už v dnešnej dobe klesla v týchto odvetviach vďaka automatizácií práce úmrtnosť na 3 z 1000, oproti 40 z 1000 pred 50 rokmi.

Práve poľnohospodárstvo by sa na robotizáciu malo z veľkej časti spoliehať. Už teraz toto odvetvie trpí na “starnutie ľudí, ktorí sa mu venujú”, priemerný vek pracovníkov rastie a práce pribúda. Predstava, že budeme musieť nasýtiť v roku 2050 až 9 miliárd ľudí pri takomto trende nie je lichotivá. Riešením preto práve môže byť robotizácia, ale aj také inovatívne riešenia ako je “vertical farming” — pestovanie plodín v stavbách vertikálne / do výšky, namiesto rozširovania pôdy do šírky.

Vertikálne farmy — koncept. Zdroj: Inhabitat.com

Pri téme robotov však veľmi často prevládne neistota, prípadne strach z toho, kam táto technológia až dospeje. Filmov o tom, ako nás ovládnu roboti, prípadne Skynet, sme každý z nás videli neúrekom. Preto je dôležité, venovať sa okrem technológií aj etike, regulácii a legislatíve. Bez nej by sa ľahko mohlo stať, že naše ulice zaplavia roboti a nebudeme vedieť rozoznať, ktorý robot na čo má slúžiť, ktorý má plniť pracovné úlohy, ktorý pomáha ľuďom s bežnými životnými situáciami, ale naopak, ktorý má nekalé pokyny a je určený na páchanie akejkoľvek trestnej.

Andra sa preto snaží presadiť reguláciu na základe 5 jednoduchých pravidiel. Tu je 5 rules of Andra Keay:

  1. Zákaz produkcie robotov — zabijakov. “No killer robots” Ak dokážeme nevyrábať oficiálne robotov zabijakov, bude náročné takýchto robotov vôbec dostať na trh. Andra však zľahčila toto pravidlo a uviedla, že sa tak skoro báť nemusíme, stačí sa pozrieť, ako dopadlo prvé kolo Fukushima robotics challenge. Súťaže, ktorá mala priniesť humanoidných robotov, odpratávajúcich jadrovú katastrofu vo Fukushime. Pozrite sa na to:

2. Roboti sa musia riadiť platným právom / zákonmi

Pre robotov musia platiť rovnaké pravidlá ako pre ľudí, či už v bežnom živote, ako cestná premávka, miestne nariadenia atď., alebo konkrétne zákony, ktoré riadia existenciu krehkej rovnováhy na našom svete. Zodpovednosť musí ležať na majiteľovi, prípadne výrobcovi robotov.

3. Roboti vyrábaní pre dobro.

Toto všeobjímajúce pravidlo by malo zahŕňať naše pravidlá morálky a etiky, avšak sama Andra podotkla, ako je náročné ho v budúcnosti dodržať. Kto určí, čo je ešte vrámci našej morálky a čo ju už porušuje? My sami často v tejto téme nemáme jasno

4. Roboti nás nesmú miasť výzorom.

Človek veľmi často dokáže posudzovať a vytvárať si prvý dojem na základe výzoru a prvého správania sa osoby, ktorú stretne prvý krát. Báli by ste sa tohoto robota v prípade, že ho vidíte prvý krát? Pekné oči, nevinný výraz.

Zora Robot

Akýkoľvek robot využitím už terajších technológií by vás dokázal manipulovať a tvorit slová reagujúc na mimiku vašej tváre a prejavenej emócie. Využitím tónov svojho hlasu, mužského, či ženského, milého, či prísnejšieho. Andra preto odporúča, aby roboti zo zásady boli vyrábaní tak, aby boli čo najmenej podobné ľuďom, nemali oči, či tvár a mali rodovo neutrálny (gender neutral) hlas. Minimálne to nám môže pomôcť nevytvoriť si dôveru v niečo, čo naozaj nepoznáme.

5. ID pre každého robota

Posledné pravidlo je pomerne jednoduché. Nemal by existovať žiaden robot, ktorý nie je zaregistrovaný vo verejnej databáze robotov s evidenciou toho, na čo slúži. Podobne, ako každý človek má svoj občiansky preukaz, prípadne pas.

Jedine tak vieme zabezpečiť, že nám po uliciach nechodia roboti, o ktorých nič nevieme, no oni vedia takmer všetko o nás.

Ako posledné Andra uviedla, že sa na éru robotov teší. Spomenula, že vďaka nej a univerzálnemu, základnému príjmu sa ľudia konečne budú môcť venovať tomu, čo ich baví a napĺňa.

Čo si o tom myslíte vy?

--

--

Martin Horvath
Innovation world Y2100

Senior manager of Digital Services in Slovak Telekom, passionate for Digital, Innovations, Singularity, Exponential thinking and Inspiration