SingularityU Berlin 2017 — Maarten Steinbuch , AI / Artifitial intelligence

Martin Horvath
Innovation world Y2100
2 min readMay 18, 2017

Začiatkom mája som mal príležitosť zúčastniť sa výborného eventu. Singularity University Summit Berlin priniesol neuveriteľný náklad inovácií, budúcnosti, inšpirácie a zaujímavých pohľadov na to, čo nás čaká v najbližších dekádach. Pokúsim sa s odstupom času svoje poznámky a myšlienky zhrnúť v niekoľkých postoch.

Jednou z hlavných tém bola umelá inteligencia (AI) a prišiel o nej rozprávať Maarten Steinbuch. Profesor na University of Technology Eidhoven a hlavne :-) tréner majstrov sveta vo futbale. Autonómnych robotov :-) Robotov, ktoré v teamoch proti sebe súperia, samostatne, bez zásahu, či riadenia človekom a sú schopní dokonca, vďaka machine learning, prispôsobiť svoju hru taktike súpera.

Maarten priniesol okrem vtipných príhôd z turnaja niekoľko zaujímavých myšlienok. Tu sú:

  1. Umelá inteligencia nahradí napr. lekárov. Prečo? Samo-diagnostika pomocou jednoduchých, lacných a dostupných senzorov zažije čoskoro obrovský boom a ľahký prístup ku kolektívnym dátam o zdraví, príznakoch, diagnózach a výsledkoch liečby umožní AI okamžite doporučiť vhodnú liečbu, navyše našitú na individuálneho pacienta. Neveríte? Prečítajte si článok ako Penta využíva umelú inteligenciu IBM Watson pri diagnostike a liečbe rakoviny.
  2. Už teraz je schopná umelá inteligencia rozoznávať emócie ľudí na základe mimiky ich tváre, či tónu hlasu. Vďaka voice recognition (rozoznávanie a porozumenie hovoreného slova) a schopnosti reč generovať, si aj psychológovia môžu pomaly začať baliť krabice a venovať sa záhradkárčeniu.
  3. Všeobecne sa Maarten veľa venoval emóciám ako niečomu, čo tak skoro robotika a umelá inteligencia nebude pociťovať. Je pravdepodobnejšie, že sa o 10–20 rokov zaľúbite do robota, ako to, že sa robot zaľúbi do vás. Pri takom exponenciálnom raste, ktorého sme svedkom, však nikto nevie, čo bude o 30 rokov.
  4. Pokrok v medicíne, rozlúštenie ľudského genómu a porozumenie organizmu môže byť tak rýchle a extrémne, že v roku 2045 môže byť starnutie už považované za chorobu. Vzali by ste si pilulku, ktorá vám predĺži život o 30 rokov? A čo o 60 rokov? Rozprával o tom, ako by ste mali zvažovať rozhodnutie či si dáte 200mg alebo 400mg Ibuprofen.
  5. Vnikli prvé firmy zaoberajúce sa náborom robotov pre spoločnosti. HR for robots. Je to ešte HR? Alebo to už je RR?
  6. Príkladov, ako umelá inteligencia nahradí človeka existuje veľa, čo teda budeme robiť my, ľudia? Maarten verí, že nám v budúcnosti pomôže základný príjem. Príjem bez práce. Príslovie (či porekadlo?) “Bez práce nie sú koláče” tak už nemusí platiť a my sa budeme konečne môcť vykašľať na nudnú, monotónnu prácu a venovať sa niečomu, čo je pre nás zmysluplné. Umenie, remeslo, kultúra, šport, koníčky.

Jeho hlavnou myšlienkou, ktorú vyslovil bolo, že človek od svojho zrodu priniesol na svet mnoho inovácií. Umelá inteligencia, ktorá sa sama bude zdokonalovať, však bude jeho posledným vynálezom. “ Ai will be the last thing human will invent”.

BONUS:

Aby som neskončil tak strašidelne, pozrite sa na EPIC FAILS zo spomínaného RoboCup-u 2016.

Najvtipnejšie pády robotov z RoboCup 2016

--

--

Martin Horvath
Innovation world Y2100

Senior manager of Digital Services in Slovak Telekom, passionate for Digital, Innovations, Singularity, Exponential thinking and Inspiration